Hokejisté Tampa Bay gratulují Rossovi Coltonovi (79) ke gólu proti Carolině,...

Hokejisté Tampa Bay gratulují Rossovi Coltonovi (79) ke gólu proti Carolině, slaví s ním Pat Maroon (14) Victor Hedman (77) a Jan Rutta (44). | foto: James Guillory-USA TODAY SportsReuters

Tampa slaví postup nad Carolinou, Vegas otočilo vývoj proti Coloradu

• 16
Obhájci Stanley Cupu, hokejisté celku Tampa Bay, jsou po Montrealu druhým postupujícím ze 2. kola play off NHL. Stalo se tak po úterní výhře 2:0 na ledě Caroliny, kterou celkově předčili 4:1 na zápasy. V další sérii hokejisté Vegas udolali 3:2 po prodloužení Colorado a otočili tak průběžný vývoj z 0:2 na 3:2 na zápasy.

V pondělí slavil postup ze 2. kola play off Montreal, jenž přejel Winnipeg hladce 4:0 na zápasy. V další sérii se kanadský celek poměří s lepším z dvojice Colorado - Vegas (aktuálně 2:3 na zápasy). O den později pak završili postup i obhájci Stanley Cupu. Silná Tampa Bay dobyla led Caroliny 2:0 a celkově uspěla 4:1 na zápasy, v dalším kole se utká s lepším z dvojice Boston - Islanders (aktuálně 2:3 na zápasy).

Hlavní hvězdou u rozhodující výhry Lightning byl gólman Andrej Vasilevskij, jenž na čisté konto potřeboval 29 zákroků. Odchovanec ruské brankářské školy se tak stal prvním mužem v masce v historii NHL, který uhájil nulu ve třech rozhodujících partiích sérií play off za sebou.

Jednička Tampy neinkasovala v posledním startu minulé sezony ve finále Stanley Cupu proti Dallasu (22 zákroků u výhry 2:0), v šestém souboji letošního prvního kola proti Floridě (29 zákroků u výhry 4:0) a naposledy v úterý proti Carolině, která byla nejblíže gólu v závěru druhé třetiny. Puk však přešel brankovou čáru až těsně po vypršení hrací doby.

O góly Lightning, kteří tentokrát po dvou startech Petra Mrázka (výhra 3:2PP a porážka 4:6) čelili znova nováčkovi Alexi Nedeljkovičovi, se postarali produktivní Brayden Point a Ross Colton. Prvně jmenovaný využil v 25. minutě za asistence Nikity Kučerova přesilovou hru, Colton přidal pojistku v 50. minutě.

Blízko trefy byl v samém závěru i Ondřej Palát (16:15, +/-: 0, 3 střely), při zakončení ze středního pásma ale trefil jen tyč prázdné klece. Postup slavil i obránce Jan Rutta (9:36, +/-: 0), naopak sezona skončila útočníkovi Hurricanes Martinu Nečasovi (22:26, +/-: 0, 2 střely).

Vstup do souboje dvou bodově nejúspěšnějších celků letošní zkrácené základní části NHL mezi Coloradem a Vegas vyšel jasně domácím Avalanche, kteří po výsledcích 7:1 a 3:2 po prodloužení vedli už 2:0 na zápasy. V danou chvíli by možnému obratu vývoje série věřili snad jen největší fanoušci týmu z města hazardu. Velký obrat se však stal realitou.

Golden Knights po dvou zvládnutých domácích startech (3:2 a 5:1) uspěli i na ledě soupeře, když v úterý vyválčili výsledek 2:3 po prodloužení a stejným poměrem tak vedou i v sérii. Aby obratů nebylo málo tak stejný průběh měl i samotný pátý duel, když Colorado nejprve vedlo o dvě branky. Těsně před prvním odchodem do kabin skóroval Brandon Saad a v 37. minutě zvyšoval Joonas Donskoi.

Vegas vymazali nulu na kontě brankáře Philippe Grubauera až ve třetí třetině. V 42. minutě je dostal do kontaktu Alex Tuch a vyrovnání na 2:2 trefil v 45. minutě Jonathan Marchessault, jenž tak navázal na hattrick z předchozího souboje. Za daného stavu se šlo do prodloužení, které už po 50 vteřinách hry ukončil ze samostatného úniku kapitán hostů Mark Stone.

Výsledky 2. kola play off NHL:

Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 24:06 B. Point (Killorn, Kučerov), 49:04 Colton. Rozhodčí: Lee, McCauley – Shewchyk, Murray. Diváci: 16 299. Stav série: 1:4

Carolina Hurricanes Nedeljkovic (Mrázek) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Bean, Hakanpää, Skjei – T. Teräväinen, Aho, A. Svečnikov – Fast, J. Staal (C), B. McGinn – Nečas, Martinook (A), Niederreiter – Geekie, Lorentz, Paquette.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, T. Johnson, Colton.

Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights 2:3P (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 19:58 Saad (D. Toews, Rantanen), 36:28 Donskoi (Newhook, Nemeth) - 41:03 Tuch (N. Roy), 44:07 Marchessault (W. Karlsson), 60:50 Mark Stone (Pacioretty). Rozhodčí: Sutherland, Pochmara – Cormier, MacPherson. Stav série: 2:3

Colorado Avalanche Grubauer (Dubnyk) – D. Toews, Makar, Graves, Girard, Nemeth, Timmins – Saad, MacKinnon (A), Rantanen (A) – Landeskog (C), Compher, Ničuškin – O'Connor, Jost, Burakovsky – Newhook, Bellemare, Donskoi.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Thompson) – Martinez, Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Holden, Whitecloud – Pacioretty (A), Stephenson, Mark Stone (C) – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Janmark, N. Roy, Tuch – W. Carrier, P. Brown, Kolesar.