Příjemné odpoledne. Hokejisty Lotyška a Francie čeká na mistrovství světa poslední duel v základní skupině. Vývoj zápasu přinese iDNES.cz od 16.15 v on-line reportáži.

Francie je v tabulce pražské skupiny poslední, Lotyšsko má o bod víc. Poražený tým z tohoto zápasu tak z elitní divize šampionátu sestoupí. Pokud by ale Francouzi zvítězili v prodloužení, měly by oba týmy stejně bodů jako dosud šesté Rakousko a to by vzhledem k horším vzájemným zápasům sestoupilo.

Lotyši mohou těžit z větší odpočatosti, po sobotní důležité výhře 2:1 v prodloužení nad Rakouskem totiž měli dva volné dny. Naopak Francouzi ještě v pondělí hráli se Švédskem, kterému podlehli 2:4.

T. Da Costa

Rozhodčí: Mayer (USA), Rönn (FIN) - Suominen (FIN), Lhotský (CZE)
Počet diváků: 15 167

1:28

Lotyšského brankáře Masalskise zachránila po nahození puku od mantinelu v podání Francouze Janila tyč.

1:40

Nyní si lotyšský gólman připsal úspěšný zákrok proti dobré střele Rauxe.

2:55

Masalskis znovu v akci, zasahovat musel proti Fleurymu, který se k němu probil.

3:40

Lotyši poprvé na delší dobu v útoku, do zakončení se ale nedostali.

4:40

Hecquefeuille nahodil puk na lotyšského brankáře, ten měl nečekané potíže, ale situaci nakonec ustál.

6:11

Moc dobrý pohyb v podání Francouzů dělá Lotyšům v úvodu zápasu velké potíže.

6:40

Zničehonic velká šance Lotyška! Od spoluhráče, který za bránou podklouzl, dostal Berzinš před bránu se štěstím přihrávku, zblízka však těsně přestřelil.

7:55

Francouzi dál útočí.

8:55

Po přejetí modré čáry pohotově pálil Sacha Treille, trefil ale lotyšského obránce, který mu padl do střely.

10:16

Claireaux vyjel zpoza brány a snažil se mezi betony překonat brankáře, Masalskis ale byl připravený. Claireaux zároveň zamíří na trestnou lavici za následné dorážení do gólmana.

10:16
Tresty

Vyloučen hráč Valentin Claireaux (Francie), 2 min. za Hrubost

11:24

Kaspars Daugavinš (Lotyšsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství), asistence Lauris Darzinš a Guntis Galvinš. Stav zápasu Lotyšsko - Francie 1:0
Lotyši byli dosud v zápase horším týmem, v přesilovce se však prosazují. Pomohla jim velká francouzská chyba, obránce Janil totiž před svou bránou puk poslal jen na hůl Dugavinše, který pohotově trefil odkrytou část brány.

12:15

Francouzi se natlačili do lotyšského gólmana, který zasáhl i proti Rechově nebezpečné teči. Důraz útočníků zároveň vedl k posunutí brány.

13:34

Francouzi dál ostřelují brankáře, který teď zasáhl proti ráně Roussela.

14:13

Lotyško se při bránění náskoku v případě problémů neostýchá vyhodit puk na zakázané uvolnění.

15:30

Francouzské nahození puku na Reche najíždějícího do útočného pásma neprošlo přes obránce.

16:42

Další Masalskisův zákrok proti celkem dobré střele, kterou vyslal Sacha Treille.

18:20

Teddy Da Costa se snažil při mantinelu protáhnout do útoku, obránce jej ale nepustil.

19:44

Obrovská francouzská šance. Fleury nahodil puk z pravé strany na Roussela, ten v tísní usměrnil střelu jen do boční sítě odkryté brány.

20:00

Francouzi byli v první třetině výrazně aktivnější, soupeře přestříleli v poměru 11:2, ale po jejich chybě se v přesilovce prosadili Lotyši.

21:27

Sotnieksovu střelu tečoval Sprukts, puk ale bránu minul.

21:39

Vyraženou Fleuryho střelu nedokázal zblízka do brány poslat Roussel.

21:39
Tresty

Vyloučen hráč Damien Fleury (Francie), 2 min. za Napadení

22:47

Guntis Galvinš (Lotyšsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Lauris Darzinš a Kaspars Daugavinš. Stav zápasu Lotyšsko - Francie 2:0
Také druhou přesilovku Lotyši využívají, ze tří dosavadních střel vytěžili dva góly. Galvinš se prosadil střelou od modré, která brankáři Huetovi proletěla nad ramenem.

24:57

Teddy Da Costa pálil z úhlu, trefil brankáře Masalskise do helmy. Rozhodčí ale ještě umožnili Francouzům dorážku, kterou lapil otřesený lotyšský gólman.

25:01
Tresty

Vyloučen hráč Maxims Širokovs (Lotyšsko), 2 min. za Podražení

26:17

Francouzi drží v přesilovce puk, ale k bráně se jijm zatím probojovat nedaří.

27:01

Lotyšsko je v plném počtu.

27:20

Mikelis Redlihs míchal s pukem, nakonec přihrál před bránu jednomu ze spoluhráčů, který ale zblízka brankáře nepřekonal.

27:38

Claireaux nájezdem z levé strany proti lotyšskému brankáři neuspěl.

28:13

Puk vyhozený ze hřiště trefil do tváře lotyšského trenéra Belevskise, který si nyní tvář leduje.

28:53

Francouzi se snažili založit brejk, nakonec ale byli rádi, že Masalskis alespoň pokryl jejich nahození lapačkou a bude se tak vhazovat před ním.

29:05

Indrašišovu střelu chytil francouzský brankář Huet, byl to teprve jeho druhý úspěšný zákrok v utkání.

28:27

Puk, který se po Fleuryho střele odrážel od zadního mantinelu, krásným skokem chytil lotyšský gólman.

28:47
Tresty

Vyloučen hráč Kaspars Daugavinš (Lotyšsko), 2 min. za Hákování

30:47

Lotyšské oslabení je u konce, Francouzi se v přesilovce vůbec neprosadili.

32:58

Lotyši ojediněle v útoku, puk ale pouze odevzdali.

33:45

Bertranda, který před bránou usměrňoval Rousellovo nahození od modré, vychytal Masalskis. Franouze však čeká další přesilovka.

33:47
Tresty

Vyloučen hráč Maxims Širokovs (Lotyšsko), 2 min. za Hákování

33:55

Hecquefeulli střílel hned po vhazování do Masalskise.

34:40

Po trestuhodné ztrátě puku v podání jednoho z francouzských obránců se řítil kupředu Džerinš, nakonec jej ale další z beků zastavil.

34:56

Meunier bránu v docela dobré pozici přestřelil.

35:47

36:55

Závar před lotyšskou bránou je zbytečný, po Auvituově nahození už měl totiž puk dlouho předtím pevně ve své moci brankář Masalskis.

37:31

Při lotyšském přečislení 2 na 1 vyrazil francouzský brankář Huet ramenem dobrou Bukartsovu střelu.

37:57
Tresty

Vyloučen hráč Stéphane Da Costa (Francie), 2 min. za Zásah do oblasti hlavy a krku

38:57

Masalskisem vyražený kotouč nedokázal žádný z Francouzů dorazit do brány. Nejrychleji byl u něj bek Redlihs.

39:57

Francie je v plném počtu.

40:00

Ve druhé třetině už francouzský tlak nebyl, i vinou rychle inkasovaného druhého gólu, tak obrovský jako v úvodní části. Spolupořadatel šampionátu v roce 2017 je stále blíž sestupu z elitní divize, na hráčích už se začíná projevovat frustrace.

41:00

Francouzi nastoupili do třetí třetiny s velkou chutí, soupeře se snaží zatlačit.

41:21

Francouzská šance. Po dobré kličce pálil Stephane da Costa těsně vedle brány.

42:58

Francouzský brankář Huet zblízka vychytal Skvorcovse.

44:10

Lotyši se snaží natahovat čas, několikrát po sobě kvůli tomu jen tak vyhodili puk vpřed.

45:36

Francouzi potřebují impuls v podobě snižujícího gólu, jejich hra je stále ve větší křeči.

46:17

Lotyšsko se drží v útoku, když měl možnost, puk přikryl pod lapačku francouzský brankář Huet.

47:06

Bertrand při kličkování na modré vjel do ofsajdu.

48:21

Teddy Da Costa (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Damien Fleury. Stav zápasu Lotyšsko - Francie 2:1
Da Costa pohotově ze vzduchu dorazil do odkryté brány Fleuryho vyraženou střelu.

48:50

Francouzi se vracejí do zápasu, k záchraně potřebují dnes získat nejméně dva body, teď jim tedy jde o to, vstřelit ještě gól a dostat tak zápas aspoň do prodloužení a pak rozhodnout.

50:40

Lotyši už se soustředí výhradně na bránění.

51:25

Teď ale Lotyši ujeli do brejku, Džerinš se objevil sám před Huetem, ovšem v dobré šanci neuspěl.

52:57

Francouzi v útočných akcích chybují, každou takovou možnost Lotyši využívají a puk vyvážejí dopředu.

53:32

Chakiachvilliho střelu z dálky si pohlídal lotyšský brankář Masalskis.

53:53

Desrosiers už se chystal k pohotové střele, vložil mu ale do ní hůl Galvinš.

54:50

Francouzi se dál nedostávají do zakončení.

55:19

Sacha Treille (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Kévin Hecquefeuille a Christobal Huet. Stav zápasu Lotyšsko - Francie 2:2
Treille dostal puk téměř na modrou čáru, střelu skrytou hradbou těl nedokázal Masalskis zlikvidovat. Rána byla zřejmě i tečována.

55:43

Francie nechce čekat na prodloužení, o své záchraně chce rozhodnout ještě v základní hrací době, což by k sestupu odsoudilo Lotyše. Francouzská výhra v prodloužení by poslala ven z elity Rakušany.

57:58

Francouzi se tlačili dopředu, Lotyši pak díky tomu jeli do přečíslení 4 na 3. Na konci akce byl Sprukts, který se snažil zakončit bekhendem, u své pravé tyče ale dvojicí výborných zákroků zasáhl Huet.

58:47

Na druhé straně nebyl ve špatné šanci Fleury. Z mezikruží ale bránu minul.

59:50

Masalskis vychytal Lotyšsku záchranu skvělým zákrokem! Lotyš Sotnieks trestuhodně ztratil puk na útočné modré čáře, díky tomu Desrosiers vyrazil do samostatného nájezdu proti brankáři, kterého ale nepropálil.

Skončila třetí třetina.

60:00

Lotyšsko už díky získanému bodu slaví záchranu, Francouzi ale potřebují v prodloužení nebo v nájezdech zvítězit, jinak se na jejich úkor udrží Rakušané.

Začalo prodloužení.

60:20

Prodloužení zahajují v útoku Lotyši.

60:30

Lotyš Sotnieks se obtočil kolem brány a s přispěním brankářovy hokejky trefil tyč.

60:53

A tyč i na druhé straně! Trefil ji Fleury, da Costa pak před odkrytou bránou nedokázal trefit odražený puk.

61:57

Po klidnější části hry šli do útoku Lotyši, dopustili se ale postavení mimo hru.

63:05

Další francouzská střela do tyče! Nejprve Fleury pálil do brankáře, brankovou konstrukci z dorážky trefil da Costa.

64:20

Mikelis Redlihs kroužil kolem francouzské brány, k zakončení se však neodhodlal.

Skončilo prodloužení.

65:00

O sestupujícím z pražské skupiny mistrovství světa rozhodnou až samostatné nájezdy. Ohrožení Rakušané budou na dálku fandit Lotyšům, kteří už mají záchranu jistou.