Karjala Cup vyhrálo Rusko, Češi jsou třetí

• 5
Helsinki - Švédští hokejisté zvítězili v závěrečném utkání Karjala Cupu nad domácím Finskem 1:0. Celkové prvenství tak v Helsinkách obhájili Rusové, Švédové skončili stříbrní. Českému týmu stačila jediná výhra proti Finsku v úvodním utkání k třetímu místu.

Severské derby dnes bylo téměř přesnou kopií duelu z loňského ročníku turnaje, jen s tím rozdílem, že jediný gól vstřelili Švédové až v třetí třetině. Velice blízko vedení přitom bylo dvakrát v druhé části Finsko.

STATISTKY TURNAJE ZDE

Santalova teč skončila v 32. minutě na tyčce Livovy branky a konstrukce pomohla švédskému brankáři i o pět minut později, kdy po jeho chybě střílel v pádu do opuštěné klece Laaksonen.

Jedinou brankou tak rozhodl po chybě Finů ve středním pásmu ve 44. minutě Ekman, když z ideální pozice mezi kruhy prostřelil po ledě Markkanena. Domácím nepomohla k vyrovnání ani závěrečná hra bez brankáře.

Finové hráli v dnešním souboji o celkové vítězství, neboť při výhře v normální hrací době by měli nad Rusy navrch zásluhou sobotního vítězství 2:1. Úvodní zaváhání s českým týmem je však poslalo až na dno tabulky.

Finsko - Švédsko 0:1

Branka a nahrávka: 44. Ekman (Videll). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Fonselius, Orelma (oba Fin.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 10.011. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:1

Finsko: Markkanen - Saravo, Laamanen, Väänänen, Niinimaa, Aalto, Laatikainen, Puistola, A.-J. Niemi - Hentunen, Hahl, Pyörälä - Leino, Santala, Pesonen - Koivisto, Immonen, Laaksonen - Rita, Pirnes, Osala. Trenéři: Doug Shedden, Jukka Jalonen a Timo Lehkonen.
Švédsko: Liv - Akerman, K. Jönsson, Lindgren, Lindström, Fernholm, Holmqvist, Hallberg - Ekman, Warg, Videll - Berglund, Andersson, Hörnqvist - Weinhandl, Wallin, Martensson - Nordqvist, Ledin. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.

tabulka
Z V VP PP P S B
1. Rusko 3 2 0 0 1 8:4 6
2. Švédsko 3 2 0 0 1 6:5 6
3. Česko 3 1 0 0 2 6:10 3
4. Finsko 3 1 0 0 2 4:5 3
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.

Mattias Weinhandl ze Švédska (vlevo) v souboji s Finem Pekkou Saravem.