Tomáš Hertl ze San Jose oslavuje svůj gól.

Tomáš Hertl ze San Jose oslavuje svůj gól. | foto: AP

Hertl se trefil za San Jose, Matthews a Ovečkin dohání Pastrňáka

• 19
Tabulce střelců hokejové NHL stále kraluje bostonský David Pastrňák s 37 zásahy, po středečních zápasech však již pouze s nejtěsnějším náskokem před Austonem Matthewsem z Toronta (36 branek) a dotahuje se i veterán Alex Ovečkin z Washingtonu (35 branek). Z Čechů se v daný den gólově prosadil Tomáš Hertl ze San Jose, jenž ovšem vinou zranění utkání nedohrál. Palát, Faksa a Kaše brali po jedné asistenci, brankář Rittich vychytal výhru.

O play off bojující Toronto nastoupilo po pauze pro Utkání hvězd podruhé a znova urvalo důležité dva body. Po triumfu z Nashvillu (výhra 5:2) uspěli hráči Maple Leafs i na ledě Dallasu.

Proti oběma soupeřům se střelecky prosadil americký útočník Auston Matthews. Naposledy ve 13. minutě otevíral skóre utkání, které skončilo výsledkem 5:3 pro kanadský celek. S průběžnými 36 zásahy je tak Matthews již v kontaktu za vedoucím Davidem Pastrňákem (37 branek), jehož Boston se po pauze představí až o víkendu ve Winnipegu a Minnesotě.

První hvězdou byl zvolen hostující Mitch Marner (0+2), dva body za vítěze brali i zmiňovaný Matthews, Andreas Johnsson a Tyson Barrie (všichni 1+1). V dresu Dallasu se dvakrát střelecky prosadil Alexandr Radulov. V závěru druhé třetiny mu asistoval i Radek Faksa (14:24, 0+1, +/-: 0, 2 střely). Obránce Roman Polák (14:20, -1, 1 střela) se neprosadil.

Z utkání plného chyb na obou stranách mezi Washingtonem a Nashvillem nakonec vyšli vítězně hostující Predators, kterým zisk dvou bodů zajistil těsný výsledek 5:4. Rozdílovou akci zařídil v 56. minutě Yannick Weber poté, co v úvodu finální třetiny srovnával na 4:4 při hře v oslabení jeho spoluhráč
Ryan Johansen.

Za Washington se dvěma góly blýskl slovenský útočník Richard Pánik. V 17. minutě se po chybné rozehrávce gólmana Nashvillu Juuse Sarose snadno prosadil i kapitán Alex Ovečkin, jenž při předzápasovém rozbruslení na místo tradiční osmičky oblékl dres s číslem 24 v rámci vzpomínky na tragicky zesnulého Kobeho Bryanta.

Bodování NHL

Ruský rekordman se tak zlepšil na průběžných 35 branek a v tabulce střelců se přibližuje dvojici Matthews (36 branek) - Pastrňák (37 branek). Celkově to byla jeho trefa číslo 693., díky níž se na deváté příčce historické tabulky osamostatnil od Stevea Yzermana. Zároveň se Ovečkin dostal do elitní společnosti Waynea Gretzkyho, Mikea Gartnera a Marcela Dionneho, kteří rovněž dosáhli minimálně na 35 branek ve 12 sezonách.

Z českého tria Capitals se tentokrát nikdo neprosadil. Pro útočníka Jakuba Vránu (14:40, +/-: 0) tak skončila bodová série, která trvala devět utkání. Naprázdno vyšli i obránci Radko Gudas (14:15, -1, 1 střela) a Michal Kempný (17:59, -1).

Jediným českým střelcem středečního programu NHL byl centr Tomáš Hertl, jenž v 5. minutě otevřel skóre zápasu mezi San Jose a Vancouverem. Pošestnácté v sezoně úspěšně zakončoval poté, co z pravého kruhu dorážel vyražený puk po předchozí ráně Timo Meiera.

Další účinkování českého útočníka v zápase se však vinou blíže nespecifikovaného zranění smrsklo jen na tři střídání (1:10, 1+0, +1, 2 střely).

Za Canucks ve 12. minutě srovnával talentovaný obránce Quinn Hughes, v 26. minutě ale domácím vrátil vedení Brent Burns. Rozhodující v celém zápase ovšem byla až třetí dvacetiminutovka, v níž sérií čtyř branek skóre otočili hráči Vancouveru. Postupně slavili Tyler Myers a v 48. minutě v rozmezí pouhých 59 vteřin také Jake Virtanen a Brandon Sutter. Poslední slovo si vzal v 59. minutě Tanner Pearson - 5:2 pro Canucks.

Jacob Markström z Vancouveru zastavuje pokus Tomáše Hertla (48) ze San Jose.

Radim Šimek (51) ze Sn Jose bráněný Antoinem Rousselem z Vancouveru.

Již potřetí za poslední čtyři starty se bodově prosadil útočník Ondřej Kaše (17:38, 0+1, +1, 1 střela). Naposledy jednou asistoval u vítězství Anaheimu 4:2 nad Arizonou. Dva góly Ducks obstaral Adam Henrique, jemuž u jeho druhé trefy v 17. minutě z otočky parádně přihrával právě Kaše. Pod rozdílovou akci se v 26. minutě podepsal obránce Hampus Lindholm.

Stejně jako Kaše si jednu asistenci připsal i Ondřej Palát (15:02, 0+1, +1, 2 střely), jehož Tampa Bay otočila nepříznivý vývoj utkání na ledě Los Angeles. Domácí Kings si vypracovali dvougólové vedení, které však ve druhé třetině vymazali Tyler Johnson a Steven Stamkos. Obrat završil v 45. minutě slovenský obránce Lightning Erik Černák a do prázdné klece vše pojišťoval svou druhou brankou kapitán Stamkos. Výhru slavil i český obránce Jan Rutta (15:48, -1, 2 střely).

Skvělý výkon podal gólman David Rittich, jenž se výrazně podílel na vítězství Calgary 4:3 po nájezdech v bitvě o Albertu na ledě rivalů z Edmontonu. Český reprezentant během 65 minut hry kryl 31 z 34 střel a zazářil hlavně v rozhodujícím rozstřelu, kdy si na něj nepřišly domácí hvězdy Leon Draisaitl, Connor McDavid a Ryan Nugent-Hopkins. Naopak veterána Mikea Smitha už v první sérii překonal Sean Monahan.

David Rittich z Calgary oslavuje výhru nad Edmontonem.
David Rittich z Calgary zasahuje proti střele Connora McDavida z Edmontonu.
David Rittich (33) z Calgary zasahuje proti střele Leona Draisaitla z Edmontonu.
David Rittich (33) z Calgary zakročil proti pokusu Leona Draisaitla z Edmontonu.
David Rittich (33) z Calgary nepokryl pokus edmontonského Alexe Chiassona (39).

I v řádné hrací době měli blíže k úspěchu Flames, když do třetí třetiny i díky dvěma trefám útočníka Andrewa Mangiapaneho vstupovali za vedení 3:2. Prodloužení si ale v 52. minutě vynutil Matthew Benning.  Extra emoce do souboje tradičních rivalů dodali po konfliktu v předchozím vzájemném zápase Matthew Tkachuk a Zack Kassian, což mělo pokračování i ve středu.

Výsledky NHL:

San Jose Sharks - Vancouver Canucks 2:5 (1:1, 1:0, 0:4)

Branky: 04:15 Hertl (Meier, Dillon), 25:57 Burns (J. Thornton, Labanc) - 11:08 Q. Hughes (Boeser, Ch. Tanev), 42:36 T. Myers (Q. Hughes, E. Pettersson), 47:00 Virtanen (Pearson, Gaudette), 47:59 B. Sutter (Beagle, J. T. Miller), 58:50 Pearson (Horvat, Eriksson). Rozhodčí: O'Halloran, L'Ecuyer – Brisebois, Cormier. Diváci: 16 024.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Dillon, Burns, Vlasic, E. Karlsson (A), R. Šimek, Ferraro – E. Kane, Hertl, Meier – Goodrow, J. Thornton (A), Labanc – Sörensen, Gambrell, Marleau – M. Karlsson, Kellman, Noesen.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Edler (A), Stecher, Q. Hughes, Ch. Tanev (A), Fantenberg, T. Myers – Pearson, Horvat (C), Eriksson – J. T. Miller, E. Pettersson, Virtanen – Roussel, Gaudette, Boeser – Motte, Beagle, B. Sutter.

Los Angeles Kings - Tampa Bay Lightning 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 06:44 Toffoli (A. Kempe, Kopitar), 21:18 Iafallo (D. Brown, Martinez) - 25:48 T. Johnson (Palát, Cirelli), 31:58 Stamkos (Kučerov, B. Point), 44:15 Černák (Kučerov, Stamkos), 59:59 Stamkos (B. Point, Killorn).

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Martinez, J. Ryan, Walker, B. Hutton, Roy, MacDermid – D. Brown, Kopitar, Iafallo – Toffoli, J. Carter, Prochorkin – Wagner, Lizotte, A. Kempe – Lewis, Amadio, Clifford.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh, Shattenkirk, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Stamkos – T. Johnson, Cirelli, Palát – Maroon, Paquette, Killorn – Gourde, Stephens, Verhaeghe.

Edmonton Oilers - Calgary Flames 3:4N (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0)pen. 0:1

Branky: 25:48 Yamamoto (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 34:41 Chiasson (Draisaitl, McDavid), 51:49 Benning (K. Russell) - 01:01 E. Lindholm (Lucic, Hamonic), 33:05 Mangiapane (S. Bennett), 39:15 Mangiapane (M. Tkachuk), Hamonic. Rozhodčí: Rehmann, Lee – Devorski, Mills.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Klefbom, Bear, Nurse, A. Larsson, K. Russell, Benning – Neal, McDavid, Kassian – Nugent-Hopkins, Draisaitl, Yamamoto – Nygård, Sheahan, Chiasson – Khaira, Gagner, J. Archibald.

Calgary Flames Rittich (Talbot) – Giordano, R. Andersson, Hanifin, Hamonic, Kylington, Brodie – Mangiapane, E. Lindholm, M. Tkachuk – J. Gaudreau, Monahan, B. Robinson – S. Bennett, Backlund, Rieder – Lucic, D. Ryan, Rinaldo.

Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Branky: 05:24 Henrique (Terry), 16:09 Henrique (O. Kaše), 25:25 H. Lindholm (D. Grant, Deslauriers), 39:14 Rowney (D. Grant) - 07:18 Hinostroza (Crouse, Schmaltz), 36:01 Crouse (Schmaltz, Hjalmarsson). Rozhodčí: Brenk, Chmielewski – Murchison, Nagy. Diváci: 16 730.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Gudbranson, H. Lindholm, Manson (A), Fowler, Ja. Larsson, Del Zotto – Terry, Getzlaf (C), Rakell – Silfverberg (A), Henrique, N. Ritchie – O. Kaše, Steel, Jones – Rowney, D. Grant, Deslauriers.

Arizona Coyotes Raanta (Hill) – Demers, Ekman-Larsson (C), Goligoski, Chychrun, Hjalmarsson (A), Oesterle – Garland, Dvorak, Hall – Kessel, Stepan (A), Crouse – Keller, Söderberg, Schmaltz – Fischer, Hinostroza, Grabner.

Washington Capitals - Nashville Predators 4:5 (2:3, 2:0, 0:2)

Branky: 09:28 Pánik (Hagelin), 16:26 Ovečkin, 26:01 Pánik, 31:06 T. Wilson (Eller, Ovečkin) - 10:15 Tinordi (F. Forsberg), 12:52 Mikael Granlund (F. Forsberg, Turris), 16:02 Grimaldi (Josi, Bonino), 43:00 Johansen, 55:23 Y. Weber (Hamhuis, Johansen). Rozhodčí: Ghislain Hebert, Dan O'Rourke – Scott Driscoll, Mark Shewchyk. Diváci: 18 573.

Washington Capitals Holtby (Samsonov) – Carlson (A), Kempný, Jensen, Orlov, Gudas, Siegenthaler – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Oshie, Kuzněcov, J. Vrána – Pánik, Eller, Hagelin – Hathaway, Dowd, Leipsic.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Y. Weber, Josi (C), Fabbro, Ekholm (A), Hamhuis, Tinordi – Mikael Granlund, Johansen (A), Duchene – Arvidsson, Turris, F. Forsberg – C. Smith, Bonino, Grimaldi – Watson, Blackwell, Järnkrok.

Dallas Stars - Toronto Maple Leafs 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 17:21 Gurjanov (J. Klingberg), 39:02 Radulov (Faksa, Comeau), 46:26 Radulov (Heiskanen, Janmark) - 12:18 Matthews (Marner, Barrie), 24:40 Hyman (Marner, Matthews), 31:58 Barrie (A. Johnsson), 43:28 W. Nylander (Muzzin, Kerfoot), 59:56 A. Johnsson. Rozhodčí: Skilliter, Sutherland – MacPherson, Murray. Diváci: 18 532.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – Heiskanen, Oleksiak, R. Polák, Lindell, J. Klingberg (A), Sekera – Radulov, Seguin (A), Ja. Benn (C) – Pavelski, Dickinson, Gurjanov – Comeau, Faksa, Cogliano – Perry, Janmark, Dowling.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Holl, Muzzin, Barrie, Dermott, Ceci, Sandin – Marner (A), Matthews (A), Hyman – W. Nylander, Tavares (C), Kerfoot – Kapanen, Engvall, A. Johnsson – Spezza, F. Gauthier, Moore.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077