Petr Mrázek v brance Caroliny, Tyler Bertuzzi z Detroitu se k dorážce nedostal.

Petr Mrázek v brance Caroliny, Tyler Bertuzzi z Detroitu se k dorážce nedostal. | foto: Reuters

Mrázek slavil výhru proti bývalému klubu, Voráček s Vránou asistovali

• 18
Hokejový brankář Petr Mrázek v pondělním zápase NHL 20 zákroky vychytal Carolině výhru 3:1 na ledě Detroitu, v jehož dresu strávil úvodních šest let své zámořské kariéry. Vítězství mimo domácí arénu a asistenci navrch slavil i útočník Jakub Vrána z Washingtonu, naopak Jakub Voráček stejnou bilancí jen mírnil prohru Philadelphie.

Výsledky a české zářezy

Philadelphia - Colorado 1:4 (za dom. Voráček 0+1), Detroit - Carolina 1:3 (host. brankář Mrázek kryl 20 střel a jednou inkasoval), Winnipeg - St. Louis 5:4PP, Vancouver - Washington 2:5 (za hosty Vrána 0+1).

Závěr uplynulé sezony dochytal po výměně ve Philadelphii společně s krajanem Michalem Neuvirthem. Každou z úvodních šesti sezon své kariéry v NHL však gólman Petr Mrázek zahajoval v Detroitu, na jehož led se v pondělí vrátil již jako člen kádru Caroliny.

„Pocit z výhry je vždy skvělý. Je potom celkem jedno, proti kterému týmu a kde se to uhraje. Zejména, když tomu předcházely tři porážky,“ řekl autor 20 zákroků proti 21 střelám Detroitu. Klíčový zásah Mrázek předvedl ve třetí třetině za stavu 2:1 pro Carolinu, když zabránil vyrovnání Franse Nielsena a v následné dorážce Andrease Athanasioua do odkryté brány jej podržel zblokovaným pokusem obránce Justin Faulk.

Stejný hráč v 19. minutě otevíral skóre duelu a za svůj výkon byl zámořskými novináři vyhlášen první hvězdou. Rozdílovou akci zařídil v 29. minutě Micheal Ferland. O čisté konto Mrázka připravil až v 53. minutě aktivní Athanasiou. Poslední slovo ale patřilo hostujícímu Jordanu Martinookovi, jenž se v 60. minutě trefil do prázdné klece Jimmy Howarda. Mrázkův bývalý dlouholetý konkurent pochytal 36 z 38 střel a byl zvolen druhou hvězdou. Osmé prohře Red Wings, za které nenastoupili náhradníci Filip Hronek a Martin Frk, z dosavadních devíti startů nicméně nezabránil.

Ani na čtvrtý pokus hokejisté Philadelphie v nové sezoně nedokázali úspěšně navázat na vyhraný zápas. Naposledy nepotvrdili sobotní výsledek 5:2 nad New Jersey v pondělní domácí partii proti Coloradu, které si odvezlo dva body po skóre 1:4.

Avalanche táhl úderný útok Mikko Rantanen (2+0) - Nathan MacKinnon (0+1) - Gabriel Landeskog (1+1), jehož členové okupují pozice v první desítce ligového bodování. Rantanen se s 16 zápisy (4+12) již dokonce dotáhl na lídra Austona Matthewse z Toronta, MacKinnon je s 15 body třetí a střelec Landeskog (z posledních čtyř startů nasázel sedm branek) je s 12 zápisy průběžně sedmý.

Flyers našli recept na brankáře Semjona Varlamova až v 44. minutě, kdy korigoval třígólovou ztrátu mladík Nolan Patrick. Asistoval mu Jakub Voráček (19:12, 0+1, +/-: 0, 2 střely), druhý Čech v sestavě Philadelphie bek Radko Gudas (18:17, +1, 4 střely) se i přes čtyři střely neprosadil. Poslední slovo zápasu si vzal v 59. minutě do prázdné klece skórující Rantanen, pro kterého to byla druhá trefa večera.

Na sobotní nevydařenou přestřelku s Floridou, která po výsledku 5:6 po nájezdech na ledě obhájců Stanley Cupu urvala svou první výhru sezony, dali hokejisté Washingtonu zapomenout v pondělí na ledě Vancouveru.

Nad kanadským celkem tým produktivního kapitána Alexe Ovečkina uspěl 5:2 poté, co se ruský reprezentant blýskl čtyřmi body (2+2). Pozadu nezůstali ani Nicklas Bäckström (0+3) a ofenzivní bek John Carlson (1+2).

Z českého tria v sestavě Capitals se prosadil jen Jakub Vrána (14:31, 0+1, +1, 2 střely), jenž asistoval u úvodní trefy utkání ze 3. minuty z hole Carlsona. Výhru však mohli slavit i obránce Michal Kempný (18:02, +/-: 0, 3 střely) a člen čtvrtého útoku Dmitrij Jaškin (10:32, -1).

Výsledky:

Winnipeg Jets - St. Louis Blues 5:4P (1:2, 0:1, 3:1 - 1:0)

Branky: 12:07 Scheifele, 41:00 Chiarot (Scheifele), 43:57 Scheifele (Chiarot), 58:20 Little (Byfuglien, Wheeler), 62:54 Trouba (Connor, Scheifele) - 00:47 R. O'Reilly (Perron, Dunn), 10:57 Parayko, 29:30 Dunn (Maroon, R. O'Reilly), 45:11 Perron (Sanford, R. O'Reilly). Rozhodčí: Nicholson, Rooney – Amell, Shewchyk. Diváci: 15 321.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers, Morrow – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Laine, Little, Ehlers – B. Tanev, Lowry, Copp – Perreault, Roslovic, Lemieux.

St. Louis Blues Allen (Ch. Johnson) – Pietrangelo (C), Dunn, Parayko, Schmaltz, Edmundson, Bouwmeester – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly, Sanford – Steen (A), Bozak, Maroon – Kyrou, Barbašev, Blais.

Philadelphia Flyers - Colorado Avalanche 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 43:26 Patrick (Sanheim, Voráček) - 03:23 Rantanen (MacKinnon, Landeskog), 34:54 Nieto (Calvert, Söderberg), 42:25 Landeskog, 58:45 Rantanen. Rozhodčí: TJ Luxmore, Dean Morton – Kory Nagy, Derek Nansen.

Philadelphia Flyers Elliott (Pickard) – Hägg, Provorov, Folin, Gostisbehere, Gudas, Sanheim – Simmonds (A), Couturier (A), Giroux (C) – Voráček, Patrick, Laughton – Konecny, Weal, Lindblom – Weise, Lehterä, M. Raffl.

Colorado Avalanche Varlamov (Grubauer) – E. Johnson (A), Girard, Barrie, Cole, Nemeth, Zadorov – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – C. Wilson, Kerfoot, Andrighetto – Calvert, Söderberg, Nieto – G. Bourque, Jost, Daňo.

Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 52:02 Athanasiou (Vanek, Nielsen) - 18:25 Faulk (Williams), 27:55 Ferland (Zykov, Aho), 59:16 Martinook (Slavin). Rozhodčí: Skilliter, Sutherland – Cherrey, Gawryletz. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Daley, Cholowski, Ericsson, Hicketts, Jensen, Kronwall (A) – Helm, D. Larkin (A), Nyquist – Athanasiou, Nielsen (A), Bertuzzi – Mantha, Ehn, Vanek – Rasmussen, Glendening, Abdelkader (A).

Carolina Hurricanes Mrázek (McElhinney) – D. Hamilton, Slavin, Faulk (A), de Haan, Pesce, T. van Riemsdyk – T. Teräväinen, Aho, Ferland – Williams (C), J. Staal (A), Foegele – Svečnikov, Wallmark, Martinook – Zykov, C. Bishop, B. McGinn.

Vancouver Canucks - Washington Capitals 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Branky: 27:30 Stecher, 40:20 Bärtschi (Boeser, Horvat) - 02:20 Carlson (J. Vrána, Eller), 29:29 Kuzněcov (Carlson, Ovečkin), 39:34 Ovečkin (Oshie, Bäckström), 45:35 Ovečkin (Carlson, Bäckström), 58:19 Oshie (Ovečkin, Bäckström). Rozhodčí: Justin StPierre, Gord Dwyer – Kiel Murchison, Ryan Gibbons. Diváci: 17 227.

Vancouver Canucks A. Nilsson (Markström) – Edler (A), Ch. Tanev, D. Pouliot, Stecher, B. Hutton, Gudbranson – Goldobin, Horvat (A), Boeser – Bärtschi, Gaudette, Virtanen – Roussel, B. Sutter (A), Eriksson – Schaller, M. Granlund, Motte.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Orlov, Niskanen, Kempný, Carlson, Orpik (A), Djoos – Ovečkin (C), Kuzněcov, Smith-Pelly – Stephenson, Bäckström (A), Oshie – J. Vrána, Eller, Connolly – Jaškin, Dowd, Burakovsky.