David Krejčí z Bostonu se raduje z gólu v šestém duelu s Columbusem.

David Krejčí z Bostonu se raduje z gólu v šestém duelu s Columbusem. | foto: AP

Krejčí trefil Bostonu postup, San Jose naopak půjde do sedmého duelu

• 72
Hokejový útočník David Krejčí byl jednou z klíčových postav Bostonu u rozhodující výhry v sérii druhého kola play off NHL proti Columbusu. Na pondělním výsledku 3:0 se podílel gólem a asistencí, díky čemuž jeho Bruins postoupili po bilanci 4:2 na zápasy a ve finále Východní konference se poměří s Carolinou. Blízko postupu bylo i San Jose, které nakonec na ledě Colorada prohrálo v prodloužení. Za stavu série 3:3 se bude hrát rozhodující sedmý duel.

Ze stavu 1:2 na zápasy se hokejisté Bostonu zvedli a třemi výhrami v řadě otočili vývoj na postupových 4:2, když Columbus postupně porazili výsledky 4:1, 4:3 a 3:0. První hvězdou rozhodující pondělní partie byl zvolen bezchybný gólman Tuukka Rask, jenž zastavil všech 39 ran domácích.

Skvěle v sérii chytal také Sergej Bobrovský, který měl velkou zásluhu na šokujícím vyřazení 4:0 favorizované Tampy z prvního kola. V 9. minutě ovšem ruskému brankáři musel pomoct rozbor rozhodčích. Na základě výzvy trenérů Columbusu zkoumali úvodní branku bostonského Seana Kuralyho a kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti ji nakonec odvolali.

Skóre 0:0 se tak i přes velké šance na obou stranách neměnilo. Blízko gólu byli i domácí, když v 29. minutě obránce Dean Kukan napálil horní tyč. Konstrukci brány záhy na to rozezvonil i na druhé straně útočník Jake DeBrusk a ze stejné akce pak udeřil David Krejčí. Český centr si v útočném pásmu dojel odražený puk a zpoza pravého kruhu jej bombou poslal za Bobrovského.

Další klíčový okamžik utkání i celé série nabídla 49. minuta, kdy se ze situace 2 na 2 v útočném pásmu prosadily březnové posily Bruins pro play off. Přihrával Charlie Coyle a Bobrovského se štěstím překonal Marcus Johansson. Ještě větší klid do řad Bostonu vnesla 51. minuta. Aktivní Krejčí v útočném pásmu uvolnil na levém křídle beka Toreyho Kruga, který našel v předbrankovém prostoru nastavenou hůl Davida Backese.

Columbusu se následně nepodařilo vyzrát na Raska ani hrou s šesti hráči v poli. Tříbrankové vedení hostů tak už zůstalo nezměněno a po šesti letech se Bruins radují z účasti mezi posledními čtyřmi celky play off. Postup slaví i zmiňovaný Krejčí (13:12, 1+1, +2, 2 střely) a David Pastrňák (16:03, +1, 1 střela), které tak s největší pravděpodobností fanoušci českého hokeje na letošním šampionátu na Slovensku neuvidí. Oba borce čeká další kolo bojů o Stanley Cup, v němž vyzvou Carolinu s krajanem Petrem Mrázkem.

Stejně jako Boston v pondělí mohli završit postup i hokejisté San Jose. Na ledě Colorada nastupovali za shodného vedení v sérii 3:2 na zápasy. Domácí se ovšem srdnatě bránili vyřazení a hned třikrát šli v řádné hrací době do vedení.

Nejtěsnější náskok si nicméně ani jednou nedokázali udržet, rozhodnout tak muselo nastavení. V něm však Avalanche opět skórovali jako první. O postupujícím tak nakonec rozhodne až atraktivní sedmý duel.

Bodování NHL

První branky začaly padat ve druhé třetině, kdy trefy domácích hráčů Tysona Josta a J.T. Comphera postupně vymazávali zadáci Sharks Marc-Edouard Vlasic a Brent Burns. Když se na startu třetího dějství podruhé radoval Compher, přispěchal s odpovědí v čase 57:32 svým rovněž druhým zásahem večera Vlasic - 3:3. Rozhodující akci tak předvedl až v 63. minutě domácí kapitán Gabriel Landeskog, jehož akci předcházela velká šance Tomáše Hertla (19:43, +/-: 0, 3 střely). Opora ofenzivy Sharks ale tentokrát zůstala bez bodu.

Atraktivní sedmý duel bude na programu v noci ze středy na čtvrtek a výhodu domácího ledu bude mít San Jose.

Výsledky 2. kola play off:

Colorado Avalanche - San Jose Sharks 4:3P (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)

Branky: 24:05 Jost (Compher, Cole), 38:44 Compher (Söderberg, Kerfoot), 44:00 Compher (Brassard, C. Wilson), 62:32 Landeskog (Makar) - 34:36 Vlasic (Meier, Nyquist), 39:50 Burns (E. Karlsson), 57:32 Vlasic (Couture, Nyquist). Rozhodčí: Brian Pochmara, Wes McCauley. Čároví: Matt MacPherson, Mark Shewchyk. Diváci: 18098.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson (A), Cole, Barrie, Zadorov, Girard, Makar, Nemeth – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen – C. Wilson, Jost, Kerfoot – Nieto, Söderberg, Compher – Brassard, G. Bourque. Hlavní trenér: Jared Bednar.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Vlasic, Burns (A), Dillon, E. Karlsson, J. Ryan, Braun – Meier, Couture (A), Nyquist – E. Kane, Hertl, Donskoi – Sörensen, J. Thornton (A), Labanc – Haley, Goodrow, M. Karlsson. Hlavní trenér: Peter DeBoer.

Columbus Blue Jackets - Boston Bruins 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 32:13 Krejčí (DeBrusk, Clifton), 48:58 Ma. Johansson (Coyle, Heinen), 50:39 Backes (Krug, Krejčí). Rozhodčí: Sutherland, Kozari – Knorr, Racicot. Diváci: 19 219.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – S. Jones, Werenski, D. Savard, Gavrikov, Kukan, Harrington – J. Anderson, Dubois, Panarin – Bjorkstrand, Duchene, Dzingel – Atkinson (A), Jenner (A), N. Foligno (C) – Hännikäinen, Dubinsky, Texier.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Clifton, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Backes (A), Krejčí, DeBrusk – Heinen, Coyle, Ma. Johansson – Wagner, Kuraly, Nordström.