Bostonský útočník David Krejčí slaví svůj vítězný gól na ledě Toronta. Prvním

Bostonský útočník David Krejčí slaví svůj vítězný gól na ledě Toronta. Prvním gratulantem je Brand Marchand. | foto: AP

Krejčí hattrickem přiblížil Boston k postupu, Jágr jednou asistoval

• 33
Hokejový útočník David Krejčí dále řádí v play-off NHL. Ve středu se dokázal bodově prosadit i ve svém čtvrtém startu v bojích o Stanley Cup. Aktuálně tak vévodí nejen produktivitě, ale zároveň i tabulce střelců a statistice +/-. Posunul ho k tomu hattrick, kterým rozhodl o výhře Bostonu 4:3 z prodloužení na ledě Toronta. Jednu asistenci si za vítěze připsal i Jaromír Jágr a Bruins tak vedou v sérii už 3:1 na zápasy.

Jméno Davida Krejčího fanoušci Toronta, hokejem nejvíce poblázněného města ze všech destinací NHL, rozhodně jen tak nezapomenou. Český reprezentant bodoval ve všech z úvodních čtyř partií série mezi Bostonem a Torontem a táhne své Bruins za postupem.

Dařilo se mu hlavně na ledě soupeře. Pondělní výhru 5:2 podpořil třemi body (1+2) a při vyhlašování tří hvězd dostal přednost pouze jeho spoluhráč z branky Tuukka Rask. Při středeční odvetě ve vyprodané aréně Air Canada Centre, v níž se fanoušci dočkali play-off po dlouhých devíti letech, pak během prodloužení završil dokonce hattrick a o hlavní hvězdě tak nebylo sporu. Boston zvítězil 4:3 po prodloužení a v sérii vede už 3:1 na zápasy.

Češi v play-off NHL

1. David Krejčí (BOS) 4z. (5+5) - 10b.
2. Vladimír Sobotka (STL) 5z. (0+3) - 3b.
11. Roman Polák (STL) 5z. - 0b.

"Snažím se pouze odevzdat své maximum. Před dvěma roky mi to celkem šlo, ale zažil jsem i slabší série. Na led jdu prostě s tím, že ze sebe vše vydám a nezatěžuju se výsledkem," řekl skromný Krejčí, jenž po čtyřech startech s 10 body (5+5) suverénně kraluje produktivitě play-off. Po hattricku má na kontě aktuálně 5 branek a vévodí i střelcům, se 7 kladnými zápisy pak i statistice +/-.

"Jestli má nějakou slabinu, tak ta se projevuje v době, kdy se nedaří. Je na sebe totiž až příliš tvrdý a kritický. Když se ale najde, je to dominantní hráč," chválil svého svěřence kouč Claude Julien.

Torontu se vydařil vstup do zápasu, když po zahajovací třetině odcházelo do kabin za vedení 2:0. Trefili se Joffrey Lupul a Cody Franson. Hosty vrátil do hry skvělý nástup do druhého dějství.

Už po 32 vteřinách hry využil přesilovku Patrice Bergeron, asistence si připsali Jaromír Jágr a Zdeno Chára. Český rekordman se tak svým 191. bodem kariéry v play-off NHL osamostatnil na šesté příčce historického bodování od Bretta Hulla a slovenský zadák naopak zahájil svou sérii přihrávek. Chára totiž asistoval postupně u všech čtyř gólových situací Bruins.

Následně v 33. a 37. minutě udeřil zmiňovaný Krejčí. Nejprve se prosadil dorážkou z brankoviště a druhý gól přidal z přesilovky poté, co jej na levém kruhu pro vhazování vybídl ke střele bez přípravy Nathan Horton - 3:2 pro Bruins. Podruhé do kabin se ale šlo za smírného stavu 3:3, v čase 37:23 se o to zasloužil Clarke MacArthur.

Po bezgólové třetí třetině tak přišlo na řadu prodloužení, ve kterém byli oba gólmani hodně vytížení. Vítězně z něj ovšem nakonec vyšel hostující Rask, když v 74. minutě Jamese Reimera z brejku 2 na 1 potřetí překonal skvěle hrající Krejčí.

Výhoda domácího ledu vládne

V soubojích mezi Washingtonem a Rangers zatím vítězí pouze domácí celky. Po úvodních dvou výhrách Capitals (3:1 a 1:0PP) se dvakrát radovali Rangers po shodných výsledcích 4:3 a stav série je tak vyrovnaný 2:2 na zápasy.

Shodný stav 2:2 je rovněž v sérii mezi Pittsburghem a Islanders a kouč favorizovaných Penguins Dan Bylsma se již rozhodl nasadit do akce náhradníka Tomáše Vokouna.

O podobném kroku, který by se týkal pro změnu jiného českého gólmana Michala Neuvirtha, by teoreticky mohl pomalu začít uvažovat i trenér Washingtonu Adam Oates.

Stalo se tak poté, co Braden Holtby chybnou rozehrávkou v 17. minutě daroval New Yorku úvodní gól a rozproudil tak ofenzivu soupeře.

V polovině duelu Carl Hagelin tvrdou střelou zvýšil už na 2:0, Capitals se ale dokázali vrátit do hry ještě v prostředním dějství. V 34. minutě Henrika Lundqvista připravil o nulu Mathieu Perreault a gólem do šatny z času 39:42 srovnal na 2:2 Troy Brouwer.

Rangers rozhodli o svém triumfu na startu třetí dvacetiminutovky, ze které uplynulo jen 59 vteřin, a v přesilovce se radoval bek Dan Girardi. V 47. minutě se pak prosadil ještě útočník Derek Stepan, jehož gól byl stejně jako v utkání číslo tři nakonec právě tím vítězným. Poslední slovo totiž patřilo Washingtonu. V 48. minutě stanovil konečné skóre zadák Karl Alzner.

Kromě porážky přišli Capitals v zápase i o zraněného Martina Erata. Český útočník, jenž v play-off zatím nebodoval, posílil tým z hlavního města USA před letošní uzávěrkou přestupů z Nashvillu. Domácí Rangers pak opět nevyužili služeb zkušeného Romana Hamrlíka, který figuruje mezi nehrajícími náhradníky.

Los Angeles vybojovalo mečbol

Přestože do play-off vstoupili dvěma porážkami (1:2PP, 1:2), dokázali hokejisté Los Angeles otočit vývoj na svou stranu a důstojně tak naplňují roli obhájce Stanley Cupu. Na domácím ledě Kings uhráli výsledky 1:0 a 4:3 a vítěznou formu si přenesli i do středečního představení v aréně Scottrade Center.

LA během řádné hrací doby dvakrát odskočilo do vedení, když se v 21. a 41. minutě prosadil kanonýr Jeff Carter. Blues ale vždy přispěchali s odpovědí. Poprvé vyrovnával útočník Alexander Steen a prodloužení si vynutil až v čase 59:15 od modré čáry střílející obránce Alex Pietrangelo.

Z následného nastavení pak uplynulo přesně osm minut hry, kdy ofenzivní obránce Kings Sláva Vojnov nachytal Briana Elliotta zakončením mezi betony.

Anaheim nakročil za postupem

Stejně jako v sérii mezi St. Louis a LA se i v pořadí pátý souboj Anaheimu s Detroitem za stavu 2:2 na zápasy rozhodoval až v prodloužení poté, co v řádné hrací době oba celky skórovaly ve dvou případech. Blíže k triumfu byli hosté z Detroitu, které v utkání dvakrát poslali do trháku švédští forvardi Johan Franzén a Mikeal Samuelsson.

Anaheim udrželi ve hře Kyle Palmieri a kapitán Ryan Getzlaf, na které už ve 3. minutě nastavení navázal vítěznou trefou Nick Bonino.

Výsledky - 1. kolo play-off

Východní konference - 4. zápasy:

New York Rangers - Washington 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 17
. B. Richards, 31. Hagelin, 41. Girardi, 47. Stepan - 34. a 48. Perreault, 40. Brouwer. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17 200. Stav série: 2:2.

Toronto - Boston 3:4 v prodl. (2:0, 1:3, 0:0 - 0:1)
3. Lupul, 19. Franson, 38. MacArthur - 33., 37. a 74. Krejčí, 21. Bergeron (Jágr). Střely na branku: 48:45. Diváci: 19 708. Stav série: 1:3.

Západní konference - 5. zápasy:

St. Louis - Los Angeles 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
27. Steen, 60. Pietrangelo - 21. a 41. Carter, 69. Vojnov. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18 269. Stav série: 2:3.

Anaheim - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
18. Palmieri, 40. Getzlaf, 62. Bonino - 6. Franzén, 31. Samuelsson. Střely na branku: 34:31. Diváci: 17 395. Stav série: 3:2.