Kanada 20 - Rusko 20: Cogliano a Zubarev

Kanada 20 - Rusko 20: Cogliano a Zubarev - Kanadský hokejista Andrew Cogliano v útočné akci, jen za cenu faulu ho zastavuje ruský reprezentant do dvaceti let Andrej Zubarev. | foto: Alexander Demianchuk, Reuters

Juniorskými šampiony jsou opět Kanaďané

• 7
Leksand - Mistrovství světa hokejistů do 20 let vyhrála potřetí za sebou Kanada. Ve finále turnaje ve švédském Leksandu zdolala výběr Ruska 4:2, když po první třetině vedla už 3:0. Třetí místo na šampionátu patří Američanům, kteří v duelu o bronz porazili mužstvo pořádajícího Švédska 2:1.

Finále: Rusko - Kanada 2:4 (0:3, 2:1, 0:0)

Kanaďanův skvěle vyšla úvodní třetina a sborná už po první dvacetiminutovce tušila, že ani napotřetí proti stejnému soupeři ve finále neuspěje.

V 9. minutě sice ještě nevyužil šanci Gagner, ale v 16. minutě už O'Marrovi přihrávku zužitkoval Cogliano a otevřel skóre. Potom se nadvakrát prosadil v přesilové hře při Anisinově vyloučení Little a následně využil Valentěnkova trestu Toews. Kanaďané tak skórovali třikrát během 147 sekund.

V 22. minutě pomohl po Kirjuchinově střele už překonanému Priceovi Russell.

Za čtyři minutě promarnil na druhé straně šanci Toews, ale vzápětí připravil čtvrtou branku pro Marchanda. Po polovině utkání snížil Valentěnko a další naději vykřesal Rusům 36 sekund před koncem druhé třetiny Čurilov.

Obrovskou možnost měl v 44. minutě Krysanov, který jel v oslabení tří proti pěti sám na kanadského gólmana, ale úspěšnější byl nejužitečnější hráč turnaje. Price potvrzoval oprávněnost svého ocenění až do konce zápasu a Kanaďané si výhru v klidu pohlídali.

Branky a nahrávky: 32. Valentěnko, 40. Čurilov (Loginov) - 16. Cogliano (O'Marra, Pyatt), 18. Little (Letang), 19. Toews (Downie, Franson), 26. Marchand (Toews). Rozhodčí: Kurmann (ŠVýc.) - Novák (SR), Ulriksson (Švéd.). Vyloučení: 8:11, navíc Little (Kan.) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5223.

Rusko: Varlamov - Rjasenskij, Buravčikov, Valentěnko, Loginov, Zubarev, Anikejenko, Vojnov, Alexandrov - Bumagin, Krysanov, Čerepanov - Kirjuchin, Čurilov, Zubov - Vasjunov, Anisimov, Makarov - Musatov, Kučerjavenko, Glovackij. Trenér: Jevgenij Popichyn.
Kanada: Price - M. Staal, Parent, Bourdon, Letang, Alzner, Russell, Franson - Marchand, Toews, Downie - Pyatt, Cogliano, OúMarra - Helm, Cliche, Bertram - Neal, Little, Gagner - McArdle. Trenér: Craig Hartsburg.

O 3. místo: Švédsko - USA 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Hokejisté Švédska se na domácím mistrovství světa nedočkali ukončení medailového půstu a v duelu o bronz podlehli Spojeným státům americkým 1:2. Vítěznou branku vstřelil už v 33. minutě obránce Erik Johnson, jednička loňského draftu NHL.

Zatímco hráči USA získali medaili poprvé od svého triumfu v roce 2004 v Helsinkách,
tým Tří korunek čeká na cenný kov od roku 1996. Tehdy skončili Švédové druzí.

Do první větší šance se dostali Američané, ale Stoaovi zabránil ve 4. minutě ve skórování gólman Gistedt. Na druhé straně zahrozil Johansson, jenže vedení se dočkali zámořští hokejisté.

Fraser se v 15. minutě ještě neprosadil, ale pět vteřin před koncem úvodního dějství otevřel skóre po kombinaci s Abdelkaderem a Erikem Johnsonem Kane.

Po šancích na obou stranách srovnal v 29. minutě stav Zackrisson, který se prosadil před brankovištěm po Bäckströmově přihrávce. V 32. minutě uspěl švédský gólman proti Lewisovi, ale o minutu později už ho překonal z mezikruží Erik Johnson. Smazat ztrátu už se Švédům do konce nepodařilo.

Zatímco seniorská reprezentace ovládla minulý rok vítězstvím na olympijských hrách v Turíně i na mistrovství světa v Rize, junioři na úspěch nadále čekají.

Branky a nahrávky: 29. Zackrisson (Bäckström, Johansson) - 20. Kane (E. Johnson, Abdelkader), 33. E. Johnson (Chorney, Skille). Rozhodčí: Charron (Kan.) - Blümel (ČR), Kekälainen (Fin.). Vyloučení: 9:7, navíc Rahimi, Bäckström (oba Švéd.) oba 10 min. Bez využití. Diváci: 3635.

Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:

Brankář: Carey Price (Kanada),
obránce: Erik Johnson (USA),
útočník: Alexej Čerepanov (Rusko),
nejužitečnější hráč: Carey Price (Kanada).

All Star tým:

Carey Price (Kanada) - Erik Johnson (USA), Kristopher Letang (Kanada) -
Alexej Čerepanov (Rusko), Jonathan Toews (Kanada), Patrick Kane (USA).

Nejproduktivnější hráči:

Mikko Lehtonen (Finsko) 6 zápasů/10 bodů (4 branky + 6 asistencí), Erik Johnson (USA) 7/10 (4+6).