Turek udržel potřetí v sezoně nulu

Brankář celku St. Louis Blues Roman Turek udržel potřetí v letošním ročníku zámořské NHL čisté konto a pomohl tak k vítězství svého týmu v Nashvillu 4:0. Mistr světa z Vídně si přitom připsal 28 úspěšných zákroků. I na druhé straně kluziště stál český gólman - nashvillský Tomáš Vokoun sice překonal týmový rekord, když nastoupil v dvanáctém zápase v řadě, ale nakonec se musel sklonit před uměním svého slavnějšího krajana. Puk se své sítě lovil po střelách Bartečka, Conroye, MacInnise a Finleyho. "Nashville moc gólových šancí neměl. Mají několik dobrých útočníků, ale jsou proti našim obráncům menší, což je pro ně velká nevýhoda," objasňoval důvod svého skvělého výkonu Turek.

Do letošního kolotoče NHL naskočil v pořadí pětašedesátý Čech - obránce Columbusu Radim Bičánek. Hýřil aktivitou, byl při střelně nejpilnějším bekem, ale ani on nedokázal odvrátil porážku nováčka soutěže na ledě Dallasu (0:3).

Další český brankář Roman Čechmánek z Philadelphie v pensylvánském derby s Pittsburghem se sice proti osmi krajanům v dresu Penguins a svému bývalému kouči z reprezentace Ivanu Hlinkovi předvedl v dobré formě, ale Flyers to k úspěchu nepomohlo. Čechmánka překonal pouze v 19. minutě Rus Kovaljov, jeho protějšek Snow ale pochytal všech 36 střel a postaral se o výhru svého celku 1:0.

Pittsburgský gólman si tak připsal desáté čisté konto v kariéře. Puk skončil v síti i ve čtvrté minutě po pokusu Romana Šimíčka, ten však puk dopravil za Čechmánkova záda nohou a gól neplatil.

Nováček z Minnesoty podruhé v historii v utkání ani jednou nekapituloval a výhrou nad Chicagem 2:0 získal zatím svou nejdelší sérii neporazitelnosti tří zápasů. Gólman Fernandez pochytal 27 střel a nulu udržel podruhé v kariéře. Vítězství Wild přinesly branky Slováka Petera Bartoše a Rusa Sušinského.

Brankář Dominik Hašek potvrdil, že se mu proti New Yorku Rangers daří. Po výhře Buffala 3:2 neprohrál s Rangers ve dvanácti z třinácti vzájemných duelů. Jezdci sice dokázali góly Radka Dvořáka a Browna v druhé třetině smazat náskok Sabres, ale obránce Woolley v 48. minutě rozhodl. "Bylo to pro nás důležité utkání. Rangers mají sebevědomý tým a my potřebovali vítězství, abychom se po dvou porážkách zvedli," řekl po utkání Hašek.

Ani nováček z Columbusu se nedokázal prosadit proti skvěle chytajícímu Edu Belfourovi a prohrál v Dallasu 0:3. Belfour potřeboval k tomu, aby potřetí v řadě udržel nulu, třiadvacet zákroků. Vévodí soutěži se šesti shutouty a v kariéře jich má na kontě již pětapadesát. "Snažím se hrát vždy co nejlépe. Opravdu nemyslím na nějaké série. Nyní potřebujeme vyhrát, takže se snažím týmu pomoci, aby toho dosáhl," uvedl Belfour, který již nedostal branku téměř 204 minut.

Jubileum oslavil detroitský trenér Scotty Bowman, který koučoval své 2000. utkání v NHL a díky dvěma gólům Rusa Fjodorova mohl nejúspěšnější kouč historie oslavit proti Vancouveru své 1157. vítězství.

Philadelphia - Pittsburgh 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
19. Kovaljov. Střely na branku: 36:25. Diváci: 19 759.

Boston - Carolina 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
7. Bates - 25. Battaglia, 38. Willis, 45. O'Neill. Střely na branku: 17:30. Diváci: 15 921.

Minnesota - Chicago 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
33. Bartoš, 54. Sušinskij. Střely na branku: 18:27. Diváci: 18 568.

Buffalo - New York Rangers 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
9. Gratton (Varaďa), 17. Barnes, 48. Woolley - 28. Dvořák (Nedvěd), 34. Brown. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18 690.

Washington - New York Islanders 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
29. Mironov. Střely na branku: 21:22. Diváci: 15 411.

Detroit - Vancouver 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
41. a 60. Fjodorov, 3. Shanahan - 38. Klatt, 56. Cooke. Střely na branku: 32:36. Diváci: 19 995.

Tampa Bay - Florida 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
24. M. Johnson, 33. Sarich - 21. Adams. Střely na branku: 22:21. Diváci: 19 424.

Nashville - St. Louis 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
5. Bartečko, 47. Conroy, 54. McInnis, 60. Finley. Střely na branku: 28:29. Diváci: 17 113.

Dallas - Columbus 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
5. Langenbrunner, 16. Nieuwendyk, 52. Modano. Střely na branku: 25:23. Diváci: 17 001.

Calgary - Anaheim 2:2 (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
25. Saprykin, 33. Iginla - 9. Kariya, 32. Leclerc. Střely na branku: 27:23. Diváci: 17 139.

Za klubem je počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a bilance plus/minus při účasti na vstřelených a inkasovaných brankách.