David Kaše a jeho gólová radost v chomutovském dresu.

David Kaše a jeho gólová radost v chomutovském dresu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Další talentovaný Kaše chce napodobit bratra. Cesta vede přes Švédsko

  • 4
Jeho o rok a půl starší bratr Ondřej už se probil do NHL. Sbírá starty za Anaheim, okusil i mače ve Stanley Cupu, a jak to tak v rodinách bývá, jeho mladší sourozenec by ho rád následoval.

A tak se teď útočník David Kaše rozhodl pro nepříliš častou změnu. Ačkoliv měl ještě roční smlouvu s extraligovým Chomutovem, odešel v létě do švédské Mory. „Bylo to těžké rozhodování, ale nebyl jsem v Chomutově minulou sezonu moc spokojený.

Čekal jsem víc prostoru, a tak jsme se domluvili, že mě uvolní, abych se víc herně rozvíjel. Chci se zase posunout dál.“

Ve Švédsku je od začátku srpna a už ví, že to byl správný krok. Stačil mu jediný přátelský zápas a poznal, že respektovaná švédská liga je úrovní výš než tuzemská soutěž. „Hodilo se buly a já koukám, jak je to extra rychlé. Hodně se bruslí. Myslím, že mi to pomůže.“

Že odešel do ciziny, má ještě jeden důvod. 20letý Kaše se chce osamostatnit, zdokonalit se v angličtině a připravit se na život v zámoří, kam by za rok rád vyrazil. Navíc touží po novém náboji, což ocenili ve Philadelphii, která ho před dvěma lety draftovala.

Hokejová rodina Kašových. Starší syn Ondřej (vlevo) se prosadil v silném...

Hokejová rodina Kašových. Zleva starší syn Ondřej, otec Robert, mladší syn David.

„Jsou šťastní, že jsem se rozhodl pro Švédsko. Uvidí, jak se mi tam bude dařit, pak se příští rok rozhodnou. Ale ve Švédsku je hodně skautů, takže budu dost na očích,“ říká Kaše.

Zároveň ví, že ho čeká šichta. Už teď je v týmu 16 útočníků, jistotu, že se probije mezi vyvolené, nemá. Tuší, že během sezony přijdou krize, na které má připraven originální recept: „Mora leží u jezera, takže když bude krize, zajdu k němu. Je to tam super.“

Teď se útočník s klukovskou tváří usmívá. Ze Švédska na týden přiletěl do Česka, kouč Jandač ho povolal ke dvěma přípravám proti Slovensku – ta první včera skončila v Třinci výhrou Slovenska 2:0. „Davida nebudeme mít ve Švédsku tolik pod drobnohledem a nechceme ho tahat během sezony, když bude bojovat o místo,“ říkal Jandač.

Sám Kaše mluvil o debutu v národním týmu jako o velkém překvapení, které nečekal. Reprezentační dres dokonce stihl obléct dřív než jeho starší bratr. „To mě těší. Ale hodně si přejeme. Když jsme si volali, tak byl brácha šťastný, že si to zkusím. Snad se trenérům budu líbit a ukážu se v dobrém světle. A když se mi bude dařit, tak třeba ještě nějakou pozvánku dostanu.“

Ve středu se ukázal. Ač tým plný mladíků se Slovenskem prohrál, Kaše patřil k nejlepším. V první formaci se dostával do šancí, dřel. Co ukáže dnes v odvetě?