Brankář české hokejové dvacítky Matěj Machovský inkasuje v utkání proti Švédsku. | foto: IIHF

Češi na úvod světového šampionátu hokejových dvacítek podlehli Švédsku

• 48
Ufa (Od našeho spolupracovníka) - Bídný úvod zápasu a pak tápání. Českým hokejovým mladíkům nevyšel vstup do světového šampionátu do 20 let, v ruské Ufě podlehli svěřenci trenéra Přerosta obhájcům titulu Švédům 1:4. Čestný český úspěch zaznamenal Sedlák až čtyři vteřiny před koncem.

Čeští hokejisté se před turnajem netajili ambicemi na zisk jedné z medailí, avšak po úvodní pětiminutovce muselo jejich sebevědomí hodně klesnout. Švédsko, jakožto obhájce titulu, se hned v první třetině vytasilo se silnou zbraní - efektivitou využívání přesilových her.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Na světelné tabuli právě dobíhala čtvrtá minuta a mužstvo Tre Kronor vedlo zásluhou Collberga a Lindholma už dvoubrankovým rozdílem.

Po druhém inkasovaném gólu zabral i český tým, v největší příležitosti však Musil namířil pouze do tyče Lassinanttiho klece. Nervózní a vyhecovaný souboj přinesl nespočet hitů a provokací, díky kterým byla trestná lavice stále v permanenci.

Českou reprezentaci měla na dosah jedné trefy přiblížit dvojnásobná početní výhoda, která ale svěřencům trenéra Přerosta spíš uškodila. Po návratu švédského hráče ujel Filip Sandberg a bekhendovou kličkou s notnou dávkou štěstí propasíroval kotouč za Machovského záda.

Brankář české hokejové dvacítky Matěj Machovský zasahuje při šanci Filipa

Severský celek těžil z individuálních chyb českých mladíků v rozehrávce či v přechodu do útočného pásma a z toho pramenily další nadějné příležitosti favorita. Když už se zaradoval i český fanoušek, nebyl Jaškinův gól pro posunutí klece uznán.

A tak si slovo vzali opět Švédové a v třiapadesáté minutě českou jedničku prostřelil Filip Forsberg. Čeští hokejisté se vytoužené branky nakonec přece jen dočkali, Sedlák však už jen porážku zmírnil.

Česko - Švédsko 1:4

Branky a nahrávky: 60. Sedlák (Vrána) - 3. Collberg (Molin, Vikstrand), 4. Lindholm (Vikstrand, Collberg), 24. Sandberg, 53. Forsberg. Rozhodčí: Jablukov (Německo), Kulakov - Raming, Sivov (všichni Rusko). Vyloučení: 8:9. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Třetiny: 0:2, 0:1, 1:1

Česko: Machovský - Musil, Štencel, Šidlík, Hrbas, Jeník, Pavellka, Urbanec - Vrána, Švíhálek, Sedlák - Hertl, Jaškin, Hyka - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Beran, Němec.

Švédsko: Lassinantti - Nilsson, Vikstrand, Bengtsson, Djuse, Djoos, Arnesson - Forsberg, Karlsson, Rakell - Collberg, Lindholm, Molin - Arvidsson, Rask, de la Rose – Wennberg, Boyce Rotevall, Sorensen - Sandberg.