Zklamání mladých ruských hokejistů po čtvrtfinálové prohře se Švýcarskem.

Zklamání mladých ruských hokejistů po čtvrtfinálové prohře se Švýcarskem. | foto: AP

Na hokejovém šampionátu dvacítek zařídili senzaci Švýcaři, vyřadili Rusko

• 63
Ze hry o medaili jsou na světovém šampionátů do 20 let hokejisté Ruska. Ve čtvrtfinále je překvapivě vyřadil výběr Švýcarska, který vyhrál 3:2 v prodloužení. Dalšími semifinalisty se stali Američané, kteří zdolali Finsko jasně 6:2.

V sobotním čtvrtfinálovém duelu v Saskatoonu se o švýcarský úspěch postaral sedmnáctiletý Nino Niederreiter, který nejprve gólem v power play 33 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal na 2:2 a v prodloužení pak 13 sekund před závěrečnou sirénou zápas rozhodl.

Švýcaři i bez dvou zraněných pilířů sestavy Romana Josiho a Luky Sbisy porazili Rusko na MS dvacítek poprvé od roku 2001 a budou v semifinále soupeřem domácí Kanady. Švédsku se postaví Američané, kteří ve čtvrtfinále vyřadili druhý severský tým Finsko po přesvědčivé výhře 6:2. Dvěma góly se na tom podílel Jerry D'Amigo.

Švýcarští hokejisté nad Rusy vedli gólem Michaela Loichata, ale v závěru druhé třetiny Vladimir Tarasenko a Kiril Petrov v rozmezí 16 sekund skóre otočili. Když už se schylovalo k ruskému vítězství, soupeř odvolal v poslední minutě minutě brankáře Benjamina Conze, který v zápase pochytal 50 střel, a za jedenáct sekund bylo vyrovnáno.

Rusové měli i v nastavené desetiminutovce převahu, ale nakonec znovu Niederreiter a opět bez asistence spoluhráčů překonal Igora Bobkova. Na šampionátu svoji bilanci vylepšil na pět gólů a tři asistence.

Rusko - Švýcarsko 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky:
39. Tarasenko (Kicyn, Orlov), 39. Petrov (Filatov) - 29. Loichat (Ryser, Schappi), 60. Niederreiter, 70. Niederreiter. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Piechaczek (Něm.) - Suominen (Fin.), Tvrdoň (SR). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 12.278.

USA - Finsko 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
3. Palmieri (McRae, Schroeder), 7. Donovan (Schroeder, Stepan), 33. D'Amigo (Kristo, Stepan), 43. Kreider (Morin, Jenks), 60. D'Amigo, 60. Kristo (Schroeder, Carlson) - 36. Elo (Kivisto, Lajunen), 55. Pakarinen (Ikonen, Sointu). Rozhodčí: Baluška (SR), Zalaski - Traub (oba Kan.), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 12.701.

Skupina o udržení:

Slovensko - Rakousko: souboj Raise a Meiera

Důležitý krok setrvání mezi elitou učinili na světovém šampionátu do 20 let hokejisté Slovenska. V kanadském Saskatoonu porazili Rakousko 3:2 a vedou se šesti body skupinu o záchranu. V neděli vstoupí do bojů o udržení mladí Češi, kteří od 19 hodin hrají s Lotyšskem.

Vítězný gól Slováků vstřelil na začátku třetí třetiny Andrej Šťastný, dvěma kanadskými body připsal k vítězství Tomáš Tatar. Naděje Rakušanů na záchranu už se po další porážce pohybuje pouze v oblasti teorie.

Slovensko - Rakousko 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
7. Tatar (Viedenský, Hraško), 15. Pánik (Hraško, Tatar), 41. Šťastný (Hudáček) - 23. Kristler (Schneider, Kainz), 34. Heinrich (Kristler, Ulmer). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Laaksonen (Fin.) - Šichanov (Rus.), Tillerkvist-Jonsson (Švéd.). Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Diváci: 8634.