Adam Pelech (vlevo) z NY Islanders a David Pastrňák z Bostonu.

Adam Pelech (vlevo) z NY Islanders a David Pastrňák z Bostonu. | foto: Reuters

Montreal slaví postup přes Toronto, Islanders srovnali proti Bostonu

• 44
Velkým překvapením skončila nejdelší série letošního prvního kola play off hokejové NHL mezi Torontem a Montrealem. Z postupu se nakonec po třetím úspěchu v řadě radovali hostující Canadiens, kteří si ze sedmé partie odvezli výsledek 1:3. Také v souboji Bostonu s Islanders v pondělí slavili hosté, srovnání série na 1:1 na zápasy zařídil po skóre 3:4 po prodloužení útočník Cizikas.

Hokejisté Toronta z pozice velkého favorita „kanadské“ Severní divize pohořeli hned v prvním kole, přestože nad Montrealem vedli už 3:1 na zápasy. Canadiens si však třemi navazujícími výhrami 4:3PP, 3:2PP a 3:1 vybojovali obrat v sérii a v dalším kole tak vyzvou Winnipeg.

Hrdinou rozhodujícího sedmého duelu byl zkušený brankář Carey Price, jenž zastavil 30 z 31 střel Maple Leafs. O čisté konto jej připravil až v 59. minutě William Nylander, který svým pátým zásahem v play off již jen upravoval konečnou podobu skóre.

Montreal učinil rozhodující krok za postupem gólem Brendana Gallaghera z 24. minuty, který před druhým odchodem do kabin z přesilovky pojišťoval Corey Perry. V samém závěru pak ještě před snížením Nylandera trefil prázdnou bránu domácích Tyler Toffoli. V souboji českých náhradníků, kteří se připravují v širším kádru s týmem ovšem do zápasů ani jeden nezasáhl, tak uspěl nad brankářem Davidem Rittichem útočník Michael Frolík.

V úvodním souboji série druhého kola play off mezi Bostonem a Islanders slavili domácí Bruins triumf 5:2 podpořený tříbodovými výkony českých Davidů Pastrňáka (3+0) a Krejčího (0+3). V odvetě se dokázal díky jedné přihrávce znova prosadit jen prvně jmenovaný a pomohl tak k remíze 3:3 z řádné hrací doby.

V prodloužení se však štěstí přiklonilo na stranu New Yorku. V 75. minutě ze samostatného úniku rozhodl forvard Casey Cizikas.

Domácím vyšel vstup do zápasu, když už ve 3. minutě skóroval Charlie Coyle. Ostrované ale ovládli druhou dvacetiminutovku, v níž se prosadil Kyle Palmieri a Josh Bailey s Jean-Gabrielem Pageauem využili přesilové hry. Do třetího dějství tak Bruins nastupovali za stavu 1:3, podržela je ale skvělá první formace. V 51. minutě vykřesal naději kapitán Patrice Bergeron, asistenci si připsal i zmiňovaný Pastrňák (22:55, 0+1, +1, 4 střely). Vyrovnávací trefu pak v 56. minutě v početní výhodě přidal Brad Marchand.

Výsledky play off NHL:

1. kolo Severní divize:

Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky: 58:24 W. Nylander - 23:02 Gallagher (E. Staal), 35:25 Perry (Suzuki, E. Gustafsson), 57:22 Toffoli (E. Staal, Danault). Rozhodčí: Meier, Pollock – Cherrey, Murchison. Stav série: 3:4

Toronto Maple Leafs J. Campbell (Andersen) – Brodie, Rielly (A), Holl, Dermott, Bogosian, Sandin – Marner (A), Matthews (A), Hyman – W. Nylander, Kerfoot, Galchenyuk – Simmonds, Engvall, I. Michejev – Spezza, N. Foligno, J. Thornton.

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, E. Gustafsson, Edmundson, Kulak – Caufield, Suzuki, Toffoli – Gallagher (A), Danault, Evans – J. Anderson, Kotkaniemi, Byron (A) – Perry, E. Staal, Armia.

2. kolo Východní divize:

Boston Bruins - New York Islanders 3:4P (1:0, 0:3, 2:0 - 0:1)

Branky: 02:38 Coyle (N. Ritchie, Kuhlman), 50:34 Bergeron (Marchand, Pastrňák), 55:06 Marchand (McAvoy) - 26:52 Josh Bailey (Palmieri, B. Nelson), 31:00 Palmieri (Leddy, Pageau), 37:21 Pageau (Beauvillier, Barzal), 74:48 Cizikas. Rozhodčí: O'Rourke, Dwyer – Cormier, MacPherson. Diváci: 17 400. Stav série: 1:1

Boston Bruins T. Rask (Swayman) – McAvoy, Grzelcyk, Carlo, Reilly, Clifton, Lauzon – Pastrňák, Bergeron (C), Marchand (A) – DeBrusk, Krejčí (A), Hall – Kuhlman, Coyle, N. Ritchie – Wagner, Lazar, Kuraly.

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Zajac, Pageau, Palmieri – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.