Od ročníku 2005/06, kdy vlétl do zámořské soutěže jako generační talent s mimořádnými střeleckými schopnostmi, vynechá Ovečkin vyřazovací boje teprve počtvrté.
„Není to pro něj jednoduché, ocitl se v neznámé situaci,“ poznamenal pro The Athletic novinář Tarik El-Bashir, který se dění okolo týmu z hlavního města Spojených států amerických detailně věnuje.
Už po nedělní domácí porážce s New York Rangers (2:5) se šance na postup mezi elitní šestnáctku pohybovala pouze v teoretické rovině. Netrvalo to dlouho a Capitals o ni přišli definitivně.
Washington bez kapitána. Ovečkin odletěl do Moskvy, pak oznámil otcovu smrt |
Zdálo se, že rodák z Moskvy blížící se neúspěch cítí. Ve třetím dějství utkání s rivalem z Metropolitní divize působil rozladěně. Několikrát se tvrdě střetl s Barclaym Goodrowem, u mantinelu mu nic nedaroval.
A nakonec ztratil nervy. Po jednom ze soubojů sekl dotěrného soupeře přes rukavici, přidal i několik krosčeků. Do výraznějšího konfliktu se nepustil, útočníka Rangers přenechal známému rabiátovi Tomu Wilsonovi.
Když vyfasoval deset minut za nesportovní chování, vybouchl podruhé. Vyskočil z trestné lavice, vztekle se podíval směrem k rozhodčím a na cestě do kabin jim ironicky zatleskal.
Jako by nahromadil veškeré negativní emoce, které v sobě v posledních měsících dusil, a pustil je ven. „Když se dozvěděl, že se na druhé straně nebude vylučovat stejně, byl naštvaný,“ hájil jej kouč Peter Laviolette.
Frustrace z prohry i absence v play off byla znát i na ostatních hráčích. „Všichni se musíme podívat do zrcadla a uvědomit si, že potřebujeme podávat mnohem stabilnější výkony,“ povzdechl si běloruský útočník Alexej Protas.
„Nesplnili jsme stanovené cíle, je to nepřijatelné,“ kroutil hlavou obránce Matt Irwin. „Co vám budu povídat, je to na h**no,“ přidal se viditelně rozladěný Jevgenij Kuzněcov.
Letní dovolenou tentokrát mohou Ovečkin a spol. začít plánovat o něco dříve. Vzhledem ke krokům vedení organizace před uzávěrkou přestupů ale nejde o velké překvapení.
Washington zabalil nepříznivě se vyvíjející sezonu předčasně. Výměnami Dmitrije Orlova, Garneta Hathawaye, Larse Ellera, Erika Gustafssona a Marcuse Johanssona výrazně oslabil.
„Učinili jsme řadu těžkých rozhodnutí. Navíc podstatně dříve, než jsme původně zamýšleli. Ale museli jsme to udělat, je potřeba se dívat dopředu,“ vysvětloval generální manažer Brian MacLellan.
Jeho tým už má nejlepší roky za sebou.
Ruskému veteránovi je sedmatřicet. T.J. Oshie oslavil na konci minulého roku šestatřicáté narozeniny, švédský centr Nicklas Bäckström pětatřicáté. Ani obránce John Carlson (33) a brankářská jednička Darcy Kuemper (32) nepatří k nejmladším.
Od zisku Stanley Cupu z roku 2018 stárnoucí jádro marně čeká na slušný výsledek. Vždyť v předchozích třech letech nezvládli Capitals v play off ani jednu sérii.
Navíc se nezdá, že by se v blízké budoucnosti mělo něco změnit. Východní konference každým rokem nabírá na síle, na scénu se derou nové týmy v čele se zástupem šikovných mladíků.
Už se zapomnělo, že Ovečkin slouží Putinovi? Rus na ledě pálí, NHL chválí |
Okamžitá a kompletní generační obměna se v případě Washingtonu jeví jako ideální varianta. Když ale máte v kabině elitního kanonýra, který je na nejlepší cestě k nesmazatelnému zápisu do historie NHL, nelze jen tak všechno zahodit a začít znovu budovat.
MacLellan už dříve avizoval, že plánuje udržet mužstvo v konkurenceschopném módu. Největší hvězdě hodlá nachystat co nejlepší podmínky k překonání historického maxima v počtu gólů.
Ovečkin ani s přibývajícím věkem nezpomaluje. V této sezoně se zatím prosadil dvaačtyřicetkrát. Během kariéry v NHL nasázel už 822 branek, na Wayna Gretzkého ztrácí dvaasedmdesát gólů.
Neustále se přibližuje. Smlouvu má ještě na další tři roky. Pokud nastolené tempo udrží a vyhne se zdravotním problémům, rekordní počin legendárního Kanaďana s největší pravděpodobností překoná.
Podle El-Bashira za ním vedení stojí i na úkor týmových ambicí: „Další roky budou jen o něm. Dokud bude ve Washingtonu působit, k přestavbě nedojde.“