JE ROZHODNUTO. Hokejisté Bostonu se radují, hráči Chicaga, mezi nimi i Michal

JE ROZHODNUTO. Hokejisté Bostonu se radují, hráči Chicaga, mezi nimi i Michal Rozsíval (vlevo), zpytují svědomí. | foto: AP

Boston srovnal stav finále NHL. Po Jágrově tyči rozhodl útočník Paille

• 66
Stav finále Stanley Cupu mezi hokejisty Chicaga a Bostonu je srovnán na 1:1. I tentokrát dospěl duel do prodloužení, jenže nyní byli šťastnější hosté, o jejichž vítězství 2:1 rozhodl v 74. minutě útočník Daniel Paille. Hodně vidět byl i Jaromír Jágr.

Hrdinou druhého finále Stanley Cupu byl útočník až ze třetí formace Bostonu Daniel Paille. Devětadvacetiletý Kanaďan byl u všeho podstatného.

Nejprve v 35. minutě připravil svým výpadem zpoza branky vyrovnání na 1:1 pro parťáka z útoku Chrise Kellyho a následně v 74. minutě ukončil prodloužení vítěznou trefou. Paille tak byl zaslouženě vybrán za první hvězdu před brankářem Tuukkou Raskem (33 zákroků) a domácím Patrickem Sharpem, jenž se postaral o jediný gól Chicaga.

Ohlas po druhém finále: Rozhodují detaily, říká Krejčí

Velký zápas odehrál také bostonský Jaromír Jágr. V součtu i s prodloužením vypálil dohromady pětkrát na branku a nejblíže ukončení svého téměř dvouměsíčního čekání na vstřelený gól v NHL (naposledy se trefi 21. dubna proti Floridě) byl hned v úvodu nastavení, kdy rozezvonil tyč za zády Corey Crawforda.

"Jsme šťastní, že jsme si to jedno vítězství před návratem domů uhráli. Dokázali jsme si k tomu najít cestu. Dobré ale také je, že jsou v naší hře pořád rezervy a že můžeme hrát ještě líp," řekl bezprostředně po konci zápasu útočník Seguin, jenž byl na ledě hodně vidět a nakonec i vymyslel vítězný gól pro spoluhráče Pailleho.

Chicago předvedlo suverénní nástup do zápasu

Zahajovací třetina byla zcela v režii Chicaga, které dokázalo Boston přestřílet 19:4 a ve 12. minutě se zaslouženě ujalo vedení. Domácí nakopla k drtivé převaze přesilovka ze 7. minuty. Faul Andrewa Ference sice Blackhawks potrestat nedokázali, v dalším průběhu si ale udrželi výraznou převahu, ze které vytěžili úvodní gól.

GÓLOVÝ JÁSOT. Michal Rozsíval (vpravo) a Patrick Sharp z Chicaga slaví gól.

Po velkém závaru před Raskem, který přes skrumáž hráčů v blízkosti brankoviště nemohl naplno zasáhnout, se v čase 11:22 prosadil pohotovým zakončením od pravého mantinelu útočník Patrick Sharp. Asistence si připsali Patrick Kane a Michal Handzuš. Jen o chvíli později dostali hráči Chicaga puk za záda Raska podruhé, rozhodčí však po rozboru videa kvůli předčasnému hvizdu branku neuznali.

Nejsvětlejším momentem Bostonu v daném dějství byla prudká střela švihem z hole Jágra z 10. minuty, po níž se efektivním zákrokem lapačkou blýskl brankář Corey Crawford.

V prostředním dějství se srovnal obraz hry i skóre

Obraz hry se ve druhém dějství úplně obrátil a střelecky aktivnějším týmem byl Boston, jenž toho domácím tolik nedovolil. Navíc dokázal vyrovnat. Postarala se o to třetí útočná formace: Daniel Paille se za brankou úspěšně vyhnul ataku obránce a po výpadu před Crawforda se z dorážky prosadil v pravý čas na pravém místě číhající Chris Kelly.

V závěru třetiny se faulem provinil hostující bek Dennis Seidenberg a nabídl Chicagu už třetí přesilovku utkání. Paradoxně do velké šance se ale dostali hosté. Bojovník Brad Marchand se skvělým bruslením prodral do brejku a nastřelil levou tyč Crawfordovy branky. V dalším průběhu oslabení si navíc vynutil faul na Johnnym Oduyovi a síly na ledě se tak srovnaly.

Opatrná třetí třetina rozhodnutí nepřinesla

Do finálního dějství řádné hrací doby nastoupily oba celky s cílem hlavně neudělat chybu. Mnoho vzruchu tak k vidění nebylo. V útoku byli mírně aktivnější hráči Bostonu, což se projevilo i na počtu střel 7:5 pro hosty.

Když už se Bruins v útočném pásmu k něčemu dostali, často u toho figuroval Jágr. Po jednom z průniků vybídl za situace 2 na 1 k nebezpečné střele aktivního Marchanda a v samotném závěru pokoušel štěstí sám pohotovým bekhendem z prostoru před brankou. Česká 68 během šedesáti minut hry platila se svými čtyřmi pokusy za vůbec nejaktivnějšího hráče Bostonu. Na skóre 1:1 se však nic nezměnilo a tak se stejně jako v úvodním finále prodlužovalo.

Aktivní Jágr trefil tyč, poté rozhodl Paille

I v prodloužení byl Jágr hodně vidět. V nastavení prvního finálového zápasu trefil po teči Chárovy střely tyč a konstrukce branky se po jeho akci zachvěla i v sobotu. Tentokrát se tomu stalo po jeho prudké ráně švihem zpoza pravého kruhu, skóre 1:1 ale zůstalo nezměněno a 41letý forvard čeká na svůj první gól i po osmnáctém startu v letošním play-off. Celkově se netrefil v 27 navazujících startech ve Stanley Cupu.

Po akci Jágra se vytáhla pro změnu elitní formace Bruins. Dobré příležitosti měli David Krejčí a následně i Milan Lucic. Za Chicago krátce na to kontroval Andrew Shaw. Vítěznou akci ale nabídla až 74. minuta. Mladík Tyler Seguin pasem od pravého mantinelu našel na levém kruhu Pailleho a ten střelou na lapačku Crawforda utkání ukončil.

Finále Stanley Cupu - 2. zápas:

Chicago - Boston 1:2PP (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky:
12. Sharp (Kane, Handzuš) – 35. Kelly (Paille), 74. Paille (Seguin, McQuaid). Rozhodčí: O'Halloran, McCauley - Sharrers,
Racicot. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Střely na branku: 34:28. Diváci: 22 154. Stav série: 1:1.

Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - Hossa, Toews, Saad - P. Kane, Handzuš, Bickell - Shaw, Bolland, Sharp - Krüger, Frolík, Bollig. Trenér: Joel Quenneville.
Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Peverley, Daugavinš - S. Thornton, Kelly, Paille. Trenér: Claude Julien.