Finský gólman Oskari Setänen zasahuje proti Maksimovi Groševovi z Ruska. | foto: AP

Překvapení na Karjale: ruští junioři si pohráli s domácími Finy

• 10
Ruský juniorský výběr v Helsinkách na turnaji Karjala zaskočil hokejisty domácího Finska, přehrál je vysoko 6:2. Mladá sborná rozhodla o svém vítězství v úvodním dílu Euro Hockey Tour už v první třetině, kterou vyhrála 3:0. Útočník Jegor Afanasjev se pod úspěšný vstup ruského výběru podepsal posledním gólem zápasu a dvěma nahrávkami.

„Neřekl bych, že kluci překvapili. Známe silné stránky všech našich hráčů, sestavili jsme zajímavý tým. Hoši se dali rychle dohromady a ukázali ruský charakter,“ uvedl trenér ruské dvacítky Igor Larionov. „Samozřejmě Askarov zachytal famózně, což dodalo všem sebevědomí,“ pochválil gólmana.

Finové měli v týmu řadu nováčků, přesto byly proti ruským juniorům zkušenosti na jejich straně. Nakonec jim ale to nebylo nic platné. Sborná se do svého soka od začátku zakousla a už nepustila. Od úvodního buly uběhlo jen 102 sekund a po povedené individuální akci se prosadil Rodion Amirov. Po polovině úvodní části zvýšil na 2:0 Marat Chusnutdinov a šok pro Seveřany završil Ilja Safonov.

Finové se sice nadechli v polovině 23. minuty, kdy se snížil Elmeri Eronen, ale minuty před druhou přestávkou patřily opět soupeři. Daniil Čajka využil ve 36. minutě přesilovku a přesně 100 sekund před sirénou navýšil skóre už na 5:1 Jegor Činachov.

Jere Sallinen v čase 40:46 Finy znovu trochu přiblížil, jenže poslední slovo měl Afanasjev. Otto Karvinen byl pak po nešetrném faulu vyloučen do konce utkání, na skóre se to ale nijak neprojevilo.

Finové se mohou o nápravu pokusit v sobotu v duelu s českým celkem. Rusové změří síly se Švédy, kteří podlehli českému týmu 1:3.

Rusko - Finsko 6:2 (3:0, 2:1, 1:1)

Branky: 01:42 Amirov, 11:21 Chusnutdinov (Čajka), 16:53 Safonov (Podkolzin, Afanasjev), 35:47 Čajka (Afanasjev), 38:20 Činachov (Safonov, Grošev), 52:01 Afanasjev (Muchamadullin, Čisťakov) - 22:33 Eronen (J. Peltola), 40:46 Sallinen (Kemiläinen). Rozhodčí: Suominen, Kaukokari – Jusi, Hägerström.

Rusko Askarov (Achťamov) – Čajka, Sedov, Muchamadullin (A), Čisťakov, Kirsanov, Šechovcov, Byčkov – Afanasjev, Chusnutdinov, Podkolzin (C) – Grošev, Safonov, Činachov (A) – Gricjuk, Baškirov, Amirov – Spiridonov, Bardakov, Alaljkin.

Finsko Setänen (Rajaniemi) – Parikka, Saarijärvi, Lappalainen, Kemiläinen (A), Seppälä, Rindell, Lintuniemi, Eronen – Innala, Koivistoinen, Saarela – Sallinen (C), Tiivola, Turkulainen – Björkqvist, Björninen, Oksanen – J. Peltola (A), Siikonen, Karvinen – Nurmi.