Momentka ze čtvrtfinálovém duelu MS hokejistů do 18 let mezi Čechy a Američany.

Momentka ze čtvrtfinálovém duelu MS hokejistů do 18 let mezi Čechy a Američany. | foto: IIHF

Američané jsou momentálně nejlepší na světě, říká kouč hokejové osmnáctky

  • 9
Minsk (Od spolupracovníka iDNES.cz) - S takovým výsledkem čeští mladíci na hokejovém mistrovství světa osmnáctiletých nepočítali. Jenže Američané byli ve čtvrtfinále lepší ve všech směrech a dokráčeli zaslouženě k vysokému šestibrankovému vítězství. "Přejeli nás ve všech směrech," přiznal kapitán Bohumil Jank. Čeští hokejisté tak v Minsku obsadí v nejlepším případě páté místo.

Již v únorovém vzájemném měření sil čeští mladíci zámořskému celku podlehli 2:5, tentokrát to byla prohra ještě výraznější. "S takovým debaklem jsme nepočítali," nacházel jen těžce slova český lodivod Jiří Kopecký. "Američané nám jasně ukázali, že jsou v kategorii hráčů do osmnácti let momentálně nejlepším týmem na světě," pokračoval ve svém hodnocení.

Američané vynikali prakticky ve všem, nač si hokejoví fanoušci mohou vzpomenout. "Byli lepší ve všech herních činnostech, lépe bruslili, byli živější i technicky zdatnější," podotkl Kopecký.

Přitom začátek duelu vypadal pro český tým nadějně. Do první branky pracovala česká obrana společně s jistým Kašíkem na jedničku. "Snaha hráčů tam určitě byla. Do nějaké čtrnácté minuty jsme na Američany stačili, do ničeho jsme je téměř nepouštěli, ale pak přišly naše hloupé chyby, čímž jsme dostali soupeře na koně," smutnil kouč.

Už několikrát na šampionátu doplatili čeští reprezentanti na množství hloupých a zbytečných faulů. "Opět jsme doplatili na naši nedisciplinovanost," kroutil hlavou český kouč a dodal: "Američané nás v přesilovce jasně přehrávali." Hráči USA vstřelili tři ze šesti branek právě v početních výhodách.

Hokejový reprezentant do 18 let Jiří Klimíček ve čtvrtfinálovém duelu MS proti Američanům.

Český tým měl k dispozici rovněž několik přesilovek, i dvě dvojnásobné, ale naložit s nimi stejně jako soupeř nedokázal. "Měli jsme sice dvě přesilovky pět na tři, ale to už bylo v úplném závěru, kdy si kluci tolik nevěřili a nedařilo se nám," pokračoval v nepříliš optimistickém hodnocení.

Vysoká porážka může zanechat na českých hráčích určitou psychickou stopu. Před duelem o konečné páté místo tak bude muset český kouč hráče dobře připravit. "Pokusíme se klukům promluvit do duše, nemyslím si však, že by utkání odevzdali," říká. A jak bude vypadat program následujících hodin? "Program ještě neznáme, protože jsme nevěděli, jak utkání dopadne."

Nelehkou pozici měli oba čeští gólmani. V brance se od úvodní minuty představil zlínský juniorský mistr Kašík. "Se svým výkonem nejsem spokojený. Skoro nic jsem nechytil," sypal si popel na hlavu. Po páté trefě Američanů odjel znechuceně na střídačku. "Byla to volba trenéra, potřebovali jsme nový impuls," poznamenal. "Ale kdyby mě trenér neodvolal, asi bych šel i sám."

Američan Chase Balisy se ve čtvrtfinálovém duelu MS hokejistů do 18 let pokouší vyzrát na českou obranu. Zklamaný brankář české osmnáctky Libor Kašík.

Jeho místo zaujal boleslavský Roman Will, jenž neměl lehkou pozici. "Pro gólmana není nikdy dobré, když naskočí za rozhodného stavu, navíc proti takovému týmu jako je Amerika," ví své Will. "Měl jsem štěstí, že tlak Američanů již nebyl ve třetí třetině tak velký, takže jsem moc práce neměl," narážel na fakt, že Kašík měl mnohem více práce. "Libor chytal dobře, za inkasované góly nemohl," říkal na adresu svého kolegy.

Spokojen s výkonem svého týmu nemohl být ani kapitán Bohumil Jank. "Američané nás jasně přehráli, byli silní na puku, lépe bruslili, hrají výborný tvrdý hokej," chválil hru čtvrtfinálového soupeře. "Pomáhali jsme si navíc hloupými fauly, čímž jsme je dostávali do hry," poukázal na devět českých vyloučených hráčů.

Češi své účinkování na turnaji zakončí ve čtvrtek, kdy si zahrají o konečné páté místo.