Jakub Vrána (uprostřed) z Washingtonu čelí přesile hráčů Philadelphie.

Jakub Vrána (uprostřed) z Washingtonu čelí přesile hráčů Philadelphie. | foto: Profimedia.cz

Vrána asistoval u výhry Washingtonu, Rittich nastoupil za Calgary

• 6
Hokejový útočník Jakub Vrána se jednou asistencí podílel na výhře Washingtonu 5:3 nad Philadelphií, které podruhé za sebou chyběl zraněný Jakub Voráček. David Rittich nastoupil za Calgary na ledě Vegas, které gólem ze třetí třetiny uspělo těsně 2:1. Český gólman kryl 36 z 38 střel.

Pouhý den po pokoření dvanáctiset bodové hranice v podání Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu (927 zápasů, 1 202 bodů, 441+761) se po stejné metě natahoval i jeho dlouholetý rival Alex Ovečkin z Washingtonu. Díky bilanci 1+1 u výhry 5:3 na ledě Philadelphie si ruský kanonýr upevnil svou 46. trefou sezony vedení v tabulce střelců a zároveň v historickém bodování navýšil svůj součet na 1 199 bodů (1 068 zápasů, 1 199 bodů, 653+546).

Na milník již naopak dosáhl brankář vítězů Braden Holtby, pro kterého to díky 27 zákrokům byla jubilejní 250. vychytaná výhra kariéry. Potřeboval na to 409 startů, což je druhý nejrychlejší výkon v historii NHL po legendárním Kenu Drydenovi (ten to zvládl v 381 zápasech). „Když se nad tím zamyslíte, je to dost šílené. Měl jsem prostě štěstí, že nastupuju za silné týmy,“ komentoval svůj úspěch Holtby, kterého Flyers překonávali až v závěru duelu.

Favorizovaní Capitals si totiž v úvodních dvou třetinách vypracovali pětigólový trhák. U v pořadí poslední trefy od Nicklase Bäckströma z 26. minuty si asistenci připsal i Jakub Vrána (14:05, 0+1, -1). Obránce Michal Kempný (19:12, -2, 2 střely) figuroval na ledě u dvou obdržených branek. Flyers, kterým podruhé za sebou chyběl zraněný Jakub Voráček, v závěru alespoň zkorigovali skóre trefami Philippe Myerse, kapitána Claudea Girouxe a Scotta Laughtona. Obránce Radko Gudas (17:39, -1, 1 střela) se bodově neprosadil.

Po nedávné sérii sedmi triumfů už třetí porážku za sebou neodvrátili lídři Západní konference, hokejisté Calgary. U posledních dvou nezdarů 2:6 doma s Torontem a naposledy ve středu 1:2 ve Vegas byl v bráně Flames český gólman David Rittich. Proti Golden Knights dokázal zastavit 36 z 38 ran, přesto to na bodový zisk nestačilo. V utkání, ve kterém stříleli branky jen obránci, jej poprvé překonal v 9. minutě při přesilové hře tvrdě pálící Shea Theodore.

Kanadský celek vrátil zpátky do hry v 32. minutě zpoza pravého kruhu střílející Travis Hamonic. Za smírného stavu v závěru druhé dvacetiminutovky došlo po ataku provokatéra Matthew Tkachuka v domácím brankovišti k hromadné šarvátce, v níž Marc-Andre Fleury přes délku kluziště vyzýval Ritticha k souboji.

V dalším průběhu se ale Fleury (kryl 33 z 34 střel) s Rittichem poměřoval jen ve své hlavní činnosti a tu lépe zvládl domácí borec poté, co v 50. minutě využil zakrytého výhledu českého reprezentanta Deryk Engelland. V tabulce Pacifické divize třetí Vegas se tak zlepšili na 79 bodů, Calgary zůstává na prvním místě s 89 body. Do sestavy domácích se opět nevešel nehrající náhradník Tomáš Nosek, v dresu Flames vyšel naprázdno Michael Frolík (11:27, +/-: 0, 2 střely).

Hokejisté Toronta nedokázali dotáhnout do vítězného konce dobře rozehranou partii na ledě Vancouveru. Favorizovaní Maple Leafs se ujali dvougólového vedení během druhé třetiny, kdy se v oslabení prosadil Ron Hainsey a záhy na to zvyšoval Morgan Rielly. Canucks vyšel vstup do třetího dějství. V 43. minutě je vrátil do kontaktu Loui Eriksson a v 46. minutě v přesilovce srovnával bývalý hráč Toronta Josh Leivo. O vítězi tak rozhodlo až prodloužení, v jehož čtvrté minutě završil obrat domácích obránce Alexander Edler.

Těsné skóre bylo také v utkání mezi Anaheimem a St. Louis. Velký obrat se v závěrečných minutách povedl díky stíhací jízdě hostujícím Blues, kteří góly z 59. a 60. minuty otočili vývoj z 4:3 na 4:5. O vyrovnání se postaral svou druhou brankou zápasu 19letý mladík Robert Thomas a rozdílovou akci o pouhých 12 sekund později v čase 59:08 zařídil zkušený bek Alex Pietrangelo, jemuž ke gólu pomohla nešťastná teč bránícího hráče Ducks.

Výsledky:

Vegas Golden Knights - Calgary Flames 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 08:34 Theodore (Mark Stone, W. Karlsson), 49:31 Engelland (R. Smith, W. Karlsson) - 31:54 Hamonic (Monahan, Tkachuk). Rozhodčí: Lee, McIsaac – Murchison, Gawryletz. Diváci: 18.422.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt, Engelland, McNabb, Theodore, Merrill, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stastny, Mark Stone – Pirri, Eakin, Tuch – Carpenter, Bellemare, Reaves.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Giordano, R. Andersson, Hanifin, Hamonic, Brodie, Prout – J. Gaudreau, Monahan, Tkachuk – Mangiapane, Backlund, E. Lindholm – S. Bennett, Jankowski, Czarnik – Frolík, D. Ryan, Hathaway.

Anaheim Ducks - St. Louis Blues 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)

Branky: 05:28 N. Ritchie (Terry, Holzer), 35:39 Rakell (Terry, Fowler), 37:51 Jaycob Megna (Steel, Silfverberg), 45:07 Henrique (Ja. Larsson, Terry) - 08:03 B. Schenn (Tarasenko, R. O'Reilly), 15:55 R. O'Reilly (Bozak, Pietrangelo), 33:53 Thomas (Parayko, Schwartz), 58:56 Thomas (Parayko, Tarasenko), 59:09 Pietrangelo (B. Schenn). Rozhodčí: Hanson, Rooney – Miller, Galloway. Diváci: 16 854.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Manson, H. Lindholm, Fowler, Guhle, Holzer, Jaycob Megna, Ja. Larsson – Perry, Getzlaf, K. Roy – Silfverberg, Steel, Rakell – Terry, Henrique, Sprong – Rowney, Kesler, Jones – N. Ritchie.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Edmundson, Pietrangelo, Bouwmeester, Parayko, Dunn, Del Zotto – B. Schenn, R. O'Reilly, Tarasenko – Maroon, Bozak, Thomas – Schwartz, Sundqvist, Steen – MacEachern, Barbašev, Blais.

Vancouver Canucks - Toronto Maple Leafs 3:2P (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 42:21 Eriksson (Gaudette, L. Schenn), 44:13 Leivo (Goldobin, Gaudette), 63:11 Edler (Boeser, Markström) - 32:28 Hainsey (Marner, Co. Brown), 33:02 Rielly (Tavares, Marleau). Rozhodčí: Dan O'Rourke, Brad Meier. Čároví: Michel Cormier, Ryan Gibbons. Diváci: 18871.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Edler (A), Stecher, D. Pouliot, Biega, Sautner, L. Schenn – Leivo, Pettersson, Boeser – Pearson, Goldobin, Horvat (A) – Roussel, Gaudette, M. Granlund – Eriksson, Beagle (A), Motte. Hlavní trenér: Travis Green.

Toronto Maple Leafs Andersen (Sparks) – Rielly (A), Hainsey, Muzzin, N. Zajcev, Marinčin, Holl – Hyman, Tavares (A), Marner – A. Johnsson, Matthews, Kapanen – Marleau (A), W. Nylander, Co. Brown – Ennis, Petan, Moore. Hlavní trenér: Mike Babcock.

Philadelphia Flyers - Washington Capitals 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)

Branky: 39:48 P. Myers (Giroux, Couturier), 40:10 Giroux (Lindblom, Couturier), 47:48 Laughton (MacDonald, M. Raffl) - 05:55 T. Wilson (Ovečkin, Orlov), 14:16 Connolly (Hagelin, Niskanen), 22:32 Ovečkin (Bäckström, Carlson), 24:18 Burakovsky (Boyd, Orlov), 25:42 Bäckström (J. Vrána, Jensen). Rozhodčí: Hebert J., Sutherland K. – Suchánek L., Sericolo T. Diváci: 19.232.

Philadelphia Flyers Elliott (25. Talbot) – Provorov, Sanheim, Gostisbehere, P. Myers, Hägg, Gudas, MacDonald (A) – Giroux (C), Konecny, M. Raffl – Lindblom, Couturier (A), Laughton – J. van Riemsdyk, Hartman, Varone – Knight, Ju. Bailey.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Kempný, Carlson, Orlov, Niskanen, Orpik (A), Jensen – Ovečkin (C), Kuzněcov, T. Wilson – J. Vrána, Bäckström (A), Oshie – Hagelin, Eller, Connolly – Burakovsky, Dowd, Boyd.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783