Finové vyhráli derby i celou evropskou tour

• 3
Stockholm - Reprezentanti Finska triumfovali počtvrté za sebou v Euro Hockey Tour, neoficiálním hokejovém mistrovství Evropy. Hráči Suomi porazili 2:1 po samostatných nájezdech v závěrečném utkání Švédských hokejových her ve Stockholmu domácí Švédsko. V turnaji přesto zůstali Finové čtvrtí a Švédové udrželi druhou pozici. Švédské hokejové hry vyhráli Rusové, kteří poskočili v Euro Hockey Tour na druhé místo - před český tým, který v odpoledním zápase zdolali 3:2.

Domácí Švédové se dostali do vedení v páté minutě, kdy na Sulandera vyzrál Rönnqvist. Vyrovnání se dočkali Finové v 24. minutě, kdy Ylönen překonal střelou mezi betony Henrika Lundqvista.

Branky se zaplněná hala Globen do konce normální hrací doby ani v prodloužení nedočkala. Při nájezdech se trefil finský bek Petteri Nummelin, lídr soutěže produktivity ve švýcarské lize, zatímco nejlepší útočník turnaje Niklas Andersson neuspěl.

Finové tak získali celkem na prémiích 90 tisíc eur - za triumf v EHT 75 tisíc a za čtvrté místo na Švédských hrách 15 tisíc. Rusové dostanou 75 tisíc eur - 25 tisíc za druhé místo v sérii a 50 tisíc za triumf v turnaji. Švédové za druhé místo obdrží 30 tisíc, Kanaďané za třetí příčku 25 tisíc a český tým za poslední stupínek 10 tisíc eur.

Výsledek:
Švédsko - Finsko 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Rönnqvist (N. Andersson, Nordgren) - 24. Ylönen (Kiprusoff, Tähtinen), rozhodující sam. nájezd Nummelin. Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Ljungqvist, Takula (oba Švéd.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 13.850.
Sestavy:
Švédsko:
H. Lundqvist - Liimatainen, Rhodin, R. Sundin, M. Johansson, Kronwall, Nord, Lindman, Tjärnqvist - Wernblom, Jönsson, Nordström - Hannula, Davidsson, N. Andersson - Anger, Rönnqvist, Nordgren - Kahnberg, J. Lundqvist, Tolsa. Trenér Hardy Nilsson.
Finsko: Sulander - Nummelin, Niemi, Kukkonen, M. Kiprusoff, Mäntylä, Luoma, Söderholm, Mikkola - Hentunen, Aalto, Rintanen - Ylönen, Tähtinen, Lind - Elomo, Pirnes, Viitakoski - Pihlman, Voutilainen, Torkki. Trenér: Hannu Aravirta.

4. Švédsko 12 3 0 3 6  24:32  12

Pozn.: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či samostatných nájezdech (1 bod), proher (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.