Český hokejista Tomáš Plekanec z Montrealu (vlevo) se snaží překonat brankáře...

Český hokejista Tomáš Plekanec z Montrealu (vlevo) se snaží překonat brankáře Ottawy Mikea Condona. | foto: AP

Plekanec slavil výhru a jubilejní 600. bod, Vegas dobylo Washington

• 7
Velký zápas v neděli odehrál centr Tomáš Plekanec. Jako v součtu čtrnáctý Čech v historii NHL dosáhl na jubilejní 600. bod ve slavné soutěži. Při výhře jeho Montrealu 4:1 nad Ottawou se cenného zápisu dočkal asistencí u třetí branky domácích a výhru nakonec i sám uzavřel finální trefou z 57. minuty. V dalších duelech Vegas dobylo led Washingtonu a San Jose uspělo v Carolině.

Před třemi nedělními zápasy NHL, které byly odehrány už v odpoledních hodinách zámořského času, figurovali v historické tabulce NHL s bilancí 599. bodů jen dvě jména.

15. Michal Pivoňka, 825 / 599

Shodou okolností obě patřila českým zástupcům. Na dané cifře uzavřela kariéru bývalá dlouholetá opora Washingtonu Michal Pivoňka a čtyři zápasy čekal na dosažení jubilejního 600. zápisu také Tomáš Plekanec (13:39, 1+1, +1, 2 střely).

35letý centr, jenž v dosavadním průběhu kariéry v NHL neoblékal jiný dres než slavného Montrealu, své čekání uťal v domácí partii proti Ottawě. V závěru druhé třetiny finský útočník Artturi Lehkonen dosáhl své druhé trefy včera a zvýšil vedení Canadiens na 3:1.

Mezi asistenty figurovali Brendan Gallagher a právě Plekanec, jenž navíc v 57. minutě výsledek gólově uzavřel svým 601. bodem kariéry. Při napadání se dostal k puku v ideální pozici před bránou po fatálním selhání rozehrávajícího beka Senators Thomase Chabota. Kladenský odchovanec byl zámořskými novináři zvolen druhou hvězdou zápasu, do kterého však nezasáhl jeho krajan Jakub Jeřábek. Nováček v obraně Canadiens byl podruhé za sebou mezi nehrajícími náhradníky.

Vedoucí tým Západní konference Vegas v neděli uspěl na ledě, odkud se často body nevozí. Těsný výsledek 4:3 Golden Knights urvali v domácím prostředí třetího týmu Východní konference - Washingtonu.

Capitals, do jejichž sestavy se z pozice nehrajícího náhradníka po dvou zápasech vrátil český mladík Jakub Vrána (11:25, -1, 1 střela), se hned třikrát ujali vedení. Hosté ovšem pokaždé našli odpověď, dvakrát se o to postaral útočník Reilly Smith, a rozhodující trhák obstaral v 55. minutě Alex Tuch.

Stejně jako Vegas si v neděli odvezli venkovní výhru i hokejisté San Jose. Na ledě Caroliny za úspěchem nakročili již v zahajovací třetině, kdy se prosadili Timo Meier a Chris Tierney. Ve druhém dějství výsledek pojišťoval obránce Brent Burns. Jediný český zástupce na ledě, útočník vítězných Sharks Tomáš Hertl (18:49, +/-: 0, 1 střela), se bodově neprosadil.

Výsledky:

Washington Capitals - Vegas Golden Knights 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)

Branky: 07:22 Stephenson (Beagle, Niskanen), 28:48 Niskanen (Kuzněcov, Orlov), 40:52 Bäckström (Djoos) - 16:06 Carpenter (Bellemare, Schmidt), 38:53 R. Smith (Tuch, Marchessault), 49:21 R. Smith (Marchessault, W. Karlsson), 54:48 Tuch (Carpenter, Bellemare). Rozhodčí: Romaško, Kowal – Amell, Sericolo. Diváci: 18506.

Washington Capitals Grubauer (Holtby) – Niskanen, Orlov, Carlson, Djoos, Bowey, Orpik (A) – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström (A), Burakovsky – Connolly, Eller, J. Vrána – Stephenson, Beagle, Smith-Pelly.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Engelland (A), Theodore, Schmidt, McNabb (A), C. Miller, Hunt – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Neal, Haula, Perron (A) – Carrier, Eakin, Carpenter – Tuch, Bellemare, O. Lindberg.

Carolina Hurricanes - San Jose Sharks 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Branky: 17:58 Aho (J. Staal) - 04:06 Meier (Donskoi, Burns), 19:24 Tierney (M. Karlsson, Bødker), 22:03 Burns (J. Ward, J. Ryan). Rozhodčí: McCauley, Skilliter – Murray, Gawryletz. Diváci: 11 614.

Carolina Hurricanes C. Ward (Darling) – Pesce, Slavin, Faulk, H. Fleury, T. van Riemsdyk, Hanifin – T. Teräväinen, J. Staal (A), Aho – Williams, V. Rask, B. McGinn – Stempniak, D. Ryan, Skinner (A) – E. Lindholm, Krüger, Nordström.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – J. Ryan, Burns (A), Braun, Vlasic, DeMelo, Dillon – Labanc, Couture (A), Hertl – Donskoi, Pavelski (C), Meier – M. Karlsson, Tierney, Bødker – J. Ward, O'Regan, Goodrow.

Montreal Canadiens - Ottawa Senators 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky: 26:16 Petry (Pacioretty, Galchenyuk), 27:54 Lehkonen (Ščerbak, Mete), 38:47 Lehkonen (Plekanec, Gallagher), 56:57 Plekanec - 22:05 Hoffman. Rozhodčí: Dave Jackson, Chris Rooney – Kory Nagy, Derek Nansen. Diváci: 21 302.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Alzner, Petry, Morrow, Jo. Benn, Mete, Schlemko – Pacioretty (C), Byron, Hudon – Galchenyuk, Drouin, Gallagher (A) – Lehkonen, Plekanec (A), Ščerbak – Deslauriers, Froese, L. Shaw.

Ottawa Senators Condon (C. Anderson) – Oduya, E. Karlsson (C), Phaneuf (A), Ceci, Chabot, Borowiecki – Hoffman, Duchene, White – Dzingel, Brassard, DiDomenico – Z. Smith (A), Pageau, Pyatt – Pääjärvi, N. Thompson, Burrows.