Tyler Bozak z Toronta ve velké šanci před brankářem Petrem Mrázkem z Detroitu.

Tyler Bozak z Toronta ve velké šanci před brankářem Petrem Mrázkem z Detroitu. | foto: AP

Toronto vyhnalo z brány Howarda a poradilo si i se střídajícím Mrázkem

• 40
Přestože hráli druhý zápas ve dvou dnech, působili rozjetí hokejisté Toronta suverénně a před svými fanoušky si poradili s Detroitem jasně 6:3. Maple Leafs tak s 12 body vévodí tabulce NHL. Hostující brankář Jimmy Howard střídal už v 16. minutě po třech gólech ze čtyř střel, náhradník Petr Mrázek z následných 21 ran inkasoval dvakrát.

Den po výhře 2:0 na ledě Washingtonu hokejisté Toronta opět nezaváhali a po výsledku 6:3 s Detroitem si připsali už třetí triumf v řadě. Celkově v úvodu ročníku dotáhli do vítězného konce šest ze sedmi představení a s průběžnými 12 body tak vévodí Atlantické divizi, Východní konferenci a i celé NHL.

O zatím jejich posledním úspěchu rozhodli draví Maple Leafs už v zahajovací třetině. Hostujícího brankáře Jimmy Howarda překonali třikrát z úvodních čtyř střel. V 6. a 7. minutě skórovali Nazem Kadri a Zach Hyman. Na snížení kapitána Red Wings Henrika Zetterberga ze 13. minuty pak v čase 15:46 navázal Auston Matthews a Howard se poroučel na střídačku.

Náhradníka Petra Mrázka pak hned po nástupu do brány „přivítal“ gólem na průběžných 4:1 Connor Brown. Detroitu vyšel vstup do druhého dějství, když na nejtěsnější rozdíl snížili Tomáš Tatar s Jonathanem Ericssonem. Využitá přesilovka z 33. minuty od obránce Morgana Riellyho ale dodala Torontu klid. Ve třetí třetině pak byl k vidění již jen jediný gól, který v 57. minutě do prázdné brány obstaral William Nylander.

Mrázek odchytal necelých 44 minut a z 21 střel dvakrát inkasoval. Útočník hostů Martin Frk (12:26, -1, 2 střely) se dvakrát dostal ke svému obávanému zakončení, další bod do statistik ale tentokrát nepřidal.

Souboj Toronta s Detroitem ve středu nabídl konfrontaci předních týmů Východní konference a stejně tomu bylo i v zápase mezi St. Louis a Chicagem, kdy se poměřily pro změnu špičky Západu. Výhody domácího prostředí nakonec dokázali zužitkovat Blues a po výsledku 5:2 šli s deseti body do vedení v tabulce Centrální divize právě před své poslední soupeře Blackhawks (devět bodů).

První hvězdou nemohl být zvolen nikdo jiný, než autor hattricku v domácím dresu Jaden Schwartz. Třígólovým představením se blýskl ve své kariéře v NHL už potřetí a nezabránila mu v tom ani nepříjemná situace ze zahajovací třetiny, kdy vynechal posledních sedm minut po tvrdém nárazu do mantinelu.

Čeští útočníci vítězů Vladimír Sobotka (16:06, +/-: 0, 2 střely), jenž posbíral celkově osm trestných minut, a Dmitrij Jaškin (8:27, +/-: 0, 3 střely) nebodovali. Stejně tomu bylo i v případě hostujících obránců Jana Rutty (18:42, -1) a Michala Kempného (15:16, +/-: 0, 1 střela). V dobrém na zápas rozhodně nebudou vzpomínat elitní obránce Chicaga Duncan Keith a Brent Seabrook, kteří byli na ledě u čtyř obdržených branek.

Hluboko za očekáváními zatím zůstávají hokejisté Montrealu. Do sezony sice vstoupili výhrou 3:2 po nájezdech nad Buffalem, následně ale padli v šesti zápasech za sebou. Naposledy byli nad síly kanadského celku domácí hráči Los Angeles, kteří potěšili své fanoušky výsledkem 5:1.

Skvělý výkon podali zejména útočníci Kings Michael Cammalleri (2+2) a Adrian Kempe (3+1), jenž svůj premiérový hattrick v soutěži stihl nastřílet ve třetí třetině. Jediným mínusem z pohledu domácích bylo zranění hvězdného forvarda Jeffa Cartera, jenž zamířil předčasně do kabin. Další prohře v dresu Canadiens nezabránili ani Češi Tomáš Plekanec (13:55, +/-: 0, 2 střely) s Alešem Hemským (13:09, +/-: 0, 3 střely).

Výsledky:

Los Angeles Kings - Montreal Canadiens 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)

Branky: 17:12 Cammalleri (Muzzin, Fantenberg), 47:34 Kempe (Lewis, Cammalleri), 50:17 Cammalleri (Kempe, Toffoli), 56:42 Kempe (Pearson, Lewis), 58:24 Kempe (Cammalleri) - 10:31 Byron (Danault, A. Shaw).

Los Angeles Kings Quick (Kuemper) – Forbort, Doughty, Muzzin, Martinez, Folin, Fantenberg – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Pearson, J. Carter, Toffoli – Cammalleri, Kempe, Auger – Andreoff, N. Shore, Lewis.

Montreal Canadiens Montoya (Price) – Mete, S. Weber, Alzner, Petry, Morrow, Jo. Benn – Pacioretty, Drouin, Lehkonen – Byron, Plekanec, Gallagher – Hudon, Danault, A. Shaw – Galchenyuk, J. de La Rose, Hemský.

St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Branky: 04:46 Schwartz (Tarasenko, Bortuzzo), 25:59 Schwartz (Allen), 27:49 Tarasenko, 47:01 Brodziak (Upshall, Parayko), 59:08 Schwartz (Parayko) - 54:47 Pánik (Keith, P. Kane), 56:07 Hartman (DeBrincat). Rozhodčí: Rooney, McIsaac – Nagy, Racicot. Diváci: 18 752.

St. Louis Blues Allen (C. Hutton) – Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Gunnarsson, Bortuzzo, Dunn – Tarasenko (A), Stastny, Steen (A) – Blais, B. Schenn, Schwartz – Jaškin, Barbašev, Sobotka – Brodziak, Upshall, Pääjärvi.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Seabrook (A), Keith (A), Rutta, Forsling, C. Murphy, Kempný – Pánik, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Schmaltz, Hartman – DeBrincat, Anisimov, Sharp – Hayden, Wingels, Bouma.

Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings 6:3 (4:1, 1:2, 1:0)

Branky: 05:56 Kadri (Hainsey), 06:39 Hyman (Rielly, W. Nylander), 15:46 Matthews (Hyman), 16:26 Co. Brown (J. van Riemsdyk, Borgman), 32:57 Rielly (Bozak, Kadri), 56:52 W. Nylander (Matthews, Gardiner) - 12:10 Zetterberg (Jensen), 27:02 Tatar (D. Larkin, Jensen), 28:36 Ericsson (Jensen, D. Larkin). Rozhodčí: Wes McCauley, Eric Furlatt – Steve Miller, Shandor Alphonso. Diváci: 19 158.

Toronto Maple Leafs McElhinney (Andersen) – Rielly (A), Hainsey, Gardiner, N. Zajcev, Borgman, C. Carrick – Hyman, Matthews, W. Nylander – J. van Riemsdyk, Bozak (A), Co. Brown – Marleau, Kadri, Komarov (A) – M. Martin, Fehr, Marner.

Detroit Red Wings Howard (16. Mrázek) – Kronwall (A), Green, Ericsson, Daley, Ouellet, Jensen – Mantha, Zetterberg (C), Nyquist – Tatar, D. Larkin, Abdelkader (A) – Frk, Nielsen, Helm – Glendening, Sheahan, Witkowski.