Mladí hokejisté Kanady po šesti letech ovládli MS hráčů do 20 let.

Mladí hokejisté Kanady po šesti letech ovládli MS hráčů do 20 let. | foto: AP

Mladí Kanaďané se po šesti letech dočkali zlata, Slováci slaví bronz

  • 145
Hokejisté Kanady dotáhli pouť domácím mistrovství světa hráčů do 20 let v Torontu do vítězného konce a po šesti letech slaví zisk zlatých medailí. V dramatickém finále porazili Rusko těsně 5:4. Bronz si ze zámoří odvážejí Slováci, kteří v duelu o 3. místo porazili Švédy 4:2.

Finále: Kanada - Rusko 5:4 (2:1, 3:3, 0:0)

Kanaďané vedli velmi brzy 2:0, v dalším průběhu i 5:1, ale sborná měla poté celou třetí třetinu na vyrovnání. Kolébka hokeje však těsný náskok uhájila a slaví již šestnácté juniorské zlato. Rusové mají medaili pátý rok po sobě. Natěšená Kanada s podporou vyprodaného hlediště v zádech vtrhla do finále, v němž český hokej zastupoval čárový sudí Miroslav Lhotský, jako uragán a za pouhé dvě minuty a 32 vteřin od úvodního buly vyhnala z branky gólmana Šestjorkina. Už v čase 0:23 otevřel skóre Duclair, poté usměrnil Pointovu bekhendovou přihrávku před brankoviště Paul a zvýšil. Mezi tyče následně zamířil Sorokin.

Už minutu na to měl obrovské štěstí, když Duclairovi sklouzl při bekhendové dorážce do téměř prázdné branky kotouč a poslal ho jen do jejího oblouku. V tu chvíli jako kdyby se sborná vyškrábala nad hladinu a zhluboka nadechla, neboť zbytek úvodní třetiny, jež se hrála v obrovském tempu, se začal odehrávat pod její taktovkou.

A odměna za to, že ani náznakem nerezignovali a místo toho zvýšili důraz a obrátky, přišla pro ruské mladíky v 10. minutě, kdy z kruhu pro vhazování dokonale přesnou bombou o tyč snížil Judin. Následně sborná přežila bez úhony první přesilovku zápasu, po níž se vyznamenal domácí brankář Fucale, jenž vytěsnil ránu Barbašova.

Kanadský hokejista Sam Reinhart se raduje poté, co překonal ruského gólmana...
Zlatá radost hokejistů Kanady.

Skvělý hokej pokračoval i ve druhé části. Na začátku 26. minuty využil toho, jak daleko to měli Rusové na svou střídačku, McDavid a zakončením svého sóla mezi Sorokinovy betony vrátil Kanadě nejen dvoubrankový náskok, ale i větší klid. Ve 28. minutě navíc zvýšil na 4:1 povedenou ranou Domi a ruská střídačka sáhla po oddechovém času.

I přesto již po polovině základní hrací doby přidal tečující Reinhart pátý zásah a zdálo se, že Rusové už podruhé nenajdou síly na jakýkoliv náznak odporu. Omyl, opak byl pravdou. Tři a čtvrt minuty jim stačilo na to, aby se dostali na dostřel jediného gólu.

Stíhací jízdu odstartoval při přesilovce ve 35. minutě důrazný Barbašov, přečíslení dvou na jednoho zužitkoval o 32 sekund později Tolčinskij a po dalším závaru na brankovišti využil další přesilovku Goldobin. Možnost oddechového času využila rázem i Kanada. Blízko vyrovnání byl krátce před druhou pauzou Bučněvič.

Ve třetím dějství Duclaira vychytal Sorokin, skvělý zákrok vytáhl i proti McDavidovi při přečíslení dvou na jednoho. Rusové sice dřeli, ale příležitostí už zdaleka tolik neměli. Zejména proto, že Kanaďané si těsného náskoku očividně hodně vážili a výrazně lépe bránili. Změnu nepřinesla ani závěrečná power play se šancemi na obou stranách.

Branky a nahrávky: 1. Duclair (Domi), 3. Paul (Point, Virtanen), 26. McDavid (Morrissey), 28. Domi, 33. Reinhart (Domi) - 10. Judin (Golyšev, Dergačov), 35. Barbašov (Bučněvič, Judin), 35. Tolčinskij (Goldobin, Valijev), 38. Goldobin (Tolčinskij, Kameněv). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Pajgin (Rusko) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 19.014.

Kanada: Fucale - Theodore, Nurse, Bowey, Morrissey, Hicketts, Heatherington, Morin - Duclair, Reinhart, Domi - Lazar, McDavid, Ritchie - Paul, Petan, Virtanen - Point, Gauthier, Crouse. Trenér: Benoit Groulx.
Rusko: Šestjorkin (3. Sorokin) - Rafikov, Bryncev, Čerepanov, Gavrikov, Judin, Pajgin, Valijev, Provorov - Bučnevič, Barbašov, Lešenko - Mamin, Fišenko, Brjukvin - Golyšev, Šarov, Dergačov - Goldobin, Kameněv, Tolčinskij. Trenér: Valerij Bragin.

O 3. místo: Švédsko - Slovensko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)

Tým trenéra Ernesta Bokroše navázal na bronz z roku 1999 z Winnipegu. Slováci sice ztratili už v první třetině dvoubrankový náskok, ale ve 43. minutě rozhodl v přesilové hře Pavol Skalický a do prázdné branky potvrdil výhru 56 sekund před koncem Patrik Koyš. Tři asistence si připsal sparťanský útočník Martin Réway.

„Byla to pro nás všechny skvělá zkušenost. Odvedli jsme skvělou práci od prvního do posledního zápasu,“ řekl oficiálním stránkám turnaje kapitán Réway, který byl s devíti body za čtyři branky a pět asistencí nejproduktivnějším hráčem Slovenska. Slovensku se skvěle vydařil úvod utkání. Ve třetí minutě překonal z mezikruží Söderströma Šoltés. Za 39 vteřin zvýšil obránce Rosandič, který v rozhozené švédské obraně projel po Réwayově přihrávce na pravé straně až před Söderströma a po blafáku zakončil u levé tyče.

V 11. minutě favorit snížil, když po přihrávce Holmströma překonal Godlu osamocený Nylander. Ten mohl za dvě minuty i vyrovnat při Čerňákově vyloučení a při 85 vteřin trvající výhodě pěti proti třem nepřekonal slovenského gólmana ani Kempe. V 17. minutě už však Seveřané srovnali krok: Ehn z pravého kruhu přihrál na levý Löökemu, jenž ranou k pravé tyči překonal přesouvajícího se Godlu.

Po půlminutě druhého dějství ujel obraně Švédska po asistenci Skalického Réway, ale blafákem do bekhendu zakončil do Söderströmova pravého betonu. Další šance měli po vyjetí z rohu Cehlárik a při vyloučení de la Roseho Paulovič.

Bronzová radost hokejistů Slovenska.
Slovenský hokejista Pavol Skalický se raduje z gólu v duelu se Švédskem.

Sukel o chvíli později už dostal puk do švédské branky, ale předcházel tomu Rosandičův faul. Za Švédy zahrozili Blidh a Lindblom, větší možnost však mělo ještě před druhou pauzou Slovensko, Skalický Söderströma bekhendem nepřekonal.

Vzápětí Bergman srazil zákrokem na hlavu Koyše a dostal trest na pět minut a do konce utkání. Dlouhou přesilovku využil po Réwayově výzvě z mezikruží Skalický. Při snaze Švédů o vyrovnání dvakrát pálil nebezpečně Aho a neuspěl ani z dorážky Lindblom. Slováci se dočkali pojistky 56 sekund před koncem, kdy při power play po parádní Réwayově akci skóroval do prázdné branky Koyš.

Slováci, kteří byli mezi nejlepšími čtyřmi teprve potřetí v historii a naposledy v roce 2009, tak mohli slavit překvapivý úspěch, z něhož měli obrovskou radost. „Myslím, že Švédové byli zklamaní ze včerejšího zápasu a my jsme dneska chtěli zvítězit o trošku víc než oni,“ prohlásil brankář Denis Godla, který přispěl k vítězství 26 úspěšnými zákroky.

„Je to neskutečný pocit. Slovensku se to nepodaří každý rok. Nejdříve jsme skončili třetí ve skupině a teď i celkově. Je to jako psát historii. Budeme navždy šťastní,“ doplnil útočník Dávid Šoltés.

Švédové jsou poprvé od roku 2011, kdy prohráli v USA boj o bronz s domácím výběrem shodným výsledkem 2:4, bez medaile a nenavázali na zlato a dvě stříbra z posledních šampionátů. „Pro tuto prohru nemáme žádnou omluvu. Nehráli jsme tak, jak umíme. To je realita,“ řekl kapitán Švédska Jacob de la Rose. „Cítíme se hrozně. Kdybychom hráli tak, jak umíme, porazili bychom je každý den v týdnu. Takže to není dobré,“ dodal nejproduktivnější obránce turnaje Gustav Forsling. 

Branky a nahrávky: 11. Nylander (Aho, Holmström), 17. Lööke (Ehn) - 3. Šoltés (Lantoši), 4. Rosandič (Skalický, Réway), 43. Skalický (Réway, Čerňák), 60. Koyš (Réway). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Mills (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 2:3, navíc Bergman (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 13.625.

Švédsko: Söderström - Bergman, Hägg, Aho, Lagesson, Norell, Forsling, Englund - Blidh, de la Rose, Karlsson - Nylander, Holmström, Lindblom - Olofsson, Wallmark, Kempe - Lööke, Ehn, Bristedt. Trenér: Rikard Grönborg.
Slovensko: Godla - Rosandič, Černák, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Pavúk, Jendrol - Skalický, Réway, Koyš - Cehlárik, Sukel, Paulovič - Petráš, Kabáč, Bondra - Šoltés, Rehák, Lantoši. Trenér: Ernest Bokroš.

Individuální statistiky šampionátu

All Star turnaje: Godla (Slovensko) - Forsling (Švédsko), Morrissey - Reinhart, Domi, McDavid (všichni Kanada).

Kanadské bodování: 1. Reinhart 7 zápasy/11 bodů (5 branky + 6 asistencí), 2. Petan 7/11 (4+7), 3. McDavid 7/11 (3+8), 4. Domi (všichni Kan.) 7/10 (5+5), 5. Nylander (Švéd.) 7/10 (3+7), 6. Lazar (Kan.) 7/9 (5+4), 7. Lindblom (Švéd.), Réway (SR) oba 7/9 (4+5), 9. Kempe (Švéd.) 6/8 (4+4), 10. Duclair (Kan.) 7/8 (4+4), ...14. Pastrňák (ČR) 5/7 (1+6).

Střelci: 1. Domi, Lazar, Reinhart (všichni Kan.), Larkin (USA) všichni 5 branek, 5. Kempe, Lindblom, Wallmark (všichni Švéd.), Duclair, Petan (oba Kan.), Šarov, Tolčinskij (Rus.), Bjorkstrand (Dán.), Rantanen (Fin.), Fiala (Švýc.), Réway (SR) všichni 4, ...24. J. Vrána, Zdráhal (oba ČR) oba 2.

Nahrávači: 1. McDavid (Kan.) 8 asistencí, 2. Nylander (Švéd.), Petan (Kan.) oba 7, 4. Pastrňák (ČR), Malgin (Švýc.), Holmström (Švéd.), Reinhart (Kan.) všichni 6, 8. Forsling, Lindblom (oba Švéd.), Fazzini (Švýc.), Bučněvič (Rus.), Domi (Kan.), Réway (SR) všichni 5.

Nejproduktivnější obránci: 1. Forsling (Švéd.) 7 zápasů/8 bodů (3 branky + 5 asistencí), 2. Bowey, Morrissey (oba Kan.), Aho (Švéd.) všichni 7/4 (1+3), 5. DeAngelo (USA) 5/3 (2+1), 6. Košťálek, Štencel (oba ČR) oba 5/3 (1+2).

Plusové a minusové body: 1. Reinhart 13 kladných bodů, 2. Theodore 12, 3. Duclair 11, 4. Domi (všichni Kan.) 10, 5. Siegenthaler (Švýc.), Morrissey (Kan.) oba 9.

Nejtrestanější hráči: 1. Košťálek (ČR) 34 trestných minut, 2. Bergman (Švéd.) 31, 3. Rathgeb (Švýc.), Golyšev (Rus.) oba 27, 5. Pajgin (Rus.) 20, ...6. Němeček (ČR) 16. Brankáři podle procenta úspěšnosti zákroků: 1. Fucale (Kan.) 93,94, 2. Šestjorkin (Rus.) 93,80, 3. Demko (USA) 93,75, 4. Godla (SR) 92,56, 5. Husso (Fin.) 92,31, ...11. Vaněček (ČR) 82,89.

Brankáři podle průměru obdržené branky na zápas: 1. Fucale (Kan.) 1,20, 2. Demko (USA) 1,74, 3. Šestjorkin (Rus.) 1,98, 4. Husso (Fin.) 2,29, 5. Söderström (Švéd.) 2,31, ...10. Vaněček (ČR) 4,31.

Brankáři s čistým kontem: 2 - Fucale (Kan.), 1 - Demko, Halverson (oba USA), Šestjorkin (Rus.), Godla (SR), Husso (Fin.), Comrie (Kan.).

Diváci: Celkových 30 zápasů navštívilo 366.370 diváků, v průměru 12.212 na zápas.

 

,

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.