Český útočník ve službách New York Islanders Jan Kovář (uprostřed) slaví se spoluhráči svou trefu do sítě Philadelphie. | foto: AP

Kovář uspěl nad Voráčkem, mladíci Nečas a Mašín gólově pečetili výhry

• 7
Posila z ruské KHL útočník Jan Kovář se gólem podílel na výhře Islanders 3:2 z prodloužení nad Philadelphií, za kterou jednou asistoval Jakub Voráček. V přípravných zápasech před startem NHL se dařilo i českým mladíkům. Martin Nečas pečetil výhru Caroliny na 5:1 nad obhájci Stanley Cupu z Washingtonu a obránce Dominik Mašín pro změnu uzavíral po shodném skóre triumf celku Tampa Bay nad Nashvillem.

Islanders v pátek odehráli už pátý přípravný duel, z toho počtvrté poměřili síly s Philadelphií. Bilanci mají oba celky vyrovnanou po dvou výhrách poté, co naposledy uspěl New York 3:2 po prodloužení.

Výsledky a české zářezy

Philadelphia - Islanders 2:3PP (Voráček 0+1 - Kovář 1+0)

Ottawa - Chicago 2:5

Toronto - Buffalo 5:3

Carolina - Washington 5:1 (za dom. Nečas 1+0, brankář Mrázek odchytal 40 minut a kryl 9 z 10 střel)

Nashville - Tampa Bay 1:5 (za hosty Mašín 1+0)

St. Louis - Columbus 3:0

Winnipeg - Calgary 4:3PP

Jako první ale v utkání udeřili Flyers, které v 9. minutě poslal do trháku bombou z přesilovky obránce Gostisbehere. Přihrával mu Jakub Voráček. Skóre zůstalo bez změny až do 37. minuty, kdy se z prostoru před bránou dorážkou své vlastní střely prosadil Jan Kovář. Zhruba o minutu později Konecny vrátil Philadelphii nejtěsnější náskok, hned na startu třetí třetiny ale opětovně srovnal Ross Johnston.

Utkání, do kterého kromě zmiňovaných forvardů Voráčka a Kováře z Čechů nastoupil ještě obránce Flyers Radko Gudas, tak dospělo až do prodloužení. V něm Ostrované zužitkovali přesilovku 4 na 3, úspěšným střelcem byl Ryan Pulock.

Po vítězném tažení v play off zůstávají v přípravě nadále bez jediného úspěchu obhájci Stanley Cupu z Washingtonu. Naposledy po nevýrazném výkonu zaslouženě padli 1:5 s Carolinou, za kterou úvodní dvě třetiny odchytal český gólman Petr Mrázek. Posila z trhu volných hráčů kryla 9 z 10 střel, překonat jej dokázal pouze Nicklas Bäckström ve 13. minutě.

Hurricanes nakročili za vítězstvím už v zahajovací třetině, ve které skórovali Zykov, Staal a Martinook. Výsledek pak ještě v samotném závěru pojistili produktivní obránce Slavin (v zápase 1+2) a Martin Nečas (14:53, 1+0, 2 střely). Český talent, jenž z postu centra vedl druhý útok s Teräväinenem a Foegelem, v 60. minutě trefil prázdnou klec hostů. Třetím českým zástupcem v utkání byl washingtonský Jakub Vrána (17:58, 2 střely).

Útočník Filip Chlapík (13:52, 1 střela) s hokejisty Ottawy nezabránil domácí prohře 2:5 s Chicagem, které odskočilo do trháku díky třem trefám ze třetí třetiny. Strůjcem úspěchu Blackhawks byl útočník Marcus Krüger s bilancí 1+1. Po Michaelu Špačkovi dostal šanci v přípravném zápasu Winnipegu i druhý český mladík Kristian Reichel (11:29, 2 střely), jenž v pátek přispěl k výhře Jets 4:3 z prodloužení nad Calgary. Už po 26 vteřinách hry v nastevení utkání rozhodl svou druhou trefou večera ofenzivní obránce Dustin Byfuglien.

Podobně jako Nečas z Caroliny se v pátek do prázdné klece trefil i obránce Dominik Mašín (15:43, 1+0, 3 střely), jenž v 58. minutě uzavíral výhru celku Tampa Bay nad Nashvillem na 5:1. Hvězdou zápasu byl vyhlášen útočník vítězů Adam Erne, jenž Lightning poslal do trháku trefami z 8. a 10. minuty. I ve svém druhém startu za Toronto se hvězdný útočník John Tavares blýskl dvěma góly. Naposledy řádil proti Buffalu, které si z ledu Scotiabank Arény odvezlo prohru 3:5. Nic na tom nezměnil ani zkušený český útočník Sabres Vladimír Sobotka (21:14, 1 střela).

Gólman St. Louis Chad Johnson pochytal všech 20 střel Columbusu a výrazně přispěl k triumfu svých barev 3:0. Góly Blues obstarali Blais, Maroon a Bortuzzo. Jak domácí Dmitrij Jaškin (13:05, 1 střela), tak útočník Blue Jackets Lukáš Sedlák (12:00) se do statistik nezapsali.

Výsledky přípravných zápasů před startem NHL:

St. Louis Blues - Columbus Blue Jackets 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky: 04:47 Blais (Schenn, Kyrou), 13:38 Maroon (Tarasenko, Dunn), 58:08 Bortuzzo.

St. Louis Blues Johnson (Binnington) – Dunn, Bortuzzo, Bouwmeester, Schmaltz, Walman, Mikkola – Maroon, O'Reilly, Tarasenko – Blais, Schenn, Kyrou – Barbašev, Thomas, Jaškin – Nolan, Sundqvist, Flynn

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (33. Thiessen) – Carlsson, Clendening, Somerby, Savard, Kukan, Harrington – Milano, Nash, Davidsson – Duclair, MacInnis, Dalpe – Robinson, Foudy, Scott – Bittner, Sedlák, Korostelev

Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 5:3 (3:2, 1:1, 1:0)

Branky: 00:48 Hainsey, 01:11 Engvall (Greening, Sandin), 03:42 Tavares (Liljegren, Marner), 30:55 Mueller, 59:16 Tavares - 00:30 Oglevie (Nelson), 11:28 Smith (Baptiste), 26:08 Thompson. Rozhodčí: Brian Pochmara, Brandon Schrader. Čároví: Scott Driscoll, David Brisebois. Diváci: 18833.

Toronto Maple Leafs Sparks (31. McElhinney) – Rielly (A), Hainsey (A), Carrick, Marinčin, Sandin, Liljegren – Hyman, Tavares (A), Marner – Leivo, Kadri, C. Brown – Mueller, Der-Argučincev, Timašov – Greening, Jooris, Engvall. Hlavní trenér: Mike Babcock.

Buffalo Sabres Ullmark (Wilcox) – Guhle, Nelson, Pilut, Tennyson, Hickey, Redmond – Nylander, Mittelstadt, Thompson – Girgensons (A), Sobotka (A), Oglevie – C.J. Smith, Porter (A), Baptiste – Olofsson, Asplund, Cornel. Hlavní trenér: Phil Housley.

Ottawa Senators - Chicago Blackhawks 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)

Branky: 06:04 Formenton (Skille, Harpur), 11:34 Duchene (Dzingel, Chabot) - 16:20 Johnson (D. Sikura, Gustafsson), 32:24 Kahun (Snuggerud, Massie), 41:45 Krüger (Martinsen), 48:23 Martinsen (Krüger, Johnson), 52:42 Hayden (Kahun). Rozhodčí: Hebert, Morton – Nowak, Suchánek.

Ottawa Senators Condon (od 37. Gustavsson) – Chabot, DeMelo, Harpur, Wideman, Englung, Burgdoerfer – Dzingel, Duchene, Boedker – Formenton, Chlapík, Skille – Smith, Brown, Batherson – Kelly, Balisy, Sexton

Chicago Blackhawks Delia (od 37. Tomkins) – Davidson, Jokiharju, Gilbert, Snuggerud, Gustafsson, Dahlström, Massie – Krüger, Kahun, Louis, Martinsen, Knott, Hayden, Broadhurst, Iacopelli, Johnson, T. Sikura, D. Sikura

Nashville Predators - Tampa Bay Lightning 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)

Branky: 28:34 Josi (Subban, Forsberg) - 07:18 Erne (Volkov), 09:06 Erne (Cirelli), 09:24 Katchouk (Colton, Andreoff), 29:25 Andreoff (Dumont), 57:12 Mašín. Rozhodčí: Furman South, Kelly Sutherland – Darren Gibbs, Brad Kovachik. Diváci: 17 342.

Nashville Predators Rinne (41. Grosenick) – Josi (C), Carrier, Tinordi, Subban, Ekholm (A), Irwin – Forsberg, Johansen, Tolvanen – Hartman, Bonino, Fiala – Grimaldi, Blackwell, Smith – Brickley, Gaudreau, Rinaldo

Tampa Bay Lightning Domingue (Pasquale) – Koekkoek, Sergačjov, Gaunce, Černák, Mašín, Spencer – Volkov, Gourde, Conacher – Erne, Cirelli, Joseph – Katchouk, Lynch, Raddysh – Andreoff, Colton, Dumont

Philadelphia Flyers - New York Islanders 2:3P (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 08:33 Gostisbehere (Voráček, Weal), 37:38 Konecny (Vorobjov) - 36:11 Kovář (Leddy), 42:10 Johnston, 61:04 Pulock (Barzal, Leddy).

Philadelphia Flyers Hart (21. Stolarz) – Friedman, Gostisbehere, Gudas, Hagg, Konecny, Lehtera, Leier, Lindbolm, Myers, Patrick, Provorov, Raffl, Twarynski, Van Riemsdyk, Voráček, Vorobjov, Weal, Weise.

New York Islanders Lehner (Gibson) – Aho, Bailey, Barzal, Beauvillier, Dal Colle, Filppula, Fritz, Helgeson, Ho-Sang, Johnston, Komarov, Kovář Jan, Kuhnhackl, Leddy, Pelech, Pulock, Seidenberg, St. Denis.

Winnipeg Jets - Calgary Flames 4:3P (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 26:53 Wheeler (Connor), 36:34 Byfuglien (Lipon), 58:59 Little (Griffith, Ehlers), 60:26 Byfuglien (Wheeler, Scheifele) - 07:59 Pollock (Mangiapane, Sproul), 23:36 Dube, 31:21 Quine (Rychel).

Winnipeg Jets Hellbuyc – Byfuglien, Chiarot, Kulikov, Myers, Nogier, Stoykewych – Connor, Ehlers, Griffith, Harkins, Laine, Lipon, Little, Perreault, Reichel, Scheifele, Suess, Wheeler.

Calgary Flames Parsons – Kylington, Mattsson, Samuelsson, Siemens, Sproul, Valimaki, Svedberg – Brule, Dube, Falk, Foo, Gawdin, Graovac, Lomberg, Mangiapane, Phillips, Pollock, Quine, Robinson, Rychel, Shaw.

Carolina Hurricanes - Washington Capitals 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)

Branky: 02:13 Zykov (Svečnikov, Slavin), 11:33 Staal (Slavin, McGinn), 13:36 Martinook (Foegele), 57:16 Slavin (Zykov, Staal), 59:23 Nečas (Foegele, Hamilton) - 12:21 Bäckström (Ness, Orlov). Rozhodčí: StLaurent, Hebert – MacPherson, Marquis. Diváci: 8 364.

Carolina Hurricanes Mrázek (41. Nedeljkovic) – Hamilton, Slavin, Faulk (A), de Haan, Pesce, Fleury – Williams (C), Staal (A), McGinn – Teräväinen, Nečas, Foegele – Svečnikov, Aho, Zykov – Di Giuseppe, Wallmark, Martinook.

Washington Capitals Holtby (41. Samsonov) – Niskanen (A), Orlov, Ness, Johansen, Siegenthaler, Bowey – Oshie, Bäckström, Vrána – Šumakov, Eller, Stephenson – Barber, Boyd, Gersich – Ikonen, O ́Brien, Dowd.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.