Reichel a Pilař završili strhující jízdu Toronta

• 8
Toronto - Hokejový tým Toronto Maple Leafs vstřelil během závěrečné třetiny tři branky a vzápětí v prodloužení i rozhodl o vítězství nad Tampou 4:3. O překvapivou změnu dělby bodů se velmi zasloužili dva odchovanci litvínovské školy. Útočník Robert Reichel přesně čtyři minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal, když po chybě obránců Tampy využil přečíslení Toronta tři a jednoho. V 64. minutě pak obránce Karel Pilař rozhodl o vítězství. V nočních zápasech NHL bodovalo celkem čtrnáct českých hráčů, z nichž nejvíce zářil Petr Nedvěd z New Yorku Rangers, který ve druhém zápase po sobě zaznamenal tři body.

Tampa Bay vedla v zápase s Torontem po první třetině 2:0 a pohodlně náskok držela i na začátku poslední třetiny. Pak však Maple Leafs znenadání udeřili. Dvě švédské osobnosti Jonas Höglund a Mats Sundin nejdříve vyrovnaly na 2:2, ale Vincent LeCavalier dokázal vzápětí znovu poslat "Blesky" do vedení.

Pak osud utkání vzali do svých rukou čeští hráči. Robert Reichel využil čtyři minuty před koncem zaváhání Tampy na rozhehrávce a svým třetím gólem v sezoně využil nájezd tří hráčů na jediného bránícího. Kanadský tým tak znovu srovnal.

V prodloužení se pak 72 vteřin před jeho vypršením dostal Karel Pilař k volnému puku v pravém kruhu pro vhazování a tvrdou ranou propálil brankáře Nikolaje Chabibulina. "Snažím se soustředit především na svou obrannou činnost, střílet góly je pro mě bonus," řekl po utkání Pilař, který vpálil druhý gól v této sezoně.

Trenér Toronta Pat Quinn, který Pilaře zatím střídavě nechává hrát a odpočívat, k tomu dodal: "Nezajímá mě, jestli Pilař střílí góly, protože je to především obránce. Když ale nějaký dá, je to přínos. Dnes to byl od něj obrovský přínos." Obránce Tomáš Kaberle se jednou asistencí také podílel na obratu Toronta, které vyhrálo čtvrtý zápas za sebou.

Útočníci Washingtonu Jaromír Jágr a Robert Lang se představili před svým bývalým publikem v Pittsburghu a občasné bučení z hlediště oba potrestali gólem. Capitals zvítězili 4:1 a s celkovou úrovní své hry byli velmi spokojeni. "Každý dnes dělal to, co měl. Bylo to týmové vítězství. Pro mě to znamená mnoho," řekl po zápase usmívající se Jágr.

Gólman Olaf Kölzig čelil pouze 17 střelám. Čistý štít mu pošpinil až v 58. minutě Mario Lemieux. "Bylo to důležité vítězství pro náš tým," řekl Kölzig. "Chyběla nám týmová identita a toto byl bez debat náš nejlepší zápas v sezoně."

Vynikajícího osobního výsledku dosáhl v zápase s Columbusem útočník New Yorku Rangers Pavel Bure. "Ruská raketa" zaznamenala hattrick a zároveň přihrála na vítězný gól Ericu Lindrosovi ve třetí třetině. Podle trenéra Rangers Bryana Trottiera to byl nejkrásnější moment utkání : "Z hlediska nasazení o tom není sporu. Pavel měl dnes nebývalý tah na branku."

Při zmiňovaném okamžiku rychlonohý Bure napadal obránce Columbusu, který dojížděl kotouč vyhozený na zakázané uvolnění. Bure vybojoval puk, najel si před branku a vypálil. Brankář Marc Denis jeho střelu vyrazil, ale Lindros se postavil správně na dorážku a skóroval.

Bureho výkon zastínil jiný skvělý kousek v utkání, totiž tři asistence, které nasbíral útočník Petr Nedvěd. V neděli proti Tampě Nedvěd vstřelil gól a dvakrát nahrával, a tak v posledních dvou zápasech nasbíral šest bodů. Jednu asistenci si připsal i jeho spoluhráč Radek Dvořák.

Na straně Blue Jackets jednou skóroval David Výborný a jednu nahrával Jaroslav Špaček. Rostislav Klesla dohrá zápas s bilancí -4.

Calgary včera propustilo trenéra Grega Gilberta. V zápase s Coloradem se na střídačku postavila dočasná náhrada, zkušený Al McNeil, a Flames po dlouhé době znovu zvítězili. Na výhře 2:1 se velkou měrou podílel brankář Roman Turek, který pochytal 30 střel. Jediným hráčem Avalanche, který ho překonal, byl po přihrávce Martina Škouly útočník Radim Vrbata.

Pro tým z města, které v roce 1988 pořádalo zimní Olympijské hry, to bylo teprve druhé vítězství v posledních třinácti zápasech. "Každý v naší šatně se cítil být zodpovědný za to, co se stalo," řekl útočník Jarome Iginla. "Byli jsme nabuzení a projevilo se to na ledě."

Také San José dokázalo vyhrát první zápas po trenérské obměně. Při premiéře nového kouče Capa Readera v zápase s Phoenixem zaznamenal Teemu Selänne dvě branky, včetně té rozhodující, která padla v poslední minutě prodloužení. Sharks zvítězili 3:2.

V sedmém zápase po sobě neprohrál Edmonton. Oilers znovu stavěli na vynikajícím brankáři Tommy Salovi a porazili Minnesotu 2:1 také v prodloužení. Salo pochytal 30 střel, vítěznou branku zaznamenal po minutě a půl nastavené třetiny útočník Mike York.

Dechberoucí sérii deseti výher Vancouveru v řadě zastavili až dnes v noci hráči New Yorku Islanders. Tým z Long Islandu zvítězil 2:1. "V minulých zápasech jsme měli i trochu štěstí," řekl útočník Canucks Todd Bertuzzi. "Dnes nám chybělo."

Špetka hokejového štěstí naopak pomohla Islanders, když Alexej Jašin po přihrávce Radka Martínka minutu a půl před koncem řádné hrací doby rozetnul nerozhodný stav 1:1.

Překvapivé porážky 0:4 se dočkali hráči Bostonu od St.Louis, kteří v poslední době neměli přilš vyrovnané výkony. Jeden z nejmenších brankářů v soutěži,Fred Brathwaite, pochytal 33 střel a přinesl Blues čtvrté vítězství v posledních deseti zápasech. Naopak Bruins, vedoucí celek Východní konference, prohrál poprvé po pěti zápasech.

Do zápisu o utkání se dostali i útočníci Petr Čajánek a Martin Ručinský, kteří oba jednou nahrávali.

Oba týmy, které se v spolu setkaly v červnu ve finále Stanley Cupu, Detroit a Carolina, pak shodně v noci vyhráli 2:1. Red Wings porazili Anaheim především zásluhou brankáře Curtise Josepha, jenž polapil 29 střel. Hurricanes přebili trápící se Nashville, když v jejich kleci 24 zákroků předvedl Arturs Irbe.

Úterní výsledky :

Boston - St. Louis 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 6. Boguniecki (Čajánek), 29. Mellanby, 32. Weight (Ručinský), 56. Tkachuk. Střely na branku: 33:23. Diváci: 12.445.

New York Islanders - Vancouver 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 3. Asham, 59. Jašin (Martínek) - 44. S. Salo. Střely na branku: 36:26. Diváci: 14.271.

New York Rangers - Columbus 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)
Branky: 10., 20. a 59. P. Bure (na všechny P. Nedvěd), 7. Purinton (Dvořák), 51. Lindros - 7. Výborný, 24. Davidson, 44. Cassels (Špaček). Střely na branku: 35:31. Diváci: 17.802.

Toronto - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:2, 0:0, 3:1 - 1:0)
Branky: 46. Höglund, 53. Sundin (T. Kaberle), 57. Reichel, 64. Pilař - 19. St. Louis, 19. Modin, 53. Lecavalier. Střely na branku: 48:28. Diváci: 19.206.

Pittsburgh - Washington 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 58. Lemieux - 9. Čiernik, 14. Jágr, 22. Lang, 43. Halpern. Střely na branku: 17:32. Diváci: 11.640.

Detroit - Anaheim 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 18. Avery, 23. B. Hull - 37. Kariya. Střely na branku: 27:30. Diváci: 20.058.

Nashville - Carolina 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 43. Fiddler - 20. Brind'Amour, 52. Cole. Střely na branku: 25:35. Diváci: 10.258.

Colorado - Calgary 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Branky: 57. Vrbata (Škoula) - 27. Saprykin, 39. Conroy. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.007.

Edmonton - Minnesota 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 21. Carter, 62. York - 21. Dupuis. Střely na branku: 27:31. Diváci: 15.527.

Phoenix - San Jose 2:3 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 3. Doan, 5. Nazarov - 37. a 65. Selänne, 34. Sturm. Střely na branku: 31:30. Diváci: 10.137.