Nosek slavil premiérovou trefu v play off, Vegas je krok od finále

• 42
Nováček hokejové NHL z Vegas se přiblížil velké senzaci. Po páteční výhře 3:2 nad Winnipegem, kterou podpořil svou premiérovou trefou kariéry v play off i český útočník Tomáš Nosek, je za stavu finálové série Západní konference 3:1 na zápasy pouhý krok od účasti ve finále Stanley Cupu.

Rekordní počet nasbíraných výher a bodů v úvodní sezoně od rozšiřovacího týmu zajišťující okamžitou účast v play off, ve kterém pokračuje jeho spanilá jízda. Hokejisté Vegas píšou v zámoří velký příběh.

Na triumfy 4:0 na zápasy nad Los Angeles a 4:2 na zápasy nad San Jose navazují po pátečním domácím výsledku 3:2 nad Winnipegem průběžným vedením ve finále Západní konference už 3:1 na zápasy a jsou krok od účasti ve finále Stanley Cupu.

Hostující Jets byli střelecky aktivnější 29:37 a ve dvou případech dokázali vymazat nejtěsnější vedení Golden Knights. Na rozdílovou trefu Reilly Smitha z 54. minuty již ale nenašli odpověď, když domácí celek opět podržel gólman Marc-Andre Fleury.

Domácí se ujali vedení už ve 3. minutě poté, co vyloučení beka Tylera Myerse potrestal William Karlsson. Asistenci si připsal produktivní útočník Jonathan Marchessault, jenž tak bodoval i ve čtvrté konfrontaci s kanadským celkem v play off (0+2, 2+0, 2+0 a 0+1). I přes šance na obou stranách dalšího gólu se diváci v T-Mobile Aréně během první třetiny už nedočkali.

Hned v úvodu druhého dějství se sám před Connorem Hellebuyckem zjevil kanonýr Vegas James Neal, mezeru pod betonem však hostující gólman dokázal včas utěsnit. Následně meli přesilovku Jets a zářit musel pro změnu Fleury, jenž mimo jiné těžkým zákrokem lapačkou vychytal Bryana Littla. První oslabení ještě domácí ubránili po následném faulu Tomáše Noska (8:03, 1+0, +1, 2 střely) již ale poprvé inkasovali. Z levého kruhu v 30. minutě neomylně pálil z první kanonýr Patrik Laine.

Hned o minutu pozdějí ale Nosek svou chybu napravil, když z brankoviště dotlačil do sítě puk po nahození zpoza brány od Pierre-Édouarda Bellemara. 25letý rodák z Pardubic tak k dosavadní jedné asistenci ze série proti LA přidal v i svou premiérovou trefu kariéry v play off NHL.

Winnipeg se tak znova musel prát o vyrovnání. Skvělý Fleury likvidoval jednu šanci soupeře za druhou až do 46. minuty, kdy jej z pravého kruhu propálil obránce Tyler Myers. Rozhodující akce zápasu se tak zrodila až v 54. minutě.

Domácí útočník Reilly Smith zblokoval střelu beka Dustina Byfugliena od modré čáry a následně všem ujel. Brejk po levém křídle zakončil střelou z kruhu nad rameno brankáře Hellebuycka - 3:2. Jets již na další vyrovnání nedosáhli a skóre se neměnilo ani při jejich závěrečné hře bez brankáře. O postupu můžou Golden Knights rozhodnout už v neděli na ledě Winnipegu.

Výsledek:

Vegas Golden Knights - Winnipeg Jets 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 02:25 W. Karlsson (Marchessault, R. Smith), 30:12 Nosek (Bellemare, Sbisa), 53:02 R. Smith - 29:29 Laine (Byfuglien, Wheeler), 45:34 T. Myers (Roslovic). Rozhodčí: Brad Meier, Dan O'Halloran. Čároví: Greg Devorski, Ryan Gibbons. Diváci: 18697.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lagacé) – McNabb, Schmidt, Theodore, Engelland, Sbisa, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Tuch, Haula, Neal (A) – Carpenter, Eakin, Perron – Nosek, Bellemare (A), Reaves. Hlavní trenér: Gerard Gallant.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Hutchinson) – Morrissey, Trouba, Enström, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Stastny, Laine – Perreault, Little, Roslovic – Copp, Lowry, B. Tanev. Hlavní trenér: Paul Maurice.