Leo Komarov z New Yorku Islanders (vlevo) manévruje před brankou Caroliny,...

Leo Komarov z New Yorku Islanders (vlevo) manévruje před brankou Caroliny, kterou střeží Čech Petr Mrázek. | foto: AP

Hertl asistoval u výhry San Jose, Mrázek naopak s Carolinou neuspěl

• 6
Ve skvělé formě je v nové sezoně hokejové NHL útočník Tomáš Hertl. Díky dvěma asistencím u nedělního výsledku San Jose 3:4 po prodloužení z ledu Anaheimu má český útočník na kontě už 12 zápisů (4+8) z 11 odehraných duelů. Gólman Petr Mrázek inkasoval ve stejný hrací den jen dva góly z 20 střel, Carolině to však k bodovému zisku nepomohlo. Po těsném výsledku 1:2 se radovali hostující Islanders.

V sobotu hokejisté San Jose padli 3:4 po samostatných nájezdech na ledě Caroliny, když je vychytal český gólman Petr Mrázek. V neděli pak pro změnu po shodném skóre už v prodloužení uspěli nad Anaheimem.

Nechyběl u toho český útočník Sharks Tomáš Hertl (21:00, 0+2, +3, 3 střely), jenž se vrátil do sestavy po odstoupení po dvou třetinách předchozího duelu. A navíc byl i hodně vidět, když v úvodu asistoval u prvních dvou gólů hostů.

Výsledky a české zářezy

Los Angeles - NY Rangers 4:3, Detroit - Dallas 4:2 (za hosty Faksa 1+0), Carolina - Islanders 1:2 (dom. brankář Mrázek kryl 18 střel a dvakrát inkasoval), Chicago - Edmonton 1:2PP, Anaheim - San Jose 3:4PP (za hosty Hertl 0+2) Vegas - Ottawa 4:3PP.

Ve 3. minutě nabil na modrou Brentu Burnsovi, jehož nepřesný pokus dorážel Logan Couture. V 23. minutě pak po jeho výpadu zpoza brány odražený puk uklízel do sítě svou premiérovou trefou v NHL Rourke Chartier. Domácí Anaheim však i díky dvěma zásahům Pontuse Aberga dokázal s hosty držet krok a po řádné hrací době tak svítil na ukazateli skóre smírný stav 3:3.

Rozhodující akce se zrodila v 63. minutě, kdy zmatky před domácím brankářem Johnem Gibsonem ukončil důrazný Timo Meier a stejně jako zmiňovaný Aberg zaznamenal v utkání druhý vstřelený gól. Obránce Radim Šimek dále čeká na svou premiéru v NHL mezi nehrajícími náhradníky San Jose, to Anaheim hrající bez zraněného útočníka Ondřeje Kašeho naopak z pozice náhradníka již odeslal beka Andreje Šustra na farmu.

Vydařený víkend mají za sebou hokejisté Islanders, kteří slavili vždy proti českému gólmanovi. V sobotu šesti góly „přivítali“ zpátky v NHL uzdraveného brankáře Philadelphie Michala Neuvirtha a o den později pro změnu uspěli nad Carolinou ve formě chytajícího Petra Mrázka.

Při zranění Scotta Darlinga aktuální jednička Hurricanes nastoupila už potřetí za sebou. Po výhrách 3:1 nad Detroitem a 4:3SN nad San Jose ovšem ostravský rodák třetí triumf za sebou nevychytal, přestože z 20 střel New Yorku pustil za svá záda jen dvě. Už ve 4. minutě jej v přesilovce překonal skvělou tečí Anders Lee a po vyrovnání Teuvo Teravainena utkání v 35. minutě rozhodl z mezikruží zakončující obránce Ryan Pulock. U obou gólů New Yorku si asistenci připsal Josh Bailey.

Po dvou porážkách se opět mohli radovat finalisté posledního Stanley Cupu hokejisté Vegas, když v neděli na domácím ledě po výsledku 4:3 z prodloužení udolali Ottawu. V řádné hrací době ale Golden Knights museli dotahovat ztráty, když postupně prohrávali 0:2 a 2:3.

Na konečné remíze 3:3 z řádné hrací doby měl největší zásluhu dvougólový útočník Alex Tuch. V prodloužení utkání rozsoudil Jonathan Marchessault, jenž po faulu soupeře proměnil trestné střílení. Z pozice nehrajícího náhradníka se po jednom zápase vrátil do sestavy Vegas Tomáš Hyka (15:00, +2, 3 střely), jeho krajan Tomáš Nosek ale chyběl podruhé v řadě.

Teprve druhou výhru sezony si ve svém jedenáctém startu připsali hokejisté Detroitu, když v neděli po skóre 4:2 porazili Dallas. Klíčovou fází duelu byla třígólová série Red Wings z rozmezí druhé a třetí třetiny. Domácí poslali do trháku Anthony Mantha, Tyler Bertuzzi a Jonathan Ericsson.

Stars pak v samotném závěru zkoušeli hru bez brankáře a po střele beka Johna Klingberga se díky teči před bránou ze své druhé trefy sezony radoval český centr Radek Faksa (15:38, 1+0, +1, 2 střely). Na vyrovnání již ale Dallasu nezbyl čas a navíc ještě jednou inkasoval, když do prázdné klece v čase 59:36 zamířil Justin Abdelkader. V obraně hostů nechyběl Roman Polák (14:30, +/-: 0, 2 střely), to detroitský útočník Martin Frk figuroval znova jen mezi náhradníky.

Český mladík Filip Chytil (10:09, +/-: 0) nezabránil těsné prohře Rangers na ledě Los Angeles, které bralo dva body po výsledku 4:3. Podepsal se na něm hlavně autor rozdílové trefy z 60. minuty obránce Alec Martinez, jenž střelou přes hráče zaskočil nepřipraveného Henrika Lundqvista, a ruský veterán Ilja Kovalčuk. Ten vstřelil jeden gól a na další dva nahrával.

Po třech vynechaných zápasech se vrátil do sestavy Chicaga útočník David Kämpf (10:53, +/-: 0, 1 střela), z obrany ale pro změnu putoval mezi náhradníky Jan Rutta. Mohl tak jen sledovat jak jeho spoluhráči v neděli vyválčili bod z domácí partie proti Edmontonu. Skóre otevřel v 12. minutě zadák Brent Seabrook. Už v 19. minutě ovšem bylo vyrovnáno po akci Zacka Kassiana a stav 1:1 vydržel až do 61. minuty, kdy prodloužení rozhodl z přečíslení 2 na 1 hvězdný Connor McDavid.

Výsledky:

Vegas Golden Knights - Ottawa Senators 4:3P (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 35:14 Tuch (Haula), 38:21 Reaves (C. Miller, Haula), 48:17 Tuch (Holden), 62:24 Marchessault - 03:08 Duchene (Dzingel, Ceci), 28:52 B. Ryan (Mark Stone, Chabot), 47:49 Dzingel (Ch. Wideman, Chabot). Rozhodčí: Wes McCauley, Dean Morton. Čároví: Ryan Gibbons, Pierre Racicot. Diváci: 18089.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, C. Miller, Theodore, Engelland (A), Merrill, Holden – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Hyka, Haula, Tuch – O. Lindberg, Eakin, Carpenter – Carrier, Bellemare (A), Reaves. Hlavní trenér: Gerard Gallant.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – Chabot, DeMelo, Lajoie, Ceci, Borowiecki (A), Jaroš, Ch. Wideman – Dzingel, Duchene (A), Mark Stone (A) – Bødker, Tierney, B. Ryan – Formenton, White, Pääjärvi – M. McCormick, Pyatt. Hlavní trenér: Guy Boucher.

Anaheim Ducks - San Jose Sharks 3:4P (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 04:16 Manson (Getzlaf, Henrique), 36:59 Åberg (Getzlaf, Welinski), 48:36 Åberg - 02:34 Couture (Burns, Hertl), 22:13 Chartier (Hertl, Meier), 24:10 Meier (Couture, E. Karlsson), 62:14 Meier (Donskoi). Rozhodčí: Dan O'Halloran, Kelly Sutherland – Derek Nansen, Andrew Smith.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler, Montour, Ja. Larsson, Manson, Welinski (C), H. Lindholm (A) – Cogliano, Henrique, Getzlaf – Kesler, Åberg, Gibbons – Silfverberg (A), Steel, Blandisi – Lundeström, Sherwood, Rakell.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Braun, Burns (A), Dillon, E. Karlsson, J. Ryan, Vlasic – Couture (A), Donskoi, Goodrow – Hertl, E. Kane, M. Karlsson – Labanc, Meier, Pavelski (C) – Suomela, Sörensen, Chartier.

Chicago Blackhawks - Edmonton Oilers 1:2P (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 11:02 Seabrook (P. Kane, Keith) - 18:26 Kassian (Khaira, Nurse), 60:53 McDavid (Draisaitl). Rozhodčí: Peel, Furlatt – Murray, Driscoll. Diváci: 20 987.

Chicago Blackhawks C. Ward (Crawford) – Jokiharju, Keith (A), Seabrook (A), E. Gustafsson, Davidson, Manning – Kahun, J. Toews (C), DeBrincat – P. Kane, Anisimov, Saad – Schmaltz, Johnson, Fortin – Martinsen, Krüger, Kämpf.

Edmonton Oilers Talbot (Koskinen) – A. Larsson (A), Klefbom, Russell, Nurse, Benning, Garrison – Yamamoto, McDavid (C), Nugent-Hopkins (A) – Chiasson, Draisaitl, Rieder – Caggiula, R. Strome, Lucic – Kassian, Brodziak, Khaira.

Los Angeles Kings - New York Rangers 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky: 31:23 D. Brown (Kovalčuk, Doughty), 33:14 Kovalčuk (Doughty, Kopitar), 50:28 Lewis (Kempe, Kovalčuk), 59:05 Martinez - 11:11 Naměstnikov (Bučněvič), 27:42 DeAngelo (Naměstnikov, B. Howden), 55:16 Spooner (DeAngelo, Skjei). Rozhodčí: Reid Anderson, Steve Kozari – Lonnie Cameron, Brandon Gawryletz.

Los Angeles Kings J. Campbell (Budaj) – Phaneuf, Muzzin, Doughty, Forbort, Martinez, Walker – Kempe, Kopitar, Clifford – Kovalčuk, Iafallo, Lewis – D. Brown, N. Thompson, Wagner – Pearson, Toffoli, J. Carter.

New York Rangers H. Lundqvist (Georgijev) – M. Staal, Shattenkirk, Br. Smith, Pionk, Skjei, DeAngelo – C. McLeod, K. Hayes, Fast – Kreider, B. Howden, Spooner – Vesey, Zuccarello, Chytil – Bučněvič, Naměstnikov, Zibanejad.

Detroit Red Wings - Dallas Stars 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Branky: 24:44 Mantha (Nyquist, Green), 44:59 Bertuzzi (Kronwall, Glendening), 49:20 Ericsson (D. Larkin, Vanek), 59:36 Abdelkader (Daley, D. Larkin) - 11:44 G. Smith (Lindell, J. Klingberg), 59:23 J. Klingberg (Seguin, Spezza). Rozhodčí: McIsaac, Meier – Shewchyk, Devorski. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings J. Bernier (Howard) – Green, Cholowski, Daley, Ericsson, Jensen, Kronwall – Nyquist, D. Larkin, Helm – Athanasiou, Nielsen, Bertuzzi – Abdelkader, Glendening, Rasmussen – Mantha, J. de La Rose, Vanek.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, C. Carrick, R. Polák, Honka – Dowling, Seguin, Ja. Benn – Pitlick, Spezza, D. Shore – Comeau, Faksa, Janmark – G. Smith, Dickinson, Ničuškin.

Carolina Hurricanes - New York Islanders 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 21:16 T. Teräväinen (Aho, T. van Riemsdyk) - 03:39 Lee (Jo. Bailey, Leddy), 34:35 Pulock (Lee, Jo. Bailey). Rozhodčí: Watson, L'Ecuyer – Amell, Murchison.

Carolina Hurricanes Mrázek (Darling) – Slavin, D. Hamilton, de Haan, Faulk, T. van Riemsdyk, Pesce – Ferland, Aho, T. Teräväinen – Foegele, J. Staal, Williams – Martinook, Wallmark, Svečnikov – B. McGinn, N. Roy, Zykov.

New York Islanders Greiss (Lehner) – Leddy, Pulock, Hickey, Mayfield, Pelech, Boychuk – Lee, B. Nelson, Jo. Bailey – Beauvillier, Barzal, Eberle – Ladd, Filppula, Komarov – M. Martin, Cizikas, Kühnhackl.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783