Karel Vejmelka v brance Arizony čelí nepříjemné situaci v utkání proti Tampě.

Karel Vejmelka v brance Arizony čelí nepříjemné situaci v utkání proti Tampě. | foto: Reuters

Rutta asistoval u vítězné akce Tampy, Vejmelka čtyřikrát inkasoval

• 0
V pátečních zápasech hokejové NHL se z Čechů bodově prosadil jako jediný obránce Jan Rutta, jenž asistencí přispěl k rozdílové trefě Tampa Bay v utkání na ledě Arizony. O výhře favorita 4:3 rozhodl v 53. minutě svým druhým gólem večera kapitán Steven Stamkos, gólman domácích Karel Vejmelka kryl 28 z 32 střel.

Den po těsné prohře 2:3 na ledě silného Colorada nastoupili obhájci Stanley Cupu z Tampy v Arizoně a v roli jasného favorita obstáli. Výsledek 4:3 pro Lightning vystřílel kapitán Steven Stamkos, jenž se prosadil hned ve dvou případech během závěrečné třetiny.

Do ní vstupovali hosté za průběžného vedení 2:1 po trefách elitního centra Braydena Pointa a veterána Coreyho Perryho, pro kterého to byl zásah s pořadovým číslem 399. Coyotes v bráně s českým nováčkem Karlem Vejmelkou, jenž celkově zastavil 28 z 32 střel, udržel ve hře snížením Alex Galchenyuk.

Ve třetí třetině Tampa slavila ve dvou případech, vždy po akcích zakončeným zmiňovaným Stamkosem. V 53. minutě mu asistoval i český zadák Jan Rutta (19:24, 0+1, +/-: 0, 1 střela). Arizona se vždy dokázala jen udržet v kontaktu, když se prosadili Clayton Keller a Nick Schmaltz. Vyrovnat ovšem náhradní brankář Tampy Brian Elliott domácím nepovolil. Společně s Ruttou výhru slavil i útočník Ondřej Palát (18:01, -1, 5 střel).

Hokejisté Edmontonu zvládli první start pod novým koučem Jayem Woodcroftem, jenž v týdnu nahradil odvolaného Davea Tippetta. Na domácím ledě Oilers v pátek porazili 3:1 Islanders po gólech obránce Cody Ceciho a útočníků Zacha Hymana a Jesse Puljujärviho.

Druhý jmenovaný zařídil rozdílovou akci v 31. minutě za asistence kapitána Connora McDavida, jenž si celkově připsal dvě přihrávky a v kanadském bodování soutěže se s 63 zápisy (23+40) na průběžné třetí příčce přiblížil elitní dvojici, Jonathanu Huberdeauovi z Floridy (64 bodů, 17+47) a parťákovi Leonu Draisaitlovi (65 bodů, 33+32). Pro střelce gólu Hymana šlo o jubilejní 100. zásah kariéry v NHL.

Winnipeg dokázal v poslední minutě odvrátit prohru v řádné hrací době na ledě Dallasu, když na 3:3 v čase 59:28 srovnával centr Mark Scheifele. V následném prodloužení ale domácím definitivně vrátil náskok Jason Robertson. Výhru 4:3 zařídil jubilejní 20. trefou sezony.

Stars nastoupili bez zraněného centra Radka Faksy, do sestavy Jets se naopak dostal nováček Kristian Reichel (10:30, +/-: 0).

Výsledky NHL:

Arizona Coyotes - Tampa Bay Lightning 3:4 (1:2, 0:0, 2:2)

Branky: 19:08 Galchenyuk (J. Moser, Keller), 49:54 Keller (T. Boyd, Kessel), 58:22 N. Schmaltz (Ch. Fischer, Chychrun) - 03:30 B. Point, 17:11 Perry (McDonagh, Maroon), 44:03 Stamkos (Hedman, Killorn), 52:18 Stamkos (M. Joseph, Rutta). Rozhodčí: Meier, McIsaac – Tobias, Gibbons. Diváci: 11 727.

Arizona Coyotes K. Vejmelka (Prosvetov) – Mayo, Gostisbehere, Strälman, J. Moser, Ljubuškin, Chychrun (A) – N. Schmaltz, T. Boyd, Keller (A) – Kessel, Galchenyuk, Crouse – L. Eriksson, Dzingel, Ladd (A) – Ch. Fischer, Riley Nash, Roussel.

Tampa Bay Lightning B. Elliott (Vasilevskij) – Rutta, Hedman (A), Sergačjov, McDonagh (A), C. Foote, D. Raddysh – Kučerov, B. Point, Palát – M. Joseph, Stamkos (C), Killorn – T. Raddysh, Cirelli, Colton – Perry, Bellemare, Maroon.

Anaheim Ducks - Seattle Kraken 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Branky: 02:12 Lundeström (Silfverberg, Drysdale), 25:34 Lundeström (D. Grant), 28:33 Rakell (Drysdale, Zegras) - 02:00 Donato (Czarnik, Geekie), 14:41 Vince Dunn (Gourde, Järnkrok), 33:35 Donato (Gourde), 58:18 Jordan Eberle (Sheahan, Giordano). Rozhodčí: StPierre, O'Rourke – Shewchyk, Pancich. Diváci: 12 530.

Anaheim Ducks J. Gibson (Stolarz) – H. Lindholm, Drysdale, Fowler (A), Mahura, Benoit, Shattenkirk – Henrique, Getzlaf (C), T. Terry – Milano, Zegras, Rakell – Comtois, Lundeström, Silfverberg (A) – D. Grant, Steel, Deslauriers.

Seattle Kraken Driedger (Grubauer) – Giordano (C), A. Larsson (A), Vince Dunn, Lauzon, H. Fleury, Oleksiak – Marcus Johansson, McCann, Jordan Eberle – Järnkrok, Gourde, Donskoi – Donato, Wennberg, Sheahan – Geekie, Blackwell, Czarnik.

Edmonton Oilers - New York Islanders 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 19:03 Ceci (McDavid, Draisaitl), 30:17 Hyman (McDavid), 49:14 Puljujärvi - 35:04 Beauvillier (Pulock, Bailey). Rozhodčí: Pochmara, Anderson – Alphonso, Flemington. Diváci: 9 150.

Edmonton Oilers M. Smith (S. Skinner) – Bouchard, Nurse (A), Ceci, Lagesson, Barrie, Niemeläinen – Puljujärvi, McDavid (C), Hyman – Yamamoto, Draisaitl (A), E. Kane – D. Ryan, Nugent-Hopkins, Foegele – Devin Shore, R. McLeod, Benson.

New York Islanders I. Sorokin – Mayfield, Pelech, Dobson, Chára, Pulock, Greene – Clutterbuck (A), Barzal, A. Lee (C) – Bailey (A), Ross Johnston, Nelson – Wahlstrom, Pageau, Parise – Beauvillier, Cizikas, M. Martin.

Dallas Stars - Winnipeg Jets 4:3P (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)

Branky: 30:46 Peterson (A. Radulov), 31:42 Seguin (Gurjanov, Jamie Benn), 52:47 Jamie Benn (Gurjanov, R. Suter), 63:10 J. Robertson (J. Klingberg, Hintz) - 20:50 Dubois (N. Schmidt, Dillon), 36:21 Harkins (Scheifele), 59:28 Scheifele (Pionk, Connor).

Dallas Stars Oettinger (Holtby) – J. Klingberg, Lindell (A), M. Heiskanen, R. Suter, Hakanpää, Hanley – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Gurjanov, Seguin (A), Jamie Benn (C) – Kero, Glendening, M. Raffl – A. Radulov, Peterson, Kiviranta.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – DeMelo, Morrissey (A), N. Schmidt, Dillon, Pionk, Heinola – Wheeler (C), Scheifele (A), P. Stastny – Perfetti, Copp, Connor – K. Reichel, Dubois, Lowry – J. Svečnikov, Toninato, Harkins.