Finští hokejisté do 20 let slaví vítězství na mistrovství světa.

Finští hokejisté do 20 let slaví vítězství na mistrovství světa. | foto: AP

Finsko porazilo ve finále MS dvacítek USA, bronz získali Rusové

• 32
Finští hokejisté porazili ve finále MS hráčů do 20 let ve Vancouveru USA 3:2 a slaví pátý titul. Tým kouče Jussiho Ahokase sice ztratil vedení 2:0, ale v čase 58:34 rozhodl sedmnáctiletý útočník Kaapo Kakko. Bronz získali Rusové, kteří zdolali Švýcarsko 5:2.

Finové získali zlato od roku 2014 už potřetí a spravili si chuť po devátém místě z předminulého turnaje a šesté pozici z loňska. Vyhráli také šampionáty v letech 1987, 1998 a 2016.

Složení skupin na MS 2020

„Tohle je naprosto neuvěřitelné,“ jásal finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen. „A celé je to ještě o to lepší po velkém zklamání z loňského turnaje. Takhle vyskočit zase zpátky nahoru je prostě neskutečné,“ dodal.

Američané získali medaili počtvrté za sebou. Předloňští šampioni brali na minulém turnaji v Buffalu i před třemi roky bronz. „Až se budu jednou v budoucnu ohlížet zpátky, dost možná to budou dobré vzpomínky, ale právě teď hodně bolí, že jsme prohráli. Přáli bychom si, aby to pro nás dopadlo jinak,“ řekl útočník poražených Jack Hughes.

Úvodní dějství přes šance na obou stranách branku nepřineslo. Za Finy zahrozili Samuli Vainionpää a Valtteri Puustinen, v dresu USA zase Logan Cockerill a Josh Norris. V polovině první třetiny sice Američané při přesilovce překonali Luukkonena, ale radovat se nakonec nemohli. Gól Olivera Wahlstroma neplatil pro postavení Alexandera Chmelevského v brankovišti. Český sudí Daniel Pražák s Rusem Jevgenijem Romaskem si situaci ověřili u videorozhodčího.

Finové se ubránili i v dalším oslabení a gólman Luukkonen zůstával stejně jako na druhé straně Cayden Primeau neprůstřelný. Finský gólman se vyznamenal i v 19. minutě ve vlastním oslabení, kdy Cockerill našel mezi kruhy volného Chmelevského.

Americký gólman Cayden Primeau inkasuje gól ve finále mistrovství světa do 20...
Zklamaní američtí hokejisté do 20 let po finále na mistrovství světa.

V druhé třetině nepřinesly změnu stavu ani šance amerických útočníků Tylera Maddena a Joela Farabeeho. Finové odolali i ve dvou oslabeních v rychlém sledu a sami se při trestu Evana Barratta prosadili ve 32. minutě díky ráně obránce Jesseho Ylönena.

Další možnost Finů měl v oslabení Teemu Engberg, na druhé straně pálil vedle Norris. Američané odolali při vyloučení Wahlstroma, který po návratu na led ještě mohl vyrovnat, jenže Luukkonen zasáhl.

Primeau ve třetí třetině sice nejdříve zmařil šanci Rasmuse Kupariho, ale v 46. minutě už znovu kapituloval. Přes clonu jej překonal Otto Latvala.

PROGRAM: Hokejové mistrovství světa do 20 let 2019 v Kanadě

Hned za 61 vteřin však po akci Jacka Hughese snížil Chmelevski. Vzápětí uvolnil Quinn Hughes Wahlstroma, který ve velké šanci netrefil optimálně puk. V 49. minutě ale po ideální přihrávce Chmelevského vyrovnal Norris.

Luukkonen pak zastavil únik Jacka Hughese. Potom neuspěli Wahlstrom opět s Jackem Hughesem. Rozhodnutí tak přišlo na druhé straně. V závaru před americkou brankou se dostal puk ke Kakkovi, který u pravé tyče bekhendem přehodil beton ležícího Primeaua.

„Myslím, že nikdo lepší nemohl dát tenhle gól než právě Kaapo,“ prohlásil finský gólman Luukkonen. „Opravdu si to zasloužil, odehrál tady úžasný turnaj,“ dodal.

USA - Finsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky: 47:01 Chmelevski (J. Hughes, Cates), 48:47 Norris (Chmelevski, Cates) - 31:31 Ylönen (Laaksonen, Puustinen), 46:00 Latvala (Heponiemi, Kupari), 58:34 Kakko (Lundell, Jokiharju). Rozhodčí: Pražák (CZE), Romasko (RUS) – Chaput (CAN), Yletyinen (SWE). Diváci: 17206.

USA Primeau (Keyser) – Samberg (C), M. Anderson (A), Q. Hughes, Kemp, M. Samuelsson, Miller, St. Ivany – Farabee (A), Norris, Robertson – Cates, Barratt, Madden – Cockerill, Poehling, Wahlstrom – Drury, J. Hughes, Chmelevski – O'Brien.

Finsko Luukkonen (Lindberg) – Utunen, Jokiharju (A), Vaakanainen (A), Laaksonen, Honka, Latvala – Heponiemi, Kupari, Talvitie – Tolvanen (C), Lundell, Kakko – Puustinen, Virtanen, Ylönen – Engberg, Vainionpää, Moilanen – Nyman.

Rusové porazili Švýcarsko a mají bronz

Hokejisté Ruska zdolali v duelu o bronz na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Vancouveru Švýcarsko 5:2 a dosáhli na medaili poosmé za posledních devět šampionátů. Hattrickem zazářil útočník Kirill Slepec.

Ruští hokejisté do 20 let slaví zisk bronzových medailí.

Rusové od zlata v roce 2011 v Buffalu sbírali medaile až do loňska, kdy skončili při návratu do Buffala pátí. Mezitím získali třikrát stříbro a třikrát bronz. Teď na 43. šampionátu získali už 36. cenný kov.

Švýcarům se nepodařilo vyrovnat historické maximum v podobě třetího místa z roku 1998 z Helsinek a Hämeenlinny. Mezi nejlepší čtyřku se dostali teprve počtvrté.

Individuální ocenění MS hokejistů do 20 let v Kanadě

Nejlepší hráči (podle direktoriátu turnaje): brankář: Pjotr Kočetkov, obránce: Alexandr Romanov (oba Rusko), útočník: Ryan Poehling (USA).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů): Ukko-Pekka Luukkonen (Finsko) - Alexander Romanov (Rusko), Erik Brännström (Švédsko) - Grigorij Denisenko (Rusko), Philipp Kurashev (Švýcarsko), Ryan Poehling (USA).

Nejužitečnější hráč: Ryan Poehling (USA).

Rusko, které ztratilo neporazitelnost na turnaji až v semifinále s USA (1:2), se ujalo vedení v páté minutě. Ivan Morozov projel po levé straně do útočného pásma, přihrál napravo Slepcovi, jenž se dostal až před Lucu Hollensteina a překonal jej mezi betony. Ještě v úvodní části zvýšil Šaškov, který po ubráněném oslabení udeřil z rychlého protiútoku.

Během druhého dějství nejdříve snížil z dorážky Valentin Nussbaumer, ale potom se trefil z mezikruží přesně ruský kapitán Klim Kostin a vrátil svému týmu dvoubrankové vedení. V 36. minutě Kočetkov ještě stihl vyrazit dva pokusy Justina Sigrista, jenže ze vzduchu překonal ležícího ruského gólmana Yannick Brüchweiler.

V závěrečné dvacetiminutovce pojistil výhru Ruska dvěma góly Slepec. Nejdříve ve 47. minutě sebral puk na obranné modré čáře, ujel do brejku a bekhendovým blafákem zamířil mezi Hollensteinovy betony. Hattrick dovršil 121 vteřin před koncem v oslabení při power play do prázdné branky.

Rusko - Švýcarsko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky: 04:28 Slepec (Ilja Morozov), 13:44 Šaškov (Podkolzin), 32:53 K. Kostin (Denisenko, Romanov), 46:33 Slepec, 57:59 Slepec - 24:54 Nussbaumer (Le Coultre, Sigrist), 35:36 Brüschweiler (Sigrist, Gross). Rozhodčí: Alarie (CAN), Björk (SWE) – Hynek (CZE), Oliver (USA). Diváci: 12 225.

Rusko Kočetkov (Tarasov) – Žuravljov, Ilja Morozov, Samorukov, Romanov, Alexejev, Olšanskij, Rubinčik – Muranov, Galimov, Slepec – Denisenko, Kravcov, K. Kostin – Kovalenko, Šen, Starkov – Marčenko, Ivan Morozov, Podkolzin – Šaškov.

Švýcarsko Hollenstein (Schmid) – Le Coultre, Gross, Berni, Aebischer, Moser, Burger, Barandun – Eggenberger, Kurashev, Müller – Brüschweiler, Sigrist, Nussbaumer – Lehmann, Tanner, Leuenberger – Wyss, Schmid, Verboon – Gerber.