Dobrý večer! Vítejte u on-line přenosu ze druhého semifinále letošního šampionátu. Sebevědomé Rusko v něm vyzve výběr dravých amerických mladíků. Zápas začíná v 19:15 hodin a my jej pro vás budeme podrobně sledovat.

Zajímavostí je, že oba týmy se v Praze střetnou už podruhé. Utkání ve skupině vyhrála Amerika 4:2, což ji velmi pomohlo k prvnímu místu ve skupině B. Rusové ale tehdy hráli bez hvězdného Alexandra Ovečkina, který přijel svůj tým podpořit až na finálový víkend.

Obě mužstva zvládla své čtvrtfinálové zápasy; Američané přehráli defenzivní Švýcary 3:1, Rusové zase zdolali Švédy 5:3. Vítěz dnešního duelu si to zítra rozdá o zlato se suverénní Kanadou, které dnes porazila Česko 2:0.

Ruská soupiska je plná hvězd z NHL i KHL. Vedle zmiňovaného Ovečkina bude sborná spoléhat i na Ilju Kovalčuka, Jevgenije Malkina či Vladimira Tarasenka. Tým USA zatím táhne hlavně Brock Nelson, jenž si připsal už devět kanadských bodů za šest branek a tři asistence.

o hráči

Rozhodčí: Wehrli (SUI), Rönn (FIN) - Dahmen (SWE), Mills (CAN)
Počet diváků: 14 938

Utkání o finále za malou chvíli začne. Diváci v zaplněné O2 aréně už jsou ve varu.

Utkání začalo.

0:22

Ovečkin vypálil první střelu na Hellebuycka! Je vidět, že z NHL přijel nabuzený.

0:53

První zákrok si připsal i Bobrovskij. Američané se na chvíli usadili v pásmu Ruska.

1:28

Dadonov dorážel střelu spoluhráče z bezprostřední blízkosti! Americký gólman ale v pohodě chytá.

2:10

Rusové teď dostali soupeře pod tlak. Dobré první střídání si připsala Kovalčukova lajna.

2:26
Důležité

Na druhé straně byl úplně sám před brankou Vesey! Bobrovskij si ale skvěle vyjel a střelce vychytal.

3:56

Rusové si dobře předávají puk po mantinelech a tlačí Američany. Obě mužstva do utkání vletěla velmi aktivně a oba brankáři už se museli činit.

5:15

Kovalčuk si elegantně zpracoval puk mezi bruslemi, ale při následné střele mu kotouč sjel z hole.

5:58

Matt Hendricks vyzkoušel pozornost ruského gólmana střelou ze středního pásma. Bobrovskij bez větších potíží vyrazil do rohu.

6:22

Od modré čáry nebezpečně vypálil Lee, střelu však srazil ruský obránce. Američané teď oplácejí Rusům jejich úvodní tlak.

7:11

Američané dobře zavírají střední pásmo. Sborná má problémy s rozehrávkou.

8:19

Krug důrazně odstavil od puku Tarasenka. Po divokém začátku plném střel se hra trochu uklidnila. Obě mužstva pozorně brání.

9:54

Malkin to zkoušel z velkého úhlu, Hellebuyck si ale tyčku pokryl.

10:31

Američané teď vůbec nestíhají. Soupeř je zavřel ve třetině a Hellebuyck má hodně práce.

11:39
Tresty

Trest týmu (Rusko), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě
Rusové hráli v šesti a budou za to potrestáni. Ruský kouč tomu nemůže uvěřit.

12:29

Rusové první polovinu oslabení přežili, Američani jsou ale nebezpeční.

13:27

Poslední vteřiny oslabení strávili Rusové v útočné třetině. Amerika přesilovku nevyužije.

14:36
Důležité

Moses krásně objel branku, pak šikovně nabral kotouč na bekhend a poslal ho na Bobrovskiho. Ten puk sice chytil, ale nebyl si vůbec jistý a chvilku se kolem sebe zmateně rozhlížel.

15:43

Eichel pěkně našel obránce Moora, který si najel a jedovatě vystřelil. Bobrovskij jeho pokus vyrazil betony.

16:42

Američané jsou od přesilovky lepší týmem a Rusové se několik minut v podstatě nedostali z pásma. Mladíci v dresu USA potvrzují skvělou formu.

18:36

Kuljomin tečoval střelu spoluhráčem ramenem. Puk málem zapadl za záda zkoprnělého Hellebuycka

19:18
Důležité

Do nebezpečné pozice se dostal Malkin! Hvězdný centr se ocitl úplně sám před brankou, trefil však pouze beton Hellebuycka.

19:41
Tresty

Vyloučen hráč Jevgenij Malkin (Rusko), 2 min. za Faul loktem
Frustrovaný Malkin se po neproměněné gólovce ohnal loktem a půjde na trestnou lavici.

Skončila první třetina.

20:00

Je za námi první dějství semifinále mezi USA a Ruskem. Oba týmy do utkání vlétly velmi dravě, zvláště Rusové byli nebezpeční. Poté však přišel útlum a začalo se hrát více takticky. Do druhé třetiny vstoupí Rusko pouze ve čtyřech hráčích, na trestné lavici sedí Malkin.

20:00

Střely na branku po první třetině: USA - Rusko 10:11.

Začala druhá třetina.

20:06

Po vyhraném buly okamžitě pálil Tichonov, Hellebuyck je ale jistý i v úvodu druhé části.

21:08

Americe se přesilovka vůbec nedaří, Rusům se povedlo už třikrát vyhodit.

22:17

Obranou Ruska se prodral Moore, který střílel do hrudi Bobrovskyho. Ruský brankář puk jen vyrazil před sebe a Moore se málem dostal k dorážce. Pak ale zasáhl jeden z ruských obránců.

24:12

Oba týmy dobře bruslí a napadají, k větším šancím to bohužel pro diváky nevede.

25:09

Talentovaný Eichel na chvíli vybojoval puk za brankou soupeře, pak ho ale srazil jeden z protihráčů.

25:37
Důležité

Američané zahrozili hned po vhazování! Ke dvěma dorážkám z bezprostřední blízkosti se dostal Smith, Bobrovskij ale se štěstím situaci zvládl.

26:56

Ovečkin střílel po nahrávce Tichonova. Jeho pokus zápěstím byl však sražen daleko od branky. Rusové nicméně předvedli výborné střídání.

28:17
Důležité

Hellebuyck se teď vyznamenal! Dobře si vyjel a vychytal Kovalčuka, která tvrdě pálil ze tří metrů. Ruská hvězda promarnila velkou šanci.

29:59
Tresty

Vyloučen hráč Torey Krug (USA), 2 min. za Nedovolená výstroj
Přesilovku si poprvé v zápase vyzkouší Rusové.

30:49

Rusové teď předvádějí skvělý hokej a na amerického brankáře během minuty vyslali salvu střel. Hellebuyck se musí činit.

32:09

Mužstvo USA se díky vynikajícímu gólmanovi nakonec ubránilo.

33:19

Bobrovskij teď ve skrumáži skočil po puku jako lev. Američané jsou poslední dvě minuty v laufu.

34:15

Malkin byl chvíli úplně volný a z mezikruží rychle vypálil příklepem. Střela těsně minula branku.

34:52

Hendricks byl přehnaně důrazný před ruskou brankou, což se nelíbilo rozhodčím, kteří odpískali postavení útočícího hráče v brankovišti. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

35:27

Obě mužstva zatím hrají vyrovnanou partii. Hra se přelévá z jedné strany na druhou, oba brankáři ovšem mají svůj den.

36:28

Mladíci v dresu USA ukázkově napadají a znepříjemňují Rusům rozehrávku.

36:51

Smith byl úplně volný před ruskou brankou, ale Bobrovskij se proti němu zaskvěl dalším parádním zákrokem.

38:11
Důležité

Bobrovskij znovu podržel Rusko! Eichel se ocitl uplně sám před ruským gólmanem, ten si však pěkně vyjel a střelu amerického mladíka chytil do náruče.

38:41

Blíží se konec druhé třetiny. V posledních minutách mají jednoznačně navrch Američané, kteří velmi aktivně a efektivně napadají.

39:26

Bobrovskij zkušeně podržel nahozený puk. Vhazovat se bude v obranném pásmu Ruska.

Skončila druhá třetina.

40:00

Ani druhá dvacetiminutovka gól nepřinesla. Předvedli se oba brankáři, kteří zatím působí nepřekonatelně. Pravdou ale je, že ani jednomu z týmů se ve 2. třetině nepovedlo vypracovat žádnou tutovku. Hraje se velmi taktický hokej, nikdo nechce udělat chybu. Uvidíme, co nabídne třetí část.

40:00

Střely na branku po druhé třetině: USA - Rusko 23:21.

Začala třetí třetina.

40:59

Hellebuyck teď zariskoval při rozehrávce, puk se ale se štěstím dostal až k Jonesovi.

41:48

Bombu Moora od modré si s přehledem pohlídal Bobrovskij. Vypadá to, že gól z přímé střely dnes asi nepadne, oba gólmani jsou jistí. Rozhodnout by mohly nebezpečné teče, kterých jsme dnes mnoho neviděli.

42:45

Ruský brankář kryje i nahození Bonina.

43:17

Malkin teď svým důrazem dělá obraně USA vrásky. Jeho pokus o obtočení kolem branky mu ale nevyšel, protože mu na poslední chvíli sjel puk z hole.

43:48
Důležité

Moses úplně sám před gólmanem, Bobrovskij ale vykopl beton a šanci chytil!

44:13
Tresty

Vyloučen hráč Dylan Larkin (USA), 2 min. za Podražení
Zbytečné vyloučení Larkina. Rusové mají jedinečnou příležitost dát gól.

45:10

Přesilovky se Rusům nedaří. Ani při této početní výhodě se sborná zatím k ničemu nedostala. Američané k Rusům rychle přistupují a nedávají jim čas na rozehrávku.

45:59

Od modré nebezpečně nahazoval Faulk, Rusové se místo útočení musí bránit.

46:26

Na ledě se přiostřuje a je k vidění čím dál více soubojů. Ani jeden tým ale nemůže dát gól, který by zápasu určitě pomohl.

47:16

Sergej Mozjakin (Rusko) vstřelil branku (6. gól na mistrovství), asistence Sergej Bobrovskij. Stav zápasu USA - Rusko 0:1
Rusko dává první gól utkání! Mozjakin předvedl krásnou individuální akci, když se prohnal obranou Rusů a pak parádně zavěsil pod víko. Hellebuyck byl proti přesné střele bezmocný.

48:59

Malkina vyzval ke střele nabuzený Mozjakin, mohutný centr však pálil mimo. Rusů je teď plné kluziště.

49:56

Utkání sleduje 14938 diváků. Ti se v napínavé třetí třetině baví.

50:18

Alexandr Ovečkin (Rusko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství). Stav zápasu USA - Rusko 0:2
Ovečkin potrestal zaváhání Faulka! Americký bek zazmatkoval v obranném pásmu, čehož využil sniper Alex, který mu vzal puk a rychlou střelou mezi betony překonal Hellebuycka.

50:52
Tresty

Vyloučen hráč Brock Nelson (USA), 2 min. za Zdržování hry
Rusové jsou rozjetí, a navíc si teď zahrají přesilovku.

51:53

Rusové se dlouho drželi v pásmu Američanů, ti se z tlaku ruského celku nakonec vymanili. Byla to pro ně ale perná minuta v oslabení.

53:18

Bobrovskij se vyznamenal při střele Nelsona, který tvrdě pálil na vyrážečku.

54:46

Kovalčuk teď obětavě padl do střely - to se moc často nevidí.

55:28

Vadim Šipačov (Rusko) vstřelil branku (4. gól na mistrovství), asistence Nikolaj Kuljomin a Sergej Mozjakin. Stav zápasu USA - Rusko 0:3
A je po zápase! Sborná přidává další gól po pohotové dorážce Šipačova.

55:53

Američané to zkoušejí v šesti bez brankáře! Už nemají co ztratit.

56:38

Malkin teď mohl přidat další branku, šanci vystřelit na prázdnou branku soupeře ale prováhal.

57:39

Američané se v závěru utkání snaží dát alespoň čestný gól, Rusové ale vyhazují na zakázané uvolnění.

57:39

Rusové si vzali oddechový čas.

58:34

Jevgenij Malkin (Rusko) vstřelil branku (4. gól na mistrovství), asistence Alexandr Ovečkin. Stav zápasu USA - Rusko 0:4
Malkin pečetí postup Ruska do finále! Ovečkin s Malkinem si pohráli s obranou soupeře a v pohodě dali gól do prázdné brány.

59:13

Zápas už se jen dohrává, Rusové v hledišti 02 arény slaví.

Skončila třetí třetina.

60:00

Nejlepší hráč utkání na americké straně je Justin Faulk. Cenu pro nejlepšího hráče Ruska si zaslouženě odnáší Sergej Bobrovskij.

60:00

Tři nejlepší hráči turnaje na straně USA: Connor Hellebuyck, Seth Jones, Trevor Lewis.

60:00

Tři nejlepší hráči Ruska na turnaji: Sergej Bobrovskij, Nikolaj Kuljomin, Arťjom Panarin.

60:00

Druhé semifinále hlavně díky výborné třetí třetině lépe zvládla sborná. Zítra od 20:45 se tedy můžeme těšit na bitvu dvou hokejových velmocí: Kanady a Ruska. Od 16:15 vyzve Česká republika v utkání o bronz Američany.

60:00

To je od nás pro dnešní večer vše. Zítra nás ale čeká vyvrcholení turnaje, sledujte nás tedy i v neděli. Dobrou noc!