Pavel Francouz se natahuje po puku ve třetím zápase konferenčního finále.

Pavel Francouz se natahuje po puku ve třetím zápase konferenčního finále. | foto: AP

Francouz vychytal další výhru, Colorado je krok od finále Stanley Cupu

• 74
Ani přesun na domácí led nepomohl hokejistům Edmontonu přemoci favorizované Colorado. Tým Avalanche v sobotu uspěl 4:2 a ve finále Západní konference vede suverénně 3:0 na zápasy. Český gólman vítězů Pavel Francouz lapil 27 z 29 střel.

Na hranu vyřazení hokejisty Edmontonu přitlačil gólem z 53. minuty útočník Colorada J.T. Compher. Smírný stav 2:2 uťal krátce po svém návratu z trestné lavice, ze které sledoval, jak domácí trefili tyč za již překonaným Pavlem Francouzem. Skóre se ale nakonec měnilo o sedm vteřin později na opačné straně, když Compher obral o puk obránce Evana Boucharda a střelou z pravého kruhu propasíroval puk mezi betony brankáře Mikea Smitha. Do tyče v dresu Oilers pálil právě smolař Bouchard.

V poslední minutě pak výsledek ještě pojistil trefou do prázdné klece útočník Colorada Mikko Rantanen. Vstup do zápasu přitom konečnému výsledku 2:4 moc nenasvědčoval poté, co Edmonton poslal do trháku už 38 vteřin po zahajovacím buly kapitán Connor McDavid. Neprůstřelnost Francouze, který vychytal čisté konto v předešlé partii číslo dvě, ukončil střelou z levého kruhu.

Za Avalanche ale kontroval Valerij Ničuškin. Nejprve v 17. minutě srovnal na 1:1 a obrat skóre pro hosty zařídil v 25. minutě. Kanadský celek vrátil do hry až na startu třetí třetiny útočník Ryan McLeod, jenž nachytal českého gólmana střelou na lapačku. Pak ale přišla velká chvíle zmiňovaného Comphera a bylo hotovo.

Po střetu u hrazení dvou kontroverzních forvardů na obou stranách utkání za Avs nedohrál Nazem Kadri, jenž si přivodil blíže nespecifikované zranění po souboji s Evanderem Kanem. „Je mimo. Minimálně do konce série. Takový zákrok je v hokeji nejvíce nebezpečný. Zezadu jej narazil a šel tak hlavou proti hrazení. Víc bych to nekomentoval,“ řekl trenér vítězů Jared Bednar.

Francouz na čisté konto navázal 27 zákroky proti 29 střelám Oilers. V 17. minutě za stavu 1:1 zákrokem na poslední chvíli udržel puk před brankovou čarou a dorážejícím Zachem Kassianem. Ve třetí hrací části se pak lapačkou blýskl proti střele McDavida a uhájil tak průběžný stav 2:2.

„To byl těžký zákrok a důležitý moment pro další vývoj zápasu,“ chválil svého parťáka kapitán Colorada Gabriel Landeskog.

Výsledek play off NHL

Finále Západní konference - 3. zápas:

Edmonton Oilers - Colorado Avalanche 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky: 00:38 McDavid (Hyman, Nurse), 47:34 McLeod (Kulak, Ryan) - 16:12 Ničuškin (Byram, Toews), 24:37 Ničuškin (Toews, MacKinnon), 52:42 Compher (Cogliano), 59:30 Rantanen. Rozhodčí: McCauley, Furlatt – Murchison, Murray. Diváci: 18 347. Stav série: 0:3

Edmonton Oilers Mi. Smith (Koskinen) – Ceci, Nurse (A), Bouchard, Keith, Barrie, Kulak, Russell – Kassian, McDavid (C), Kane – Hyman, Draisaitl, Nugent-Hopkins (A) – Puljujärvi, McLeod, Foegele – Ryan, Malone.

Colorado Avalanche Francouz (Annunen) – Makar, Toews, Manson, J. Johnson, E. Johnson, Byram – Ničuškin, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Rantanen (A), Kadri, Lehkonen – Newhook, Compher, Sturm – L. O'Connor, Helm, Cogliano.