David Pastrňák z Bostonu střílí gól proti Carolině.

David Pastrňák z Bostonu střílí gól proti Carolině. | foto: AP

Pastrňák gólem jistil výhru Bostonu, Tampa sedmi góly roznesla Toronto

• 26
Všechny čtyři nedělní zápasy play off hokejové NHL vedly ke srovnání sérií na 2:2 na zápasy. Boston porazil 5:2 Carolinu i díky dvěma bodům Davida Pastrňáka za gól a asistenci. Střelecky se prosadil i Ondřej Palát, jenž přispěl k triumfu Tampy Bay 7:3 nad Torontem. Série vyrovnávali i hokejisté St. Louis po výhře nad Minnesotou a Los Angeles po triumfu nad Edmontonem.

Po dvou porážkách z ledu Caroliny se hokejisté Bostonu na domácím ledě dokázali dostat zpátky do boje o postup z 1. kola play off, když na nedávnou výhru 4:2 v neděli navázali pro změnu výsledkem 5:2 a srovnali na 2:2 na zápasy.

Hurricanes v úvodu dvakrát odskočili do vedení. Góly Bretta Pesceho a Jordana Staala však průběžně vymazali Patrice Bergeron a Jake DeBrusk. Gól po důrazu na brankovišti v početní převaze od druhého jmenovaného se hosté pokoušeli odvolat, s trenérskou výzvou ale neuspěli.

Za smírného stavu 2:2 tedy následovala další přesilovka Bruins, kterou navíc umocnil přestupek Sebastiana Aha. Elitní finský centr Caroliny nešťastně zasáhl Bergerona v obličeji a domácí hráli 5 na 3. V době, kdy přesně vypršel úvodní trest, se prosadil Brad Marchand a k velké radosti publika domácí hokejisté poprvé vedli.

V 46. minutě navíc přidal pojistku po parádní asistenci Marchanda český kanonýr David Pastrňák (21:51, 1+1, +1, 6 střel). Rodák z Havířova tak k asistenci u první trefy přidal i gól a navázal tak na předešlý duel, kdy rovněž bral dva zápisy (1+1). V samém závěru pak ještě zamířil do prázdné klece produktivní Marchand, jenž utkání zakončil s bilancí 2+3. Kapitán Bergeron pro změnu zapsal body tři 1+2.

Tři góly z úvodních osmi minut nasměrovaly celek Tampa Bay za triumfem 7:3 a vyrovnáním série úvodního kola play off proti Torontu na 2:2 na zápasy. Už po 60 vteřinách od zahajovacího buly otevřel skóre kapitán Lightning Steven Stamkos a v 6. a 8. minutě na něj navázali členové čtvrté formace Pierre-Edouard Bellemare a Pat Maroon.

Krátce po nástupu do druhé dvacetiminutovky navíc navýšili skóre už na hrozivých 5:0 Ross Colton a Corey Perry. Gólmana Maple Leafs Jacka Campbella pak nahradil Erik Kallgren. Nulu na kontě domácího Andreje Vasilevského vymazalo Toronto až ve třetí třetině, kdy dvěma zásahy mírnil ztrátu William Nylander.

V 55. minutě pak do prázdné klece zamířil Ondřej Palát (12:07, 1+0, +2, 2 střely) - 6:2. Maple Leafs se ale stále nevzdali a bombou obránce Jakea Muzzina snížili znova na rozdíl tří branek. Poslední slovo si ale vzal Ross Colton v 58. minutě další trefou do prázdné klece hostů, za které nastoupili i čeští útočníci Ondřej Kaše (12:02, +/-: 0, 3 střely) a David Kämpf (16:10, +1, 4 střely).

Hokejisté St. Louis do čtvrtého pokračování série proti Minnesotě na místo Villeho Hussa nasadili gólmana Jordana Binningtona, který týmu v roce 2019 pomohl k triumfu ve Stanley Cupu. Binnington v zápase navázal na své vydařenější výkony, když zastavil 28 z 30 střel Wild a byl zvolen první hvězdou. Pomohl tak Blues k výhře 5:2 a s ním spojenému vyrovnání na 2:2 na zápasy.

O ofenzivu domácích se postarali hlavně útočníci David Perron (2+1), Jordan Kyrou (2+0) a kapitán Ryan O’Reilly (1+2). Góly hostů obstarali jeden z osmi stovkařů základní části NHL Kirill Kaprizov a nováček Matt Boldy.

St. Louis v zápase postrádalo zraněné obránce Nicka Leddyho, Roberta Bortuzza a hlavně Toreyho Kruga. Elitní dvojice Justin Faulk (31:10) - Colton Parayko (30:37) tak odehrála přes třicet minut čistého hracího času.

I v souboji Los Angeles s Edmontonem je srovnáno na 2:2 na zápasy a klíčovou roli v tom sehrál také gólman. Veterán Jonathan Quick dal zapomenout na předchozí příděly (0:6, 2:8) a k triumfu Kings 4:0 přispěl čistým kontem podloženým 31 zákroky. Dosáhl tak na své 10. čisté konto kariéry v play off a odpoutal se na čele statistiky gólmanů narozených v USA od Mikea Richtera.

V první třetině Los Angeles poslali do trháku Trevor Moore a Troy Stecher. V samém závěru pak vše pojistil dvěma zásahy Carl Grundstrom. Hvězdy Oilers Connor McDavid a Leon Draisaitl utkání zakončily se zápornou bilancí -2 ve statistice +/-.

Výsledky play off  NHL:

Východní konference:

Boston Bruins - Carolina Hurricanes 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 16:09 Bergeron (Pastrňák, Marchand), 38:44 DeBrusk (Marchand, Bergeron), 40:44 Marchand (Coyle, DeBrusk), 45:41 Pastrňák (Marchand, Bergeron), 59:25 Marchand (Coyle, Carlo) - 14:06 Pesce (Staal, Domi), 20:33 Staal (Niederreiter, DeAngelo). Rozhodčí: L'Ecuyer, Lee – Brisebois, Nansen. Diváci: 17 850. Stav série: 2:2

Boston Bruins Swayman (Ullmark) – Carlo (A), Grzelcyk, Clifton, Forbort, J. Brown, Reilly – Pastrňák, Bergeron (C), Marchand (A) – DeBrusk, Haula, Hall – Cr. Smith, Coyle, Nosek – C. Wagner, Lazar, N. Foligno.

Carolina Hurricanes Raanta (Kočetkov) – DeAngelo, Slavin (A), Pesce, Skjei, Cole, Br. Smith – Jarvis, Aho (A), Svečnikov – Teräväinen, Trocheck, Domi – Fast, Staal (C), Niederreiter – Nečas, Kotkaniemi, Stepan.

Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs 7:3 (3:0, 2:0, 2:3)

Branky: 01:00 Stamkos (Kučerov, Hedman), 05:20 Bellemare, 07:58 Maroon (Sergačjov), 23:17 Colton (Hagel, Foote), 25:25 Perry (Kučerov, Point), 54:40 Palát, 57:44 Colton (Hagel, McDonagh) - 42:27 Nylander (Matthews, Rielly), 52:05 Nylander (Tavares), 55:41 Muzzin (Brodie, Blackwell). Rozhodčí: Luxmore, Pollock – Shewchyk, Galloway. Diváci: 19 092. Stav série: 2:2

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Elliott) – Hedman (A), Černák, McDonagh, Bogosian, Sergačjov, Foote – Palát, Stamkos (C), Kučerov – Killorn, Point, Cirelli – Colton, Paul, Hagel (A) – Maroon, Bellemare, Perry.

Toronto Maple Leafs Campbell (27. Källgren) – Muzzin, Brodie, Rielly (A), Ljubuškin, Giordano, Holl – Kerfoot, Matthews (A), Marner – Nylander, Tavares (C), Kaše – Michejev, Kämpf, Engvall – Bunting, Blackwell, Spezza.

Západní konference:

St. Louis Blues - Minnesota Wild 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 04:19 Kyrou (Bučněvič, Parayko), 30:30 Perron (O'Reilly, Bučněvič), 31:24 Kyrou (O'Reilly), 58:02 Perron, 59:00 O'Reilly (Perron, Tarasenko) - 14:06 Kaprizov (Spurgeon, Hartman), 42:49 Boldy (Middleton, Fiala). Rozhodčí: Dwyer, St. Laurent – Cherrey, Suchánek. Stav série: 2:2

St. Louis Blues Binnington (Husso) – Parayko, Scandella, Faulk, Krug, Rosén, Mikkola – Perron, O'Reilly (C), Saad – Tarasenko (A), Thomas, Bučněvič – Kyrou, Schenn (A), Barbašev – Toropčenko, Bozak, Joshua.

Minnesota Wild Fleury (Talbot) – Dumba (A), Brodin, Spurgeon (C), Middleton, Goligoski, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Boldy, F. Gaudreau, Fiala – M. Foligno (A), Eriksson Ek, Greenway – Duhaime, Jost, Deslauriers.

Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky: 08:03 Moore (Danault, Grundström), 14:03 Stecher (Iafallo, B. Lizotte), 55:06 Grundström (Moore), 58:29 Grundström (D. Brown, Stecher). Rozhodčí: Hanson, Hebert – Mills, Pancich. Diváci: 18 230. Stav série: 2:2

Los Angeles Kings Quick (Petersen) – Roy, Edler, Durzi, M. Anderson, Stecher, Määttä – Kempe, Kopitar (C), Grundström – Moore, Danault (A), Iafallo – D. Brown (A), B. Lizotte, Lemieux – Vilardi, Kupari, Kaliyev.

Edmonton Oilers Mi. Smith (Koskinen) – Ceci, Nurse, Bouchard, Keith, Barrie, Kulak – Puljujärvi, McDavid (C), Kane – Yamamoto, Draisaitl (A), Hyman – Brassard, Nugent-Hopkins (A), Archibald – Kassian, McLeod, Foegele.

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.