Český útočník ve službách New Jersey Pavel Zacha slaví svou trefu proti Ottawě.

Český útočník ve službách New Jersey Pavel Zacha slaví svou trefu proti Ottawě. | foto: Reuters

Zacha ukončil své bodové trápení a pátou trefou sezony přispěl k výhře

• 14
Po dlouhých třinácti startech bez bodu se připomněl hokejový útočník Pavel Zacha. Ve třetí minutě svou pátou trefou sezony otevíral skóre zápasu New Jersey s Ottawou, který nakonec skončil triumfem domácích 5:2. V dalších duelech Washington uspěl 2:1 nad Buffalem a Colorado podlehlo 1:2 Chicagu.

Hlavní postavou u páteční výhry New Jersey 5:2 nad Ottawou byl domácí útočník Taylor Hall, jenž se za poslední tým tabulky Východní konference blýskl čtyřbodovou bilancí (2+2) a připomněl tak své opakovaně skvělé výkony z loňské sezony zakončené ziskem Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

Ve výčtu tří hvězd zápasu kromě Halla figurovali ještě zbylí dva členové elitní formace Devils Kyle Palmieri (1+2) a švýcarský mladík Nico Hischier (1+1). Zástupce českého hokeje Pavel Zacha (17:42, 1+0, +/-: 0, 2 střely) se mezi tři hvězdy neprotlačil, přesto byl zápas pro něj rovněž hodně důležitý. Po dlouhých třinácti startech bez bodu se totiž konečně prosadil, když ve 3. minutě ujel hostům ve hře v oslabení a otevřel skóre.

Navázal tak na závěr listopadu, kdy ve třech navazujících duelech nastřílel čtyři branky. Předtím se v úvodních 12 odehraných utkáních sezony rovněž neprosadil a klub jej dokonce na chvíli přeřadil na farmu do nižší AHL. Aktuální bilance 21letého rodáka z Brna tak čítá 29 zápasů a pět nastřílených branek.

I přes páteční vítězství ale Devils s 31 body zůstávají posledním celkem Východní konference, v celé soutěži jsou na tom hůř jen St. Louis, Arizona (oba celky 30 bodů) a nejslabší Los Angeles (27 bodů).

Konfrontace Washingtonu s Buffalem proti sobě postavila dva nejlepší střelce soutěže, suverénního lídra Alexe Ovečkina (29 branek) a hostujícího tahouna ofenzivy Jeffa Skinnera (25 branek). Kdo ovšem čekal gólové hody, odcházel zklamaný. Favorizovaní obhájci Stanley Cupu využili výhody domácího ledu jen k těsné výhře 2:1, o které rozhodl až ve třetí třetině forvard Tom Wilson.

Bodování NHL

Domácí Capitals se ujali vedení v 23. minutě, když se v oslabení prosadil Chandler Stephenson. Hosté však vymazali nulu na kontě brankáře Bradena Holtbyho v 50. minutě zásluhou Johana Larssona a začínalo se tak od znova. O tři minuty později ale brankář Sabres Carter Hutton chyboval v rozehrávce, což trestal po pohotovém pasu Jevgenije Kuzněcova od zadního mantinelu zmiňovaný Wilson.

V útoku Washingtonu tentokrát chyběl nehrající náhradník Dmitrij Jaškin, Jakub Vrána (15:20, +1, 5 střel) ani Michal Kempný (18:08, -1) se bodově neprosadili stejně jako hostující Vladimír Sobotka (15:15, +/-: 0, 1 střela).

Po nedávné černé sérii čítající osm proher v řadě se hokejisté Chicaga začínají zvedat. Z posledních šesti duelů totiž vyválčili už čtvrtou výhru. Naposledy dokonce uspěli na ledě jednoho z předních celků Západní konference - Colorada.

Na venkovním výsledku 1:2 měl největší zásluhu z farmy povolaný brankář Blackhawks Collin Delia, jenž nahradil zraněnou jedničku Corey Crawforda a ve svém prvním letošním startu v soutěži (třetím kariéry) pochytal 35 z 36 střel Avalanche. Za svůj výkon, kterým vymazal nejúdernější útok ligy - Rantanen (2 střely), MacKinnon (8 střel), Landeskog (3 střely) - byl zvolen první hvězdou.

Překonat jej dokázal pouze J.T. Compher, jenž v 23. minutě vyrovnával na 1:1. Rozhodující akce duelu se zrodila v 42. minutě. Po individuální akci Patricka Kanea dorážel puk do brány Arťom Anisimov. Český útočník vítězů David Kämpf (17:04, +/-: 0, 2 střely) se po dvou přihrávkách z předešlého souboje s Dallasem tentokrát neprosadil.

Výsledky:

Colorado Avalanche - Chicago Blackhawks 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 22:58 Compher (Kerfoot, C. Wilson) - 08:07 DeBrincat (Kahun, C. Murphy), 41:19 Anisimov (P. Kane). Rozhodčí: Lambert, Kozari – Murchison, Gibbs. Diváci: 17 850.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson (A), Girard, Barrie, Cole, Nemeth, A. Lindholm – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – C. Wilson, Compher, Kerfoot – Calvert, Söderberg, Nieto – Andrighetto, Jost, G. Bourque.

Chicago Blackhawks Delia (C. Ward) – E. Gustafsson, Keith (A), Seabrook (A), Forsling, C. Murphy, Dahlström – Kahun, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Anisimov, D. Strome – Sikura, Kämpf, DeBrincat – Perlini, Johnson, Martinsen.

New Jersey Devils - Ottawa Senators 5:2 (2:0, 3:2, 0:0)

Branky: 02:03 Zacha (Boyle), 10:54 Palmieri (Hall, Hischier), 24:07 Hall (Palmieri), 25:37 Hall (Palmieri), 38:58 Hischier (Hall, Butcher) - 22:20 Duchene (Mark Stone, Chabot), 31:53 Duchene (B. Ryan, Jaroš). Rozhodčí: Luxmore, Dwyer – Alphonso, Suchánek. Diváci: 14614.

New Jersey Devils Kinkaid (Blackwood) – Vatanen, Severson, Lovejoy, Butcher, Santini, A. Greene (C) – Palmieri, Hischier, Hall (A) – Bratt, Zajac (A), Coleman – Quenneville, Zacha, Wood – Stafford, Seney, Boyle.

Ottawa Senators C. Anderson (41. McKenna) – DeMelo, Chabot, Ceci, Lajoie, Jaroš, Borowiecki (A), Harpur – Bødker, Duchene, Tierney – Mark Stone (A), White, B. Tkachuk – B. Ryan, Z. Smith (A), Dzingel – Pyatt, Pääjärvi.

Washington Capitals - Buffalo Sabres 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 22:50 Stephenson (Dowd), 53:00 T. Wilson (Kuzněcov) - 49:01 Jo. Larsson (T. Thompson, Ristolainen). Rozhodčí: Hebert, Charron – Racicot, Murray. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Carlson (A), Kempný, Niskanen, Orlov, Bowey, Siegenthaler – Oshie, Bäckström (A), Ovečkin (C) – T. Wilson, Kuzněcov, J. Vrána – Smith-Pelly, Eller, Connolly – Dowd, Stephenson, Burakovsky.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Ristolainen, Pilut, Bogosian (A), Dahlin, McCabe, Scandella – S. Reinhart, Eichel (C), Skinner – Rodrigues, Sobotka, Sheary – Okposo (A), Mittelstadt, Girgensons – T. Thompson, Elie, Jo. Larsson.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783