Na mladíky čekají ve čtvrtfinále Američané

• 16
Kelowna - Česká hokejová reprezentace do dvaceti let zakončila své účinkování v základní skupině mistrovství světa v Kanadě vysokou porážkou 2:7 s Ruskem. Do čtvrtfinále tak postoupila ze třetího místa a čeká jí velmi těžký soupeř - výběr Spojených států amerických. Ten v dramatickém utkání podlehl domácí Kanadě.

Svěřenci trenéra Radima Rulíka a Jana Votruby sice se sbornou prohrávali od první třetiny, o šanci na dobrý výsledek však přišli až v třetím dějství, kdy Rusové překonali brankáře Radka Fialu hned pětkrát.

Čeští hokejisté drželi s poraženým finalistou posledního juniorského mistrovství světa v Grand Folks krok do 17. minuty, kdy Fialu překonal v početní výhodě Širokov.

Poté, co oba týmy další přesilovky neproměnily, trefil se za záda litvínovského brankáře, jenž opět dostal přednost před zkušenějším Schwarzem, v druhé třetině Vološenko.

V posledním dějství pak Rulíkův výběr inkasoval dokonce pětkrát.

Už po 67 vteřinách přidal třetí gól Malkin, jedna z hlavních hvězd turnaje, a definitivně vyhnali Čechům z hlav myšlenky na možnou výhru, první místo ve skupině a přímý postup do semifinále Zubov a Vološenko, kteří Fialu překonali dvakrát v rozmezí 119 vteřin a posunuli Rusko do vedení 5:0.

Poté se sice prosadili Pohl a v početní výhodě Sobotka, šanci na případný zvrat však českému týmu rychle vzal Lisin a skóre zápasu uzavřel necelé čtyři minuty před koncem Radulov.

Přímo do semifinále tak postoupilo Rusko, české mužstvo se musí do závěrečných medailových bojů dostat přes souboj s hráči Spojených států amerických.

Slovensko potřebovalo k účasti v play-off vyhrát nad Švédskem o dvě branky. To se však Slovákům nepodařilo. Gólman Daniel Larsson udržel čisté konto, zato jeho protivníci Vladimír Kováč a Michal Valent kapitulovali šestkrát. Slovensko tak opět čeká pouze boj ve skupině o udržení.

Česká republika - Rusko 2:7 (0:1, 0:1, 2:5)
Branky a nahrávky: 49. Pohl (Hromas, Krejčí), 50. Sobotka (Birner, Polák) - 17. Širokov (Buravčikov, Radulov), 34. Vološenko (Kětov), 42. Malkin (Radulov, Birjukov), 45. I. Zubov (Malkin, Jmelin), 47. Vološenko (Zubarev), 52. Lisin (Malkin, Akseněnko), 57. Radulov (Birjukov, I. Zubov). Rozhodčí: Thul - Glines (oba USA), Kautto (Fin.). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:2.

Sestava ČR: Fiala - Šmach, Kindl, Mrázek, Šmíd, Kudělka, Polák - Pohl, Hromas, Krejčí - Birner, Sobotka, Frolík - Meidl, Bahenský, Kalus - Hanzal, Šindel, Káňa - Tlustý.

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
8. Lindqvist (Ryno, Granström), 14. Ritola (Wargh, Andersson), 35. Ryno (Granström, Lindqvist), 44. Pettersson, 50. Axelsson (Salmonsson, Hedman), 53. Karlsson (Ryno). Rozhodčí: Pellerin - Losier, MacDonald (všichni Kan.). Vyloučení: 10:12. Využití: 1:0. Diváci: 4712.

Skupina A

Domácí Kanaďané vyhráli základní skupinu díky sobotnímu triumfu nad USA 3:2, Rusko poté, co deklasovalo český tým 7:2. Ve čtvrtfinále tak na sebe v pondělí narazí USA a Česká republika a Švédsko s Finskem.

Souboj Kanady a USA byl dramatický až do samého závěru. Kanaďané se sice rychle ujali vedení, ale Američané dokázali dvoubrankové manko v početních výhodách srovnat.

Vzhledem k tomu, že k prvnímu místu potřebovali hráči USA vyhrát, rozhodl se kouč Kyle odvolat více než minutu před koncem brankáře a riskovat při power play. Vítězný gól však Američané nedali, naopak Chipchura střelou do opuštěné branky rozhodl o výhře Kanady.

Američané se tak chvilku museli bát o druhé místo, teoreticky je totiž o něj mohli při vysoké výhře nad Finskem připravit Švýcaři. Jejich souboj, který začal ve Vancouveru o čtyři hodiny později, však vyhráli Seveřané a z třetího místa do čtvrtfinále postoupili oni.

Kanada - USA 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
3. Barker (Russell, Pouliot), 7. Boyd (Downie, Comeau), 60. Chipchura (Downie) - 13. Bourque (Kessel), 29. Müller (Fritsche, Johnson). Rozhodčí: Vinnerborg - Ulriksson (oba Švéd.), Kalivoda (ČR). Vyloučení: 8:6, navíc Johnson (USA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 16.083.

Finsko - Švýcarsko 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
3. Kolehmainen (Seppanen, Tukonen), 43. Sinisalo (Wirtanen), 43. Lindgren (Seitsonen, Tukonen), 50. Laakso - 53. Joggi (Bieber, Blum). Rozhodčí: Kadyrov (Rus.) - Jablukow (Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 9:5. Využití: 1:1. Diváci: 8335.

Čtvrtfinálové dvojice:

Švédsko - Finsko (vítěz se utká v semifinále s Kanadou)
USA - Česko (vítěz se utká v semifinále s Ruskem).

Gólman ruské hokejové reprezentace do dvaceti let Anton Chudobin.

Český reprezentant Jaroslav Mrázek (vpravo) se marně snaží překonat ruského brankáře Antona Chudobina.

Jevgenij Malkin z Ruska (vlevo) při střetu s českým hokejistou Martinem Hanzalem v posledním utkání základní skupiny na juniorském mistrovství světa. (leden 2006)