Švédsko - Kanada

Švédsko - Kanada - Švédský hokejista Tomas Larsson (ve žlutém) se snaží vstřelit gól Kanadě na mistrovství světa hráčů do 20 let. | foto: Shaun Best, Reuters

Kanadští suveréni padli. S Tre Kronor

• 22
Pardubice, Liberec - Dva hlavní favorité světového šampionátu hokejistů do 20 let padli! Obhájci titulu Kanaďané prohráli v Pardubicích se Švédskem 3:4, když inkasovali rozhodující gól sedm vteřin před koncem. A neuspěli ani ambiciozní Rusové, kteří v Liberci nestačili na Američany. Ti zvítězili 3:2 a mají jistou přímou účast v semifinále.

Skupina A

Kanada - Švédsko 3:4 (1:0, 0:0, 2:4)
Kanadští obhájci titulu začali proti Švédsku dobře a trochu opatrnou první třetinu, v níž nebylo k vidění příliš mnoho šancí, nakonec vyhráli díky trefě Marchanda 55 vteřin před koncem. Gólman Bernier, jenž vychytal český tým, poté držel čisté konto až do třetí třetiny. V ní nejprve zvýšil na 2:0 Matthias a vše vypadalo na poklidný závěr.

Po 165 minutách a 14 vteřinách však poprvé na turnaji kanadská tvrz padla a nezůstalo jen u toho - za další čtyři minuty to bylo už 2:3. Zaskočený favorit sice ještě vyrovnal, ovšem na rozhodující gól Forsberga v čase 59:53 již odpovědět nestihl.

Branky a nahrávky: 20. Marchand (Giroux), 43. Matthias (Halischuk, Giroux), 57. Giroux (Turris) - 46. Moe (Andersson, Figren), 47. Lagerström (Backlund), 50. Möller (Berglund), 60. T. Forsberg (Backlund, Andersen). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Sterns (USA) - Gorděnko (Rus.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 8547.

Rusko - USA 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Rusko doplatilo v souboji s USA na svou nedisciplinovanost. V přesilovkách se totiž trefovali pouze zámořští mladíci. Ti však byli v porovnání se svým sokem aktivnější i ve střelbě v poměru 49:30 a šli také v první dvacetiminutovce do vedení.

V druhé části sice Rusové vyrovnali, v třetí třetině však dva góly z holí vanRiemsdyka a Carmana zajistily USA dvoubrankové vedení. Tichonov sice ještě snížil, k vyrovnání však Rusům nepomohla ani kratičká hra bez brankáře.

Branky a nahrávky: 29. Čerepanov (Filatov, Anisimov), 55. Tichonov (Koroljov, Sajustov) - 12. Ruegsegger (Okposo, Schroeder), 44. vanRiemsdyk (Rakhshani), 48. Carman (Geoffrion, Summers). Rozhodčí: Lärking, Rönmark (oba Švéd.) - Blümel (ČR), Jobson (Kan.). Vyloučení: 12:7. Využití: 0:2. Diváci: 4654.

Kazachstán - Finsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Finům se povedl vstup do utkání a už v třetí minutě je dostal do vedení Aaltonen. Ve druhé části se prosadil dvakrát Kemppainen, který nejdříve využil přesilovku a pak skóroval i při plném počtu hráčů na ledě.

V závěrečné třetině skóroval ve výhodě pěti proti třem Lucenius a výsledek dovršil v 49. minutě opět v přesilovce Puustinen.

Branky a nahrávky: 3. Aaltonen (Jalvanti, Salminen), 24. Kemppainen (Lajunen, Lehtivuori), 27. Kemppainen (Kousa), 47. Lucenius (Juutilainen), 49. Puustinen (Lucenius, Juutilainen). Rozhodčí: Konc (SR), Šindler - Bláha (oba ČR), Mášik (SR). Vyloučení: 10:6. Využití: 0:3. Diváci: 1354.