Roman Hamrlík (na snímku v dresu Montrealu) se stal první československou jedničkou draftu.

Roman Hamrlík (na snímku v dresu Montrealu) se stal první československou jedničkou draftu. | foto: Profimedia.cz

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

  • 12
Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí prsty na rukou, aby tyto případy spočítal. Konkrétně český a československý hokej na prestižní pozici dosáhl zatím dvakrát - poprvé se tak stalo 20. června 1992, kdy si klub Tampa Bay Lightning vybral z nejvyšší pozice zadáka Romana Hamrlíka.

V zaplněné hale Montreal Forum to šumělo zaujetím. Zástupci klubů, ligoví činovníci, hokejová veřejnost a novináři netrpělivě očekávali další dražbu talentů, již třicátou v historii soutěže.

Před mikrofon se postavili tři představitelé Tampa Bay a ruch postupně ustal. Draft startuje. Slova se ujal prostřední z mužů - generální manažer Lightning Phil Esposito. Protřelý, tehdy 50letý chlapík a někdejší ligová superstar.

„Rádi bychom si vybrali - ze Zlína v Československu - Romana Hamrlíka.“

Lidé v hale začali tleskat.

A československý hokej v tu chvíli zapsal zajímavý milník.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Hamrlík se stal prvním draftovaným hokejistou Tampa Bay, která se chystala na premiérovou sezonu v NHL. Ale především se stal vůbec prvním hokejistou z Československa, kterého si zámořský klub vybral jako celkovou jedničkou draftu.

Mimořádný úspěch!

Mladý obránce v hledišti se zvedl, objal se se svými nejbližšími a přispěchal na pódium, kde oblékl tmavý dres s bílým bleskem na hrudi.

Druhý Evropan po Sundinovi

„Roman Hamrlík je velký, silný a opravdu tvrdý obránce, jenž miluje fyzickou hru,“ popisovali televizní komentátoři 18letého Čechoslováka. „Vyznačuje se agresivním defenzivním stylem, solidním držením puku a dobrou postavou.“

V zámoří nezapomněli také zmínit, že se stal po švédském útočníku Matsu Sundinovi (zvolen v roce 1989) teprve druhým Evropanem, kterého do NHL draftují z nejvyšší pozice.

„Nečekal jsem, že budu vybrán jako číslo jedna. Atmosféra byla v Montrealu fantastická, ale musím přiznat, že jsem z toho všeho ještě teď nervózní,“ pravil mladý bek o několik dní později v rozhovoru pro Rudé právo.

Toho roku na draftu uspěly dvě desítky Čechoslováků, mezi nimi Martin Straka, Jiří Dopita či Róbert Švehla. A víc než polovina z nich se v soutěži alespoň na chvíli objevila.

Hamrlík v NHL

  • Tampa Bay (1992–1997)
  • Edmonton (1997–2000)
  • NY Islanders (2000–2004)
  • Calgary (2005–2007)
  • Montreal (2007–2011)
  • Washington (2011–2013)
  • NY Rangers (2013)

Vedle Hamrlíka si kluby zamluvily další talentované junáky, kteří později dorostli v kvalitní a dlouholeté ligové hráče. K těm nejlepším patřili kupříkladu útočník Alexej Jašin, zadák Sergej Gončar nebo gólman Nikolaj Chabibulin.

Přesto se při zpětném pohledu draft v roce 1992 jeví spíš jako „ten slabší“.

Nevzešlo z něj tolik budoucích hvězd a person jako o rok nebo o dva dříve. Pro představu - tehdy si týmy vybraly třeba Erica Lindrose, Scotta Niedermayera (oba 1991), Jaromíra Jágra nebo Martina Brodeura (oba 1990).

Ale Hamrlíkovi v Tampě Bay věřili.

Stane se jednou z tváří nově se rodícího klubu?

„Doufám, že budu NHL od příští sezony hrát, ale nezávisí to jen na mně,“ přemítal ještě v červnu zlínský odchovanec. „Do kempu pojedu a pak se uvidí.“

A jak doufal, tak se také stalo.

Osudový Montreal

Hned v sezoně 1992/93 odehrál talentovaný zadák za Tampa Bay 67 duelů a zámořské arény brázdil nepřetržitě (s výjimkou výluky) až do roku 2013. V lize působil dvacet sezon a v základní části nastoupil dohromady k 1 395 zápasům.

Nikdo z hráčů, kteří prošli draftem v červnu 1992, jich nezvládl víc.

Z nadějného mladíka nedorostl v opěvovanou superstar, ale ve zkušeného defenzivního bojovníka známého pro obětavou obrannou práci. A s postupujícími roky sám pociťoval, jak se charakter zámořské soutěže mění.

„Ze začátku se hrálo hodně do těla, naopak méně se kombinovalo a bruslilo,“ vzpomínal zkraje roku 2014 v rozhovoru pro iDNES.cz. „Časem odebrali červenou lajnu, hra se zrychlila. A poslední roky je všechno o rychlosti. Kluci chodí dobře připravení, týmy se strašně omladily.“

Po necelých šesti letech v lize se Hamrlík poprvé stěhoval, a to rovnou na opačnou stranu kontinentu. Tampa Bay ho vyměnila do Edmontonu. Nakonec v NHL vystřídal sedm klubů.

Hokej mi nechybí, zjišťuje Roman Hamrlík a plánuje cestu do Austrálie

Montreal - Pittsburgh; Jaroslav Halák, Roman Hamrlík, Jordan Staal

Zřejmě nejkrásnější období zámořské kariéry prožil ve městě, které jej přivítalo na draftu. V Montrealu. Působil zde čtyři sezony mezi lety 2007 až 2011, na jaře roku 2010 s týmem došel až do finále Východní konference.

„V Montrealu berou hokejisty jako celebrity. Kdybyste šel po ulici bosý a oni zjistili, že hrajete hokej, dají vám svoje tenisky. Beru ho prostě jako svůj druhý domov. Hrát v Montrealu je zážitek, přál bych to každému,“ citoval Hamrlíka web NHL.com.

Největšího týmového úspěchu nakonec nedosáhl v klubu, ale v reprezentaci - je totiž držitelem olympijského zlata z Nagana 1998. Navzdory dlouhé kariéře za oceánem se Hamrlíkovi nikdy nepodařilo vyhrát Stanley Cup.

Navždy však zůstane prvním Čechoslovákem v dějinách, který opanoval draft do NHL.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.