Vrána zařídil výhru Washingtonu, Kaše se prosadil za Anaheim

• 19
Hokejový útočník Jakub Vrána byl zvolen první hvězdou u výhry Washingtonu 4:2 na ledě Montrealu. Nejprve asistoval u první branky Capitals a v 35. minutě zařídil rozdílovou akci duelu, bodoval tak už v devátém startu za sebou. V dalších zápasech NHL si jednu asistenci připsal obránce Tampy Jan Rutta a mezi střelci figuroval útočník Ondřej Kaše z Anaheimu.

Skvělou lednovou sérii Vrány nezastavila ani pauza pro Utkání hvězd NHL. Po Novém roce bodoval 23letý rodák z Prahy zatím ve všech z dosavadních devíti zápasů Washingtonu (v dané sérii 8+3).

Naposledy se blýskl asistencí a rozdílovým gólem v pondělí na ledě Montrealu, kdy v sestavě lídra soutěže chyběl suspendovaný Alex Ovečkin. Ruský kanonýr si odpykal jednozápasový trest za vynechané Utkání hvězd v St. Louis.

Poprvé se Vrána (15:33, 1+1, -1, 3 střely) prosadil v 19. minutě, když v přesilovce zpoza brány našel před Careym Pricem volného Toma Wilsona - 1:1. Ve druhém dějství si Washington vzal vedení, prosadili se Travis Boyd a aktivní Vrána. Své 23. trefy sezony dosáhl skrytou střelou přes obránce po přihrávkách od Jevgenije Kuzněcova a T.J. Oshieho.

V 48. minutě dostal Canadiens do kontaktu Dale Weise, na vyrovnání ale domácí nedosáhli a v poslední minutě inkasovali do prázdné klece od Nicklase Bäckströma. Společně s Vránou výhru slavili i obránci Radko Gudas (15:03, +/-: 0, 2 střely) a Michal Kempný (20:15, +/-: 0, 2 střely).

Ovečkin se tedy v akci nepředstavil, na ledě ale v pondělí nechyběl druhý nejbližší pronásledovatel Davida Pastrňáka (37 branek) na čele střelecké tabulky NHL - Auston Matthews z Toronta.

Bodování NHL

Stejně jako ruský útočník rovněž nestartoval v Utkání hvězd, ovšem z důvodu zranění zápěstí a akce se navíc v zákulisí zúčastnil. Proti domácímu Nashvillu Matthews v závěru pojišťoval výhru kanadského celku do prázdné klece na konečných 5:2 a zlepšil se tak na průběžných 35 branek.

Gólem a asistencí se za Maple Leafs prezentovali William Nylander, Zach Hyman a hlavně mladý švédský obránce Rasmus Sandin. Účastník nedávného šampionátu do dvaceti let v Ostravě a Třinci dostává příležitost při zranění klíčového beka týmu Morgana Riellyho.

Konfrontace Dallasu s Tampou proti sobě postavila přední celky obou konferencí. V řádné hrací době se oba tábory rozešly za smírného stavu 2:2 poté, co hosty zachránil vyrovnáním v 59. minutě Steven Stamkos. Kapitán týmu se tak v utkání radoval už podruhé, u jeho první trefy z 34. minuty si asistenci připsal i obránce Jan Rutta (13:06, 0+1, +/-: 0, 1 střela). Útočník Ondřej Palát (17:19, +/-: 0, 3 střely) v zápase nebodoval.

Také Stars ale nakonec měli ve svém středu dvougólového střelce, když se ve třetí minutě prodloužení znova prosadil Jamie Benn. Výhru 3:2 z nastavení slavil i navrátilec po zranění Radek Faksa (19:19, -1, 2 střely) a obránce Roman Polák (19:47, -2).

Díky dvěma gólům od veterána Patricka Marleaua a také Stefana Noesena porazilo San Jose 4:2 Anaheim. V dresu hostů se jednou prosadil český útočník Ondřej Kaše (18:31, 1+0, +/-: 0, 1 střela). V 30. minutě se při hře v oslabení dostal do samostatného úniku a zakončil jej kličkou do bekhendu. Radoval se tak ze své šesté trefy sezony.

40letý Marleau se zlepšil na celkových 561 branek, díky čemuž v historické tabulce přeskočil Guye Lafleura a vyrovnal na 25. příčce Mikea Modana. V bodech pak přeskočil současného trenéra Caroliny Roda Brind’Amoura na 50. pozici s 1 185 zápisy (z toho 1 101 bodů vyprodukoval v dresu Sharks).

Po pětibrankovém představení v Utkání hvězd tentokrát vyšel naprázdno Tomáš Hertl (17:32, +/-: 0, 4 střely), nebodoval ani obránce Radim Šimek (16:35, +1, 1 střela). To jeho kolega Erik Karlsson si díky asistenci připsal jubilejní 600. bod kariéry.

Výsledky NHL:

San Jose Sharks - Anaheim Ducks 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 01:55 Noesen (Kellman), 04:35 Marleau, 35:32 Marleau (Dillon), 42:28 Noesen (Gambrell, E. Karlsson) - 29:04 O. Kaše (Gudbranson), 58:07 N. Ritchie (Steel, H. Lindholm).

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Burns, Dillon, E. Karlsson, Vlasic, Ferraro, R. Šimek – Meier, Hertl, E. Kane – Labanc, J. Thornton, Goodrow – Marleau, Gambrell, Sörensen – Noesen, Kellman, M. Karlsson.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Gudbranson, H. Lindholm, Manson, Fowler, Holzer, Ja. Larsson – Getzlaf, Rakell, Terry – D. Shore, Henrique, N. Ritchie – O. Kaše, Steel, Jones – Rowney, D. Grant, Deslauriers.

Vancouver Canucks - St. Louis Blues 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 22:16 J. T. Miller (Ch. Tanev, Virtanen), 31:12 J. T. Miller (Virtanen, E. Pettersson), 59:59 Horvat (Eriksson, Ch. Tanev) - 03:06 Sanford (Perron). Rozhodčí: Schlenker, Walsh – Gawryletz, Murchison. Diváci: 18.871.

Vancouver Canucks Demko (Markström) – Q. Hughes, Ch. Tanev, Edler, Stecher, Fantenberg, T. Myers – J. T. Miller, E. Pettersson, Virtanen – Pearson, Horvat, Eriksson – Roussel, Gaudette, Boeser – Motte, Beagle, B. Sutter.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Pietrangelo, Faulk, Bouwmeester, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Schwartz, B. Schenn, Kyrou – Sanford, R. O'Reilly, Perron – Steen, Thomas, Bozak – Sundqvist, J. de La Rose, Barbašev.

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 3:2P (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 37:49 Gurjanov (Seguin, Lindell), 49:06 Ja. Benn (Comeau), 62:07 Ja. Benn - 33:41 Stamkos (Kučerov, Rutta), 58:34 Stamkos (Hedman, Kučerov).

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – R. Polák, Heiskanen, J. Klingberg, Lindell, Johns, Oleksiak – Radulov, Seguin, Ja. Benn – Hintz, Pavelski, Gurjanov – Comeau, Faksa, Cogliano – Perry, Dickinson, Janmark.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh, Shattenkirk, Sergačjov – T. Johnson, Cirelli, Palát – Kučerov, B. Point, Stamkos – Maroon, Paquette, Killorn – Gourde, Stephens, Verhaeghe.

Nashville Predators - Toronto Maple Leafs 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)

Branky: 04:53 Mikael Granlund (Duchene, F. Forsberg), 52:52 Arvidsson (Ekholm, Bonino) - 04:13 W. Nylander (Sandin), 07:12 Hyman (Marner, Barrie), 24:41 Sandin (Kerfoot, W. Nylander), 32:17 Spezza (Holl, Hyman), 58:28 Matthews.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Josi (C), Y. Weber, Fabbro, Ekholm, Irwin (A), Hamhuis – Watson, Johansen (A), Järnkrok – Mikael Granlund, Duchene, F. Forsberg – Arvidsson, Bonino, Grimaldi – C. Smith, Turris, Blackwell.

Toronto Maple Leafs Andersen – Muzzin, Holl, Dermott, Barrie, Sandin, Ceci – Hyman, Matthews (A), Marner (A) – Kerfoot, Tavares (C), W. Nylander – A. Johnsson, Engvall, Kapanen – Moore, F. Gauthier, Spezza.

Ottawa Senators - New Jersey Devils 3:4N (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)pen. 0:2

Branky: 18:42 Ennis (B. Tkachuk, Batherson), 49:06 Naměstnikov (Hainsey), 49:41 Tierney (Co. Brown, DeMelo) - 08:23 Severson (Bratt, N. Gusev), 24:28 Rooney (A. Greene, Müller), 56:39 Palmieri (Bratt, Hischier), 65:00 N. Gusev. Rozhodčí: Dunning, Morton – A. Smith, Murphy.

Ottawa Senators M. Högberg (C. Anderson (A)) – Hainsey (A), Chabot, N. Zajcev, Borowiecki (A), DeMelo, Reilly – Duclair, Pageau (A), B. Tkachuk – Co. Brown, Tierney, Naměstnikov – Boedker, White, Ennis – Batherson, Anisimov, Chlapík.

New Jersey Devils Blackwood (Schneider) – A. Greene (C), P. K. Subban, Severson, Vatanen, Butcher, Müller – Bratt, Hischier (A), Palmieri (A) – Coleman, Zajac (A), N. Gusev – Zacha, J. Hughes, Simmonds – Wood, Rooney, Hayden.

Montreal Canadiens - Washington Capitals 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky: 01:55 Petry (Tatar, Scandella), 47:30 Weise (Suzuki, Cousins) - 18:30 T. Wilson (J. Vrána, Oshie), 22:03 Boyd (Eller, Leipsic), 34:51 J. Vrána (Oshie, Kuzněcov), 59:37 Bäckström (Hagelin, T. Wilson). Rozhodčí: Joannette, Nicholson – Berg, Cherrey. Diváci: 21.302.

Montreal Canadiens Price (Ch. Lindgren) – Chiarot, S. Weber (C), Kulak, Mete, Petry (A), Scandella – Tatar, Danault, Kovalčuk – Domi, Suzuki, Armia – Poehling, Kotkaniemi, Lehkonen – Cousins, N. Thompson (A), Weise.

Washington Capitals Holtby (Samsonov) – Kempný, Carlson (A), Orlov, Jensen, Siegenthaler, Gudas – Pánik, Bäckström (A), T. Wilson – J. Vrána, Kuzněcov, Oshie (A) – Hagelin, Eller, Boyd – Leipsic, Dowd, Hathaway.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077