David Pastrňák (vlevo) z Bostonu se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s...

David Pastrňák (vlevo) z Bostonu se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s Carolinou | foto: AP

Krejčí asistoval u vítězného obratu, Mrázek čtyřikrát inkasoval

• 23
V prvním zápase finálové série Východní konference hokejové NHL se radoval domácí Boston. Nad Carolinou s uzdraveným Petrem Mrázkem v bráně uspěl po výsledku 5:2, který se zrodil po čtyřgólové smršti Bruins ze třetí třetiny. Jednou asistencí se na tom podílel i centr David Krejčí.

Gólman Petr Mrázek, jenž odstoupil kvůli zranění v dolní části těla ze druhého utkání série druhého kola proti Islanders, se v pětidenní pauze mezi sériemi doléčil a vrátil se plně do tréninku. Kouč Caroliny Rod Brind’Amour tak na českého reprezentanta ve finále Východní konference opět vsadil, přestože náhradník Curtis McElhinney zachytal proti Ostrovanům ve velkém stylu.

Návrat však ostravskému rodákovi nevyšel podle jeho představ, když ve třetí třetině nezabránil velkému obratu Bostonu z 1:2 na finálních 5:2. Klíčovou roli nicméně sehrála nedisciplinovanost Hurricanes, když úvodní dvě trefy z dané gólové série domácí vstřelili z přesilové hry.

„Petr chytal dobře. Nechali jsme jej tam na to samotného,“ bránil kouč svou brankářskou jedničku, která utkání zakončila s bilancí 23 zákroků a čtyř inkasovaných gólů.

První gól utkání padl už ve 3. minutě, když publikum v TD Garden rozveselil z mezikruží zakončující domácí zadák Steven Kampfer. Radost fanoušků Boston ale neměla dlouhého trvání, už o pouhých 47 vteřin později totiž z početní převahy vyrovnal Sebastian Aho. Finský forvard tečoval zakončení Andreje Svečnikova, jenž pálil po vyhraném buly Jordana Staala. Hurricanes tak dokázali využít přesilovku po pouhých třech vteřinách.

Po divokém úvodu si vzali slovo oba gólmani. Jak Mrázek, tak i domácí Tuukka Rask předváděli skvělé zákroky. V 23. minutě Raskovi pomohla i tyč, kterou napálil obránce Brad Pesce. Na další gól se nakonec čekalo až do 30. minuty, kdy se ujal únik hostujícího Grega McKegga. Ten se z levého křídla prodral před bránu a našel mezeru v postoji Raska - 1:2.

Bodování NHL

Boston před druhým odchodem do kabin několikrát nebezpečně ohrožoval Mrázka, český gólman ale své barvy podržel. Osudným se hostům staly až fauly z úvodu třetí třetiny od Staala a obránce Dougieho Hamiltona. Přestupek prvně jmenovaného v 43. minutě za asistence Davida Krejčího trestal vyrovnáním Marcus Johansson a do vedení Bruins dostal o 28 vteřin později Patrice Bergeron.

Necelé tři minuty před vypršením řádné hrací doby Carolina odvolala Mrázka a usilovala o vyrovnání s šesti hráči v poli, čehož v 58. minutě využil gólovou pojistkou Charlie Coyle. Po návratu českého gólmana do akce si pak ještě vzal poslední slovo forvard Chris Wagner, jenž upravil na finálních 5:2 proměněným samostatným únikem. Společně se zmiňovaným Krejčím (14:10, 0+1, +/-: 0, 1 střela) tak úvodní výhru v sérii slavil i David Pastrňák (16:25, +/-: 0, 2 střely).

Výsledek finále Východní konference, 1. zápas:

Boston Bruins - Carolina Hurricanes 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky: 02:55 Kampfer (Ma. Johansson), 42:26 Ma. Johansson (Marchand, Krejčí), 42:54 Bergeron (Marchand, DeBrusk), 57:47 Coyle (Carlo, Kuraly), 57:58 Wagner - 03:42 Aho (Svečnikov, J. Staal), 29:18 McKegg (Martinook, Ferland). Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Clifton, Chára (C), Carlo, Krug, Kampfer, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Backes (A), Krejčí, DeBrusk – Heinen, Coyle, Ma. Johansson – Wagner, Kuraly, Nordström.

Carolina Hurricanes Mrázek (McElhinney) – D. Hamilton, Slavin, Faulk (A), Pesce, de Haan, H. Fleury – Williams (C), J. Staal (A), Niederreiter – T. Teräväinen, Aho, Svečnikov – B. McGinn, Wallmark, Foegele – Ferland, McKegg, Martinook.