Martin Nečas (88) z Carolina Hurricanes střílí na bránu Thatchera Demka z...

Martin Nečas (88) z Carolina Hurricanes střílí na bránu Thatchera Demka z Vancouver Canucks. | foto: AP

Nečas asistoval u výhry Caroliny, Vaněček naskočil do třetí třetiny

• 8
Podobně jako u Davida Pastrňáka, Davida Krejčího či Dominika Kubalíka skvělá forma v úvodu nové sezony hokejové NHL zdobí také útočníka Martina Nečase. Opora Caroliny naposledy jednou asistencí pomohla k venkovní výhře 3:2 nad Vancouverem. V dalších pondělních duelech už Češi nebodovali, brankář Vítek Vaněček naskočil do třetí třetiny duelu New Jersey s Washingtonem a ze zbylých čtyř střel hostů jednou inkasoval.

Posledním celkem NHL s nulou v kolonce výher zůstává Vancouver. Ani pondělní domácí duel Canucks s Carolinou na tom nic nezměnil. Favorizovaní hosté šli do vedení už v 7. minutě, kdy za asistence Martina Nečase (19:45, 0+1, +/-: 0, 2 střely) využil přesilovku kanonýr Andrej Svečnikov. Se sedmi góly dorovnal Stevena Stamkose na průběžném čele mezi střelci NHL.

Češi v NHL

1. David Pastrňák, Boston, 6z. - 10b. (4+6)

2. Dominik Kubalík, Detroit, 5z. - 8b. (3+5)

3. Martin Nečas, Carolina, 6z. - 8b. (3+5)

4. David Krejčí, Boston, 6z. - 7b. (2+5)

5. Jakub Voráček, Columbus, 7z. - 5b. (0+5)

Nečas pro změnu bodoval v pátém z dosavadních šesti startů a s bilancí 3+5 dorovnal Dominika Kubalíka z Detroitu na druhé pozici bodování mezi krajany. Lídrem je David Pastrňák z Bostonu s 10 zápisy (4+6).

Zpět k zápasu na ledě Canucks, za které ve 13. minutě rovněž v početní výhodě srovnal J.T. Miller. Stav 1:1 pak vydržel až do třetí třetiny, v jejímž úvodu Hurricanes dvěma slepenými góly odskočili do rozhodujícího trháku. Nejprve slavil Sebastian Aho a o pouhých 37 vteřin později zvýšil Jesper Fast. Za trápící se domácí dokázal skóre již jen zkorigovat svou druhou trefou Miller.

Od úvodní minuty dostal zatím brankář Vítek Vaněček v dresu New Jersey důvěru v jediném duelu (prohra 2:5 s Detroitem). Přednost dostává Mackenzie Blackwood a stejně tomu bylo i v pondělním střetnutí s Washingtonem. Proti svým bývalým spoluhráčům však český gólman nakonec přeci jen nastoupil.

Díky čtyřgólové druhé třetině drželi Capitals po čtyřiceti minutách hry stav 1:5. S Vaněčkem v bráně Devils ožili, útočníci Tomáš Tatar a Jesper Bratt je dostali zpátky do hry. Vyrovnání se ale nekonalo a v 57. minutě Vaněčka připravil o čisté konto pojistkou na 3:6 Aliaksei Protas.

Na útočníka nadprůměrný ice-time od trenérů New Jersey dostal český reprezentant Ondřej Palát (20:42, -1, 2 střely). Bodově se ale tentokrát neprosadil.

Hokejisté Edmontonu dokázali odčinit své předchozí domácí zaváhání proti St. Louis (prohra 0:2), když přestříleli 6:3 Pittsburgh. Tým kapitána Sidneyho Crosbyho prožívá skvělý vstup do sezony a dosud soupeřům převážně naděloval příděly (výhru s šesti vstřelenými góly Penguins slavili čtyřikrát z úvodních pěti startů), v pondělí to ale poznali z opačné strany.

U tří branek kanadského celku figuroval Němec Leon Draisaitl (1+2), překvapivě kapitán Connor McDavid zůstal bez bodu. Hned devět střel na bránu soupeře vyslal aktivní Evander Kane (1+1). Také díky němu měli Oilers střeleckou převahu 47:35. I přes prohru zůstal v plusových číslech jediný Čech v zápase, obránce Pittsburghu Jan Rutta (15:52, +1, 1 střela).

Brankář David Rittich ze střídačky sledoval bezchybný výkon svého parťáka Connora Hellebuycka, který 25 zákroky přispěl k výhře Winnipegu 4:0 nad St. Louis. Na první branku se čekalo do 31. minuty, kdy domácí fanoušky potěšil Mark Scheifele. Ve třetí třetině Jets skóre ještě navýšili. Prosadili se Sam Gagner, Morgan Barron a Cole Perfetti. Dvě asistence si ze zápasu odnesl obránce Josh Morrissey.

Výsledky hokejové NHL

Vegas Golden Knights - Toronto Maple Leafs 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 03:51 N. Roy (Re. Smith, Kessel), 40:43 Stephenson (McNabb, Theodore), 48:12 Amadio (Hague) - 31:43 Nylander (Tavares, N. Robertson). Rozhodčí: StLaurent, Dunning – Cherrey, Gawryletz. Diváci: 17 989.

Vegas Golden Knights Lo. Thompson (Hill) – Martinez, Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Stephenson, Eichel, Ma. Stone (C) – Marchessault, W. Karlsson, Re. Smith (A) – Amadio, Howden, Kessel – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.

Toronto Maple Leafs Samsonov (Källgren) – Rielly (A), Brodie, Sandin, Holl, Giordano, Mete – Bunting, Matthews (A), Marner – N. Robertson, Tavares (C), Nylander – Engvall, Kerfoot, Järnkrok – Clifford, Kämpf, Simmonds.

Edmonton Oilers - Pittsburgh Penguins 6:3 (1:2, 4:1, 1:0)

Branky: 04:36 Hyman (Bouchard), 24:03 Barrie (Draisaitl, Nugent-Hopkins), 35:09 E. Kane (Draisaitl), 38:28 Nugent-Hopkins (Hyman, Kulak), 39:37 Draisaitl (E. Kane, Nurse), 56:45 R. McLeod (Ryan) - 10:44 Rakell (Zucker, Carter), 12:29 Crosby (Rakell, Jarry), 22:00 Rust (Malkin, Zucker). Rozhodčí: O'Rourke, Syvret – Gawryletz, Apperson. Diváci: 17 392.

Edmonton Oilers Campbell (S. Skinner) – Ceci, Nurse (A), Barrie, Kulak, Bouchard, R. Murray, Niemeläinen – Yamamoto, McDavid (C), E. Kane – Nugent-Hopkins, Draisaitl (A), Hyman – Foegele, R. McLeod, Puljujärvi – Shore, Ryan.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Petry, M. Pettersson, Rutta, P. Joseph – Rakell, Crosby (C), Heinen – Rust, Malkin (A), Zucker – Kapanen, Carter, McGinn – Archibald, Poehling, Caggiula.

Ottawa Senators - Dallas Stars 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Branky: 39:23 Chabot (DeBrincat, B. Tkachuk), 44:17 B. Tkachuk (Stützle, Batherson), 50:11 Pinto, 51:30 Brassard - 06:31 Kiviranta (Lindell), 57:44 W. Johnston (Seguin). Rozhodčí: Anderson, Joannette – Berg, Cormier. Diváci: 12 088.

Ottawa Senators Hellberg (Mandolese) – Zub, Chabot (A), Hamonic, Sanderson, Holden, Brännström – Batherson, Stützle, B. Tkachuk (C) – Giroux (A), Brassard, DeBrincat – M. Joseph, Pinto, Motte – Watson, Kastelic, Kelly.

Dallas Stars Wedgewood (Oettinger) – C. Miller, Heiskanen (A), Hakanpää, R. Suter, Lundkvist, Lindell – Pavelski (A), Hintz, J. Robertson – Peterson, Seguin, Marchment – Dellandrea, W. Johnston, Ja. Benn (C) – Kiviranta, Glendening, Faksa.

Vancouver Canucks - Carolina Hurricanes 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)

Branky: 12:34 J. Miller (Horvat, E. Pettersson), 50:40 J. Miller (T. Myers, Ekman-Larsson) - 06:06 A. Svečnikov (Nečas, Burns), 40:50 Aho (Jarvis, Teräväinen), 41:27 Fast (J. Staal, Skjei).

Vancouver Canucks S. Martin (Demko) – Ekman-Larsson, T. Myers, Rathbone, Burroughs, L. Schenn, Brisebois – Podkolzin, E. Pettersson, Pearson – J. Miller, Michejev, Lazar – Kuzmenko, Joshua, Horvat – Höglander, Garland, Aman.

Carolina Hurricanes Andersen (Raanta) – Slavin, Burns, Skjei, Pesce, de Haan, Chatfield – Teräväinen, Aho, Jarvis – A. Svečnikov, Kotkaniemi, Nečas – Stastny, J. Staal, Fast – Martinook, Stepan, Noesen.

Winnipeg Jets - St. Louis Blues 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 30:30 Scheifele (Morrissey, Appleton), 50:38 Gagner (Connor, Morrissey), 53:43 M. Barron (Lowry, Pionk), 58:26 Perfetti (Wheeler, Dillon). Rozhodčí: Nicholson, Dwyer – Flemington, Barton. Diváci: 13 936.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Rittich) – Morrissey (A), Pionk, Dillon, Schmidt, Stanley, DeMelo – Connor, Scheifele (A), Appleton – Perfetti, Dubois, Wheeler – M. Barron, Lowry (A), Gagner – Jonsson Fjällby, D. Gustafsson, Mäenalanen.

St. Louis Blues Greiss (Binnington) – Krug, Faulk, Leddy, Parayko (A), Mikkola, Bortuzzo – B. Schenn, O'Reilly (C), Kyrou – Barbašev, Thomas, Tarasenko (A) – Neighbours, L. Brown, Leivo – Toropčenko, Acciari, N. Walker.

New Jersey Devils - Washington Capitals 3:6 (1:1, 0:4, 2:1)

Branky: 04:49 Bastian (Marino, M. McLeod), 44:08 Tatar (Hamilton, Wood), 49:06 Bratt (Marino, Šarangovič) - 10:46 Dowd (Malenstyn, Hathaway), 29:16 Hathaway (Jensen), 30:03 Sheary, 37:14 Ovečkin (Carlson, D. Strome), 37:47 Jensen (Eller, Protas), 56:11 Protas (Mantha, Eller). Rozhodčí: T.J. Luxmore, B. Pochmara – T. Hughes, J. Murray. Diváci: 11 405.

New Jersey Devils Blackwood (41. Vaněček) – Hamilton, Siegenthaler, Graves, Marino, Severson, Br. Smith, Bahl – Bratt, Hischier (C), Palát (A) – Mercer, J. Hughes (A), Šarangovič – Tatar, Haula, Wood – Bastian, M. McLeod.

Washington Capitals C. Lindgren (Kuemper) – Carlson (A), Orlov, Jensen, Fehérváry, T. van Riemsdyk, E. Gustafsson – Sheary, D. Strome, Ovečkin (C) – Oshie (A), Kuzněcov, M. Johansson – Mantha, Eller, Protas – Hathaway, Dowd, Malenstyn.