Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Hezké odpoledne, vítejte u on-line reportáže z prvního zápasu hokejistů Běloruska a Slovinska na MS v Ostravě. Ve slovinské sestavě nechybí hvězda Los Angeles Kings Anže Kopitar a řada hráčů se zkušenostmi z českých soutěží.

Hokejisté Běloruska se musí obejít na MS bez své hvězdy Michaila Grabovského z New Yorku Islanders. Jednatřicetiletý bývalý hráč Montrealu, Toronta a Washingtonu, který jako jediný Bělorus v této sezoně nastupoval stabilně v NHL, musí doléčit zranění.

Utkání začalo.

1:01

Do útoku se jako první pustili Slovinci. Saboličova rána však byla zablokovaná, a tak se k Lalandovi ani nedostala. Posléze někdo z hlediště zapískal, což trochu zmátlo obě mužstvo. Pak však zazněl skutečný hvizd rozhodčího, který přerušil hru.

Sestavy a rozestavení

BěloruskoBělorusko

35 Lalande
Lalande
o hráči
57 Usenko
Usenko
o hráči
89 Korobov
Korobov
o hráči
Stasenko
o hráči
25 Jevenko
Jevenko
o hráči
Šinkevič
o hráči
Kaljužnyj
o hráči
A. Kosticyn
o hráči
S. Kosticyn
o hráči
13 Drozd
Drozd
o hráči
23 Stas
91 Gavrus
Gavrus
o hráči
11 Kulakov
Kulakov
o hráči
Stepanov
o hráči
Kovyršin
o hráči
77 Kitarov
Kitarov
o hráči
73 Volkov
Volkov
o hráči

SlovinskoSlovinsko

33 Kristan
Kristan
o hráči
15 Gregorc
Gregorc
o hráči
51 Robar
Robar
o hráči
28 Kranjc
Kranjc
o hráči
Kovačevič
o hráči
Tavželj
o hráči
Pretnar
o hráči
Štěbih
o hráči
16 Vidmar
Vidmar
o hráči
14 Jeglič
Jeglič
o hráči
24 Tičar
Tičar
o hráči
Sabolič
o hráči
11 Kopitar
Kopitar
o hráči
39 Muršak
Muršak
o hráči
91 Verlič
Verlič
o hráči
Razingar
o hráči
19 Pance
Pance
o hráči
22 Rodman
Rodman
o hráči
16 Mušič
Mušič
o hráči
Ograjenšek
o hráči
Goličič
o hráči

Rozhodčí: Nord (SWE), Wehrli (SUI) - Carnathan (USA), Semjonov (EST)
Počet diváků: 5 995

1:32

Obrovitý bek Jevenko uprostřed hřiště zboural Anžeho Kopitara, jediného hráče NHL, který nastoupil do dnešního duelu.

2:10

Utkání postupuje zvolna. Oba týmy se soustředí na defenzivu a nenechávají projít útočníky blíže k brance.

3:06

Sabolič se opřel do puku těsně za modrou čáru, puk však mířil vedle běloruské branky.

3:50

Stálice ve slovinské brance Robert Kristan si sáhl na kotouč. Zastavil hru po zblokované střele Kitarova.

5:04
Důležité

Slovinský útočník Mušič odjel běloruské obraně do samostatného úniku! Rozhodl se pro rychlou střelu, jenže trefil pouze Lalandův levý beton. Nebylo to dobré zakončení.

6:15

Slovinci převzali inciativu. Drží puk a snaží se vymyslet různé kombinace, díky nimž by překonali modrou čáru. Jednou se jim to povedlo a málem z toho byl gól.

6:50

Jedna výhybka, druhá výhybka. Andrej Stěpanov se po individuální akci probil do šance před Kristanem. Slovinský gólman ho vychytal.

6:51
Tresty

Vyloučen hráč Klemen Pretnar (Slovinsko), 2 min. za Sekání
Vyloučen Klement Pretnar na dvě minuty za sekání. Přesilovou hru si zahrají Bělorusové, kteří by se díky početní výhodě mohli dostat do vedení.

7:15

Hra je přerušena, protože útočící hráč stál v brankovišti. Vhazování se tak uskuteční ve středním pásmu.

10:08
Góly

Andrej Stas (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Dmitrij Korobov a Artur Gavrus. Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 1:0
Bělorusko jde do vedení! Nenápadná střela běloruského útočníka Andreje Stase, kterou brankář Pardubic Kristan vůbec neviděl, prošla až do sítě.

10:42
Góly

Žiga Jeglič (Slovinsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Rok Tičar. Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 1:1
Jenže Slovinci hned z protiútoku vyrovnávají. Rok Tičar nabruslil do pásma, vypálil na Lalanda a Žiga Jeglič sklepl ze vzduchu puk do branky.

12:16
Góly

Andrej A. Kosticyn (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Andrej Stas a Artur Gavrus. Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 2:1
A Bělorusko opět odskakuje. Po závaru před Kristanem nedokázali Slovinci pokrýt Andreje Kosticyna, který se u tyče vymanil ze sevřeni Tavželja a protlačil puk za beton gólmana.

12:16

Slovinci si vyžádali oddechový čas. Musejí zklidnit rušnou fázi utkání.

13:55
Tresty

Vyloučen hráč Arťom Volkov (Bělorusko), 2 min. za Nedovolené bránění

14:43

Pretnar chtěl nahodit puk před branku, jenže nastřelil pouze běloruského útočníka. Slovinsko ztrácí útočné pásmo.

14:59

Slovinci se snaží za každou cenu najít hokejku hvězdného Kopitara, jenže někdy je to na úkor smysluplnější kombinace. Přesilovka se jim nedaří.

15:05

Bělorusko je v plném počtu. Kaljužnyj, který seděl na trestné lavici za Volkova, jenž utrpěl tržnou ránu v obličeji, se vrátil do hry.

16:48

Bratři Kosticynové kombinovali v útočném pásmu, ale šanci jim sebral dobrým zákrokem Kristan. Hra se obrátila na druhou stranu směrem k brance Lalanda.

18:35

Kopitar trefil v útočném pásmu Kaljužného, ale to bylo vše. Elitní formace obou mužstev střídají.

18:52
Tresty

Vyloučen hráč Andrej Tavželj (Slovinsko), 2 min. za Krosček

19:00

Muršak sebral v oslabení kotouč a hrnul ho dopředu. V souboji jeden na jednoho proti bekovi zvolil střelu, která letěla hodně mimo.

19:28

Bělorusové se nemohou prodrat do útočného pásma. Přesilovka mezitím utíká.

Skončila první třetina.

20:00

Bělorusové jako mírní favorité utkání jsou po první třetině o krok napřed. Souboj je herně vyrovnaný a Slovinci ještě rozhodně nejsou bez šance. Musejí však zlepšit důraz před vlastní brankou a také přijít na lepší taktiku při přesilových hrách.

Začala druhá třetina.

21:31

Bělorusko zahájilo třetinu defenzivně. Má náskok z první části a snaží se neriskovat. Bratři Kosticynové zkusili vyrazit do útoku, ale vážnější útok nepřišel.

22:12

Sabolič, jeden z nejaktivnějších Slovinců v zápase, se protáhl do útočného pásma, jenže spoluhráči zůstali za ním. Tičar zkusil zabojovat o puk u mantinelu, ale neuspěl.

23:09

Kristan měl potíže se ztečovanou ranou a vyrazil ji před sebe.

23:51
Góly

Alexej Kaljužnyj (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Andrej A. Kosticyn a Sergej S. Kosticyn . Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 3:1
Velká chyba Kristana stojí Slovinsko další gól. Brankář riskantně vyjel proti Kosticynovi, který mířil do šance, jenomže nebyl u něj včas. Nastřelil ho do nohy a Kaljužnyj poslal odražený puk do prázdné branky.

24:56

Slovinci se nemohou dostat ke kotouči. Ve druhé třetině za soupeřem zaostávají a zápas jim uniká.

26:41

Gavrus si sjel z druhé vlny pro puk na pravém křídle, ránu však stihli slovinští beci zblokovat. Bělorusové stále mají víc ze hry.

28:21

Lisovec vypálil od modré přízemní ránu, kterou Kristan vyrazil do rohu. Bělorusové se usadili v útočném pásmu a nezdá se, že by byli na cestě ven.

29:01

Slovinci ve vlastním pásmu už chodili po šroubech, jak se říká v hokejové hantýrce, ale soupeřův tlak nakonec ustáli a vytlačili puk z třetiny i z kluziště.

30:01

Bělorusové okupují slovinské pásmo. Gavrus vystřelil těsně vedle branky. Slovinci sotva stíhají souhru protihráčů.

31:19

Slovinci jsou ve velkém útlumu. Bojí se hrát, nebruslí. Šinkevič teď projel mezi nimi a vyslal další ránu Kristana.

32:03

Kristan v poslední chvíli hmátl do kličky Děmkova. Běloruský tlak je zřetelný a další zásah se nebezpečně přibližuje.

32:24

Slovinci se konečně dostali přes útočnou modrou. Robar projel po levém křídle a vypálil do náruče připraveného Lalanda.

33:10

Slovinci na chvilku zamkli soupeře v jeho obranném pásmu, ale opravdu jen na chvilku. Kovačevič pak nezachytil puk a ten putoval až na opačnou stranu hřiště.

34:01

Znovu si Slovinci několikrát vyměnili puk blízko Lalanda. Po depresivních minutách se trochu vzchopili a začínají hru vyrovnávat.

35:02

Usenkova rána nebyl přesná. Bělorusové se však drží kolem mantinelů a nepůjčují soupeři puk.

36:12
Důležité

Ojedinělá slovinská šance! Muršak se vytočil z oblouku kolem brankové čáry až před branku a snažil se zakončit kolem Lalanda. Narazil však na jeho pevně postavený beton.

36:56

Slovinci se náhle ocitli v přečíslení tří na dva. Jeglič hledal po levé ruce dobře postaveného Tičara, jenže pas se odrazil od běloruské hole mimo spoluhráčův dosah.

37:43
Důležité

Teď už byl Jeglič úspěšnější! Našel u levé tyče osamoceného Saboliče, jenž z voleje těsně minul branku. Laland by tam jinak nemohl být včas.

Skončila druhá třetina.

40:00

Bělorusové si již závěr třetiny v obraně ohlídali a nepustili soupeře do podobné šance jako pár minut před tím. Ve druhé třetině navýšili svůj náskok, když potrestali chybu Kristana. Do třetí části mohou vstoupit klidně a sebevědomě.

Začala třetí třetina.

41:10

Kranjc z voleje vypálil od modré čáry a donutil Lalanda k aktivitě. Puk se odrazil od betonu před brankoviště, kam musel Laland skočit a najít kotouč rukavicemi.

42:32

Útočník Sparty Sabolič z otočky minul běloruskou branku. Slovinci vstoupili do třetí třetiny svižně a snaží se rychle trefit kontaktní gól.

43:12

Po delší souhře v útočném pásmu vypálil z levé strany Pretnar. Laland chytil puk do náruče a přerušil hru.

44:10

Tičar zkusil najít mezeru u bližší tyčky, ale Lalandův postoj zůstal pevný. Slovinci stupňují nápor.

45:10

Sabolič si odstoupil až k modré čáře a z voleje vyslal prudkou ránu na Lalanda. V pokračujícím tlaku se k dorážce na brankovišti probil Razingar. Také bez úspěchu.

46:12

Bělorusové se soustředí, aby zahustili střední pásmo co nejvíce. Slovinci mají potíže projít přes červenou, natož modrou čáru. Jejich nápor trochu opadl.

48:40
Důležité

Někteří Slovinci zvedali ruce nad hlavu. Muršak s Kopitarem byli blízko gólu, když dosáhli na několik dorážek u brankoviště. Laland ovšem všechny pochytal.

49:21

Bělorusové předvedli pěkný útok. Kaljužnyj vytvořil prostor pro Andreje Kosticyna, ten však střelu z mezikruží poslal mimo branku. Kristan ještě ve třetí třetině nemusel zasahovat.

51:30
Góly

Žiga Pance (Slovinsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Tomáš Razingar a Anže Kopitar. Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 3:2
Slovinci udeřili! Byla to blesková akce. Puk vybojovaný u mantinelu poslal Razingar na opačnou stranu k Pancemu, jenž si ho rychle zpracoval a zápěstím poslal do blížšího růžku branky. Laland s vyrážečkou dorazil pozdě.

53:20

Gavrus přebruslil slovinskou obranu a z levé strany měl hodně prostoru ke střele. Kristanovu branku však svým pokusem minul.

54:09

Bělorusové si předávají puk u mantinelu v útočném pásmu. V kontrole kotouč mají navrch celý zápas.

55:01

Žádný tlak. Slovinsko se těžko dostává z vlastního pásma. Bělorusové je drží ve svěráku.

56:20

Čas letí a Slovinci od vstřeleného gólu neviděli Lalanda. Puk se pohybuje na jejich polovině.

57:12

Bělorusové nešťastně zahráli na zakázané uvolnění. Teď mají Slovinci šanci zkonsolidovat síly a vypracovat strategii na poslední minuty.

57:12

Bělorusko si vybralo oddechový čas. Pětice na ledě si nutně potřebuje odpočinout, protože po zakázaném uvolnění nesmí střídat.

57:51

Puk znovu putoval na zakázané uvolnění. Hrálo se jen po rozích. Slovinci se nemohou dobrat ke klidnější kombinaci.

58:21

Robar se ocitl sám na levém křídle. Vystřelil po ledě a trefil brusli obránce Jevenka.

58:25

Slovinci jsou v šesti bez brankáře Kristana.

58:30

Sudí odpískal Slovinsku postavení v brankovišti. Trenéři si pak vybrali oddechový čas.

58:32

Na ledě je pět slovinských útočníků a žádný obránce. To je ofenzivní síla! Kristan se vrátil do branky.

59:01

Kristan je opět na střídačce. Slovinci se usadili v útočné třetině.

59:21
Tresty

Vyloučen hráč Kevin Lalande (Bělorusko), 2 min. za Podražení
39 před koncem budou hrát Slovinci v šesti proti čtyřem. Trest dostal brankář Lalande, když hokejkou podrazil slovinského útočníka.

59:41
Góly

Alexandr Kitarov (Bělorusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství). Stav zápasu Bělorusko - Slovinsko 4:2
Slovinci to sehráli hrůzostrašně. Na modré si několikrát Robar s Kopitarem přihráli tak špatně, až jim vypíchl puk Kitarov a dojel s ním do prázdné branky.

Skončila třetí třetina.

Počet diváků: 5 995

Konec utkání.

Vzájemné zápasy

13. května 2017 16:15Slovinsko-Bělorusko 2:5
2. května 2015 16:15Bělorusko-Slovinsko 4:2
5. května 2013 12:15Bělorusko-Slovinsko 4:3
8. května 2011 20:15Slovinsko-Bělorusko 1:7