David Pastrňák (88) z Boston Bruins pálí na bránu Minnesota Wild, Kirill...

David Pastrňák (88) z Boston Bruins pálí na bránu Minnesota Wild, Kirill Kaprizov (97) už nemá šanci zasáhnout. | foto: Winslow Townson-USA TODAY SportsReuters

Pastrňák dvakrát pálil za Boston, gól Kubalíka poslal do akce Vejmelku

• 30
Dva góly střelce Davida Pastrňáka, jemuž asistoval uzdravený Pavel Zacha, Bostonu stačily jen k zisku bodu po prohře 3:4 po prodloužení s Minnesotou. V dalších úterních zápasech hokejové NHL se střelecky prosadil i Dominik Kubalík z Ottawy, po jehož akci za Arizonu nastoupil střídající Karel Vejmelka. Celkově se v daný hrací den představilo až pět českých gólmanů, kromě Vejmelky ještě střídal do hry Patera a od úvodní minuty chytali Mrázek, Vaněček a navrátilec z AHL Rittich.

První hvězdou zápasu mezi Bostonem a Minnesotou byl zvolen hostující gólman Marc-Andre Fleury. Zkušený veterán kryl 40 z 43 střel Bruins a v hlasování novinářů dostal přednost před dvougólovým Davidem Pastrňákem (22:41, 2+0, +2, 11 střel).

Češi v NHL

1. Pastrňák - 30z./43b. (19+24)

2. Hronek - 33z./29b. (2+27)

3. Hertl - 30z./26b. (11+15)

4. Nečas - 32z./23b. (9+14)

5. Zacha - 27z./21b. (8+13)

Český útočník v zápase vyprodukoval vysoký počet jedenácti střel a dvakrát se radoval. Ve 12. minutě zakončoval přečíslení 2 na 1 za asistence Johnny Beechera a v poslední vteřině první třetiny po parádní souhře s uzdraveným Pavlem Zachou (21:07, 0+2, +1, 3 střely) otáčel průběžné skóre na 2:1.

Na další góly se pak čekalo až do třetího dějství, ve kterém Wild vývoj otočili. Prosadili se Kirill Kaprizov a Ryan Hartman. Domácí zachraňoval vyrovnáním na 3:3 až v 59. minutě kapitán Brad Marchand, druhou asistenci večera si připsal Zacha. Vítěze určilo následné prodloužení, ve kterém se podruhé prosadil lídr ofenzivy Minnesoty Kaprizov.

Po víkendové výhře 2:0 nad Buffalem se v úterním zápase Arizony s Ottawou Karel Vejmelka vrátil do role náhradníka. Connor Ingram však už v 15. minutě po sedmé trefě sezony pohotově tečujícího Dominika Kubalíka (12:27, 1+0, +/-: 0, 1 střela) lovil ze sítě třetí puk a do akce tak znova šel český gólman.

Vejmelka ve zbytku duelu zastavil všech 16 střel Senators a položil tak pevný základ k postupnému obratu skóre z 0:3 na 4:3. Ve druhé třetině pro Coyotes vykřesal naději prvním gólem Jack McBain a ve třetím dějství dokonali senzační zvrat J.J. Moser, Clayton Keller a Michael Kesselring.

Zranění týmové dvojky Los Angeles Pheonixe Copleyho otevřelo Davidu Rittichovi dveře zpátky do NHL. Zkušený český gólman letošní sezonu zahájil na farmě v dresu týmu Ontario Reign, za který ze 16 zápasů vychytal 7 výher s průměrem 2,63 gólu na zápas a procentuální úspěšností zákroků 90,1.

V úterním duelu na ledě San Jose se stal po Vaněčkovi, Mrázkovi, Dostálovi, Vladařovi, Vejmelkovi a Paterovi již sedmým českým gólmanem se startem v letošní sezoně nejlepší hokejové ligy světa. Při svém debutu za LA si 31letý rodák z Jihlavy, jenž v minulosti oblékal dresy Calgary, Toronta, Nashvillu a Winnipegu, připsal 15 zákroků proti 16 střelám a mohl slavit výhru favorita 4:1.

O čisté konto přišel až v samém závěru, kdy za asistence Filipa Zadiny (10:34, 0+1, +/-: 0, 1 střela) v 59. minutě vstřelil čestný gól Sharks Jacob MacDonald. Bez bodu v dresu San Jose odcházel do kabin Tomáš Hertl (18:23, -1), v obraně tentokrát chyběl Jan Rutta.

Druhou hvězdou zápasu mezi Chicagem a Coloradem byl zvolen gólman domácích Petr Mrázek. Ostravský rodák zastavil 35 z 37 pokusů favorizovaných Avalanche a výrazně přispěl k překvapivému úspěchu Blackhawks v poměru 3:2.

V zahajovací třetině za Colorado, postrádající hvězdného beka Cala Makara, dvakrát skóroval Valerij Ničuškin. Domácí ovšem udržel ve hře autor dvou asistencí Connor Bedard a rozhodující akci si schoval až na 49. minutu v přesilové hře útočník Tyler Johnson. Elitní forvard hostů Nathan MacKinnon si připsal jednu asistenci a vytvořil si nové osobní maximum, když natáhl bodovou sérii již na šestnáct startů.

Po jednozápasové pauze se do brány New Jersey vrátil Vítek Vaněček. V domácím souboji zastavil 23 z 26 střel Philadelphie, která si odvezla těsnou výhru 3:2 po prodloužení. V řádné hrací době českého brankáře dvakrát překonal Ryan Poehling a rozhodující trefu v 64. minutě Flyers zařídil Owen Tippett. Český útočník Devils Ondřej Palát (17:25, -1, 2 střely) se v zápase neprosadil.

Při obnovených zdravotních potížích Adina Hilla kryl v zápase Vegas na ledě Caroliny jedničce Loganu Thompsonovi záda opět český mladík Jiří Patera a po hrubě nevydařeném vývoji skóre se navíc dostal i do akce. Hurricanes totiž v 45. minutě vedli už 6:1, Patera ve zbytku duelu kryl všech 10 finálních střel Caroliny. Za jeho působení Golden Knights alespoň zmírnili prohru trefami Eichela a Carrriera z 59. a 60. minuty. Útočník Martin Nečas (14:11, -1, 3 střely) se v dresu vítězů neprosadil.

Výsledky:

New York Islanders - Edmonton Oilers 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Branky: 22:39 Lee (Palmieri, Barzal), 31:30 Horvat (Nelson, Dobson), 34:10 Holmström (Pageau) - 01:23 Draisaitl (Foegele, Ekholm). Rozhodčí: St. Laurent, Beach – Deschamps, Kovachik.

New York Islanders Sorokin (Varlamov) – Dobson, Romanov, Bortuzzo, Bolduc, S. Aho I, Reilly – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Gauthier, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, Fasching.

Edmonton Oilers S. Skinner (Pickard) – Ceci, Nurse (A), Bouchard, Ekholm, Desharnais, Kulak – Hyman, McDavid (C), E. Kane – Foegele, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins – C. Brown, R. McLeod, Janmark – Gagner, Ryan, Hamblin.

Arizona Coyotes - Ottawa Senators 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)

Branky: 34:10 McBain (L. Cooley, Carcone), 49:14 Moser (Maccelli, Dumba), 49:47 Keller (Stecher), 56:27 Carcone (McBain, Carcone) - 04:10 Crookshank (Zub, Sanderson), 13:06 Norris (Sanderson, Stützle), 14:19 Kubalík (Brännström). Rozhodčí: Skilliter, Schrader- Knorr, Mahon. Diváci: 4 600.

Arizona Coyotes Ingram (15. Vejmelka) – Moser, Dumba, Välimäki, Stecher, Dermott, Kesselring – Keller, Kerfoot, Schmaltz – Maccelli, Bjugstad, Crouse – Carcone, McBain, Sanford – Zucker, L. Cooley, O'Brien.

Ottawa Senators Korpisalo (A. Forsberg) – Sanderson, Zub, Chychrun, Hamonic, Brännström, Bernard-Docker – B. Tkachuk, Stützle, Batherson – Tarasenko, Norris, Giroux – Kubalík, Greig, Smejkal – Kastelic, Kelly, Crookshank.

Nashville Predators - Vancouver Canucks 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 34:23 Lauzon (Evangelista, Novak), 59:49 Glass (Co. Smith) - 16:38 E. Pettersson (Michejev, P. Suter), 17:13 Aman, 34:38 Höglander (Q. Hughes, Hronek), 35:24 P. Suter (Michejev, E. Pettersson), 41:16 Blueger (Q. Hughes).

Nashville Predators Saros (42. Lankinen) – McDonagh, Josi, Lauzon, A. Carrier, Barrie, L. Schenn – F. Forsberg, O'Reilly, Nyquist – Novak, Glass, Evangelista – Trenin, Pärssinen, Sissons – Co. Smith, McCarron, Tomasino.

Vancouver Canucks DeSmith (Demko) – Q. Hughes, Hronek, Zadorov, T. Myers, Cole, Juulsen – Michejev, E. Pettersson, P. Suter – Höglander, J. Miller, Boeser – Joshua, Blueger, Garland – Di Giuseppe, Aman, Lafferty.

Toronto Maple Leafs - New York Rangers 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

Branky: 27:32 Matthews (Rielly, Bertuzzi), 41:16 Matthews (McCabe, W. Nylander) - 26:11 Zibanejad (Wheeler, Kreider), 29:50 Lafrenière (Brodzinski, E. Gustafsson), 48:08 Schneider (E. Gustafsson, Wheeler), 55:08 Panarin (E. Gustafsson, Trocheck), 56:47 Zibanejad (Wheeler, R. Lindgren). Rozhodčí: Pochmara, MacDougall – Cherrey, Johnson. Diváci: 19 264.

Toronto Maple Leafs Mar. Jones (Samsonov) – Brodie, Rielly (A), Liljegren, McCabe, Timmins, Lagesson – W. Nylander, Matthews (A), Knies – Marner, Tavares (C), Bertuzzi – Järnkrok, Domi, N. Robertson – Gregor, Kämpf, McMann.

New York Rangers Šesťorkin (Quick) – Fox, R. Lindgren, Trouba (C), K. Miller, Schneider, E. Gustafsson – Wheeler, Zibanejad, Kreider – Lafrenière, Trocheck, Panarin (A) – Brodzinski, Bonino, Cuylle – Pitlick, Goodrow (A), Vesey.

San Jose Sharks - Los Angeles Kings 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 58:41 MacDonald (Labanc, Zadina) - 17:48 Kopitar (Kaliyev, Fiala), 24:07 Moore (Fiala, Danault), 25:17 Laferriere (Spence, Kopitar), 58:12 Lewis (Lizotte). Rozhodčí: L'Ecuyer, Syvret – Gibbons, Marquis. Diváci: 11593.

San Jose Sharks Kähkönen (Blackwood) – Ferraro (A), Burroughs, Ochoťuk, Thrun, M. Vlasic, MacDonald – Eklund, Hertl (A), Barabanov – Duclair, Granlund, Zetterlund – Hoffman, Kunin, Bailey – Zadina, Studnicka, Labanc.

Los Angeles Kings Rittich (Talbot) – M. Anderson, Doughty (A), Moverare, M. Roy, Englund, Spence – Byfield, Kopitar (C), Kempe – Moore, Danault (A), Fiala – Laferriere, Dubois, Kaliyev – Grundström, Lizotte, Lewis.

Carolina Hurricanes - Vegas Golden Knights 6:3 (1:1, 3:0, 2:2)

Branky: 10:27 Svečnikov (Skjei, S. Aho II), 24:36 J. Staal (Fast, Martinook), 30:11 Kotkaniemi (Chatfield, Bunting), 32:39 Bunting (S. Aho II, Burns), 40:10 Jarvis (Bunting, S. Aho II), 44:44 Skjei - 13:15 W. Carrier (McNabb, Howden), 58:36 Hague (Stone, Eichel), 59:29 W. Carrier (Howden, Amadio). Rozhodčí: Sutherland, Lambert – Tobias, MacPherson. Diváci: 18 848.

Carolina Hurricanes Kočetkov (Perets) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, Orlov – Jarvis, S. Aho II (A), Noesen – Nečas, Kotkaniemi, Bunting – Fast, J. Staal (C), Martinook – Teräväinen, Drury, Svečnikov.

Vegas Golden Knights L. Thompson (45. Patera) – Pietrangelo (A), Martinez, B. Hutton, McNabb, Whitecloud, Hague – Stone (C), Eichel, Barbašev – Marchessault, Stephenson, Dorofejev – N. Roy, W. Karlsson (A), Cotter – Amadio, Howden, W. Carrier.

Boston Bruins - Minnesota Wild 3:4P (2:1, 0:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 11:28 Pastrňák (Beecher), 19:59 Pastrňák (Zacha, J. van Riemsdyk), 58:54 Marchand (Geekie, McAvoy) - 07:44 M. Johansson (Goligoski, F. Gaudreau), 53:12 Kaprizov (Middleton, Faber), 55:08 Hartman (Rossi, Faber), 62:54 Kaprizov (Eriksson Ek). Rozhodčí: Kea, Kozari – Alphonso, Kelly. Diváci: 17 850.

Boston Bruins Ullmark (Swayman) – Grzelcyk, McAvoy (A), H. Lindholm, Carlo, Wotherspoon, Shattenkirk – Marchand (C), Zacha, Pastrňák (A) – Heinen, Coyle, DeBrusk – J. van Riemsdyk, Geekie, Frederic – Lauko, Beecher, Steen.

Minnesota Wild M. Fleury (Gustavsson) – Middleton, Faber, Goligoski, Bogosian, Merrill, Da. Hunt – Kaprizov (A), Eriksson Ek (A), Boldy – M. Johansson, Rossi, Hartman – M. Foligno (A), F. Gaudreau, Maroon – Duhaime, Dewar, Lettieri.

Buffalo Sabres - Columbus Blue Jackets 4:9 (1:3, 1:4, 2:2)

Branky: 00:30 Dahlin (Cozens, Mittelstadt), 38:54 Okposo (Mittelstadt, V. Olofsson), 42:57 T. Thompson (Dahlin, Tuch), 47:51 Cozens (Benson, Mittelstadt) - 10:35 Danforth (Fantilli), 14:40 Fantilli (J. Gaudreau, Provorov), 19:48 Marčenko (J. Gaudreau, Werenski), 27:37 Marčenko (Činachov, Peeke), 27:55 Marčenko (Činachov, Provorov), 28:52 Gudbranson (Texier, Kuraly), 32:26 Kuraly (Texier, Gaunce), 48:30 Sillinger (Werenski, K. Johnson), 50:59 K. Johnson (Sillinger, Bemström). Rozhodčí: Rooney, Halkidis – Baker, O'Quinn. Diváci: 14888.

Buffalo Sabres Levi (28. Luukkonen) – Dahlin (A), Samuelsson, Power, Jokiharju, E. Johnson, Clifton – Benson, T. Thompson, Tuch – Mittelstadt, Cozens, Peterka – Quinn, Jost, V. Olofsson – Robinson, Krebs, Okposo (C).

Columbus Blue Jackets Tarasov (Merzļikins) – Werenski (A), Blankenburg, Provorov, Peeke, Bean, Gudbranson (A) – J. Gaudreau, Fantilli, Danforth – Činachov, Voronkov, Marčenko – K. Johnson, Sillinger, Bemström – Kuraly (A), Texier, Gaunce.

Tampa Bay Lightning - St. Louis Blues 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Branky: 02:23 Eyssimont (Jeannot, H. Fleury), 17:10 Motte (Sheary, Stamkos), 19:46 Kučerov (Point, Paul), 21:35 Kučerov (Perbix, Paul), 32:13 H. Fleury (Stamkos, Hagel), 47:53 Paul (Stamkos, Hedman) - 55:57 Faulk (Neighbours, Hayes). Rozhodčí: McCauley, MacPhee – Barton, Murray.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (J. Johansson) – Hedman (A), Černák, Sergačjov, Perbix, H. Fleury, D. Raddysh – Paul, Point, Kučerov (A) – Hagel, Cirelli, Stamkos (C) – Jeannot, Glendening, Eyssimont – Sheary, Motte, Barré-Boulet.

St. Louis Blues Binnington (33. Hofer) – Leddy, Parayko (A), Krug, Faulk, Scandella, Tucker – Bučněvič, Thomas (A), Kyrou – Saad, B. Schenn (C), Kapanen – Toropčenko, Hayes, Neighbours – MacEachern, Sundqvist, McGing.

New Jersey Devils - Philadelphia Flyers 2:3P (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)

Branky: 14:16 M. McLeod (Bastian, Lazar), 22:44 Bratt (Hischier, J. Hughes) - 21:10 Poehling (Farabee), 28:19 Poehling (Konecny, Sanheim), 63:25 Tippett. Rozhodčí: J. Brenk, M. Markovic – K. Flemington, R. Jackson. Diváci: 16 514.

New Jersey Devils Vaněček (Schmid) – Nemec, Siegenthaler, Marino, Bahl, L. Hughes, B. Smith – Bratt, Hischier (C), Palát (A) – Toffoli, J. Hughes (A), Haula – Holtz, Mercer, Meier – Bastian, M. McLeod, Lazar.

Philadelphia Flyers Ersson (Petersen) – Sanheim, York, Se. Walker, Seeler, Ristolainen, Zamula – Konecny, Couturier, Foerster – Brink, Frost, Tippett – Atkinson, Poehling, Farabee – Hathaway, Laughton, Deslauriers.

Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)

Branky: 07:29 Donato (Zajcev, Bedard), 12:56 Reichel (Bedard, Donato), 48:19 T. Johnson (N. Foligno, Zajcev) - 09:22 Ničuškin (Drouin, MacKinnon), 11:25 Ničuškin (Rantanen, Malinski). Rozhodčí: Schlenker, Nicholson – Brisebois, Berg. Diváci: 19 719.

Chicago Blackhawks Mrázek (Söderblom) – Murphy (A), I. Phillips, Crevier, Kaiser, Zajcev, Roos – Reichel, Bedard, Donato – T. Raddysh, T. Johnson, Beauvillier – Blackwell, Dickinson (A), N. Foligno (A) – Re. Johnson, Guttman, Entwistle.

Colorado Avalanche Georgijev (Prosvetov) – Manson, Toews (A), Malinski, Byram, C. Jones, J. Johnson – Rantanen (A), MacKinnon (A), Ničuškin – Drouin, Colton, Wood – L. O'Connor, R. Johansen, Meyers – Kiviranta, F. Olofsson, MacDermid.