Ondřej Palát z Tampy překonává Jaroslava Haláka v brance Bostonu. | foto: AP

Pastrňák dvakrát asistoval, v prodloužení ale rozhodl gól Paláta

• 16
Hokejový útočník Ondřej Palát vstřelil jeden ze svých nejdůležitějších gólů dosavadní kariéry v NHL. V prodloužení rozhodl úterní odvetu 2. kola play off proti Bostonu, za který dvakrát asistoval David Pastrňák. Po výhře Tampy 4:3 je tak stav série smírný 1:1 na zápasy stejně jako v konfrontaci Vegas s Vancouverem. Naposledy uspěl kanadský celek po skóre 5:2.

Boston po úvodní výhře 3:2 vstoupil lépe i do druhého pokračování série proti Tampě. Už ve 4. minutě jej poslal do vedení díky důrazu na brankovišti Nick Ritchie. Krátce na to se Lightning radovali z vyrovnání, teč Goodrowa ovšem kvůli předchozímu postavení mimo hru nakonec nebyla uznána. Stav 1:1 tak platil až od 13. minuty a akci přihrávajícího Zacha Bogosiana a v pádu zakončujícího Blakea Colemana.

Stanley Cup 2020

Program a výsledky

Ve druhé třetině se provinil faulem vysokou holí pozdější hrdina Ondřej Palát a Bruins šli využitou přesilovkou zpět do vedení. David Pastrňák (21:50, 0+2, +1, 5 střel) ze svého stanoviště na levém kruhu tentokrát nezakončoval, ale stříleným pasem našel u levé tyče číhajícího Brada Marchanda.

Radost hráčům Bostonu ovšem dlouho nevydržela. Neuběhlo ani celých šedesát vteřin a za stavu 2:2 se začínalo od znova. Brayden Point efektivně přenesl hru v útočném pásmu a střelu beka Kevina Shattenkirka tečoval za záda Jaroslava Haláka útočník Nikita Kučerov.

Když v 51. minutě proměnil samostatný únik svým druhým zásahem večera Blake Coleman, šla Tampa poprvé do trháku. V čase 56:02 se ale po podobné akci podruhé prosadil i bostonský Marchand. Tentokrát jej volného v bezprostřední blízkosti brány našel Sean Kuraly. Druhá asistence putovala i na konto Pastrňáka. Za stavu 3:3 se tak šlo do prodloužení, které už v páté minutě ukončil dorážející Palát (20:10, 1+0, +1, 4 střely). 29letý rodák z Frýdku-Místku tak k dosavadním třem asistencím v play off přidal první branku a za svůj výkon byl zvolen druhou hvězdou večera.

Výhru Lightning podpořil 22 zákroky gólman Andrej Vasilevskij, který se shodným součtem dvaadvaceti triumfů z vyřazovacích bojů stal historickým lídrem klubu (předčil Nikolaje Chabibulina a Bena Bishopa s 21 výhrami). V obraně vítězů chyběl zraněný Ryan McDonagh, kterého trenéři nahradili Braydonem Coburnem a Lukem Schennem. I přes změnu v sestavě a nasazení hned sedmi beků se opět nedostalo na Jana Ruttu, jenž stále není zcela fit. V dresu Bostonu skončila sedmizápasová bodová série Davida Krejčího (18:31, +/-: 0), bez bodu byl i Ondřej Kaše (14:30, +/-: 0, 1 střela).

Po otevíracím triumfu Vegas nad Vancouverem 5:0 se v druhém zápase série radoval pro změnu kanadský celek. Favorit měl opět střeleckou převahu 40:27, Canucks ale k výsledku 5:2 nakopla vydařená první třetina.

Bodování play off NHL

Ve druhé minutě je poslal do vedení Tyler Toffoli (v zápase 1+2) a v 11. minutě pojistku přidával kapitán Bo Horvat (2+0), jenž se v úvodu třetí hrací části navíc radoval znova. Mezi třemi hvězdami zápasu výše jmenované borce doplnil ještě švédský centr Elias Pettersson (1+2), jehož trefa z 39. minuty byla nakonec v utkání rozdílovou. Český útočník Golden Knights Tomáš Nosek, jehož od série prvního kola proti Chicagu sužují zdravotní potíže, zůstal dále mimo sestavu.

Výsledky 2. kola play off:

Tampa Bay Lightning - Boston Bruins 4:3P (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 12:42 Coleman (Bogosian, Goodrow), 35:29 Kučerov (Shattenkirk, B. Point), 50:40 Coleman (Hedman), 64:40 Palát (Gourde, Maroon) - 03:14 N. Ritchie (Bjork), 34:33 Marchand (Pastrňák, Krug), 56:02 Marchand (Kuraly, Pastrňák). Rozhodčí: Dwyer, Hebert – Barton, Berg. Stav série: 1:1

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Bogosian, Hedman (A), Shattenkirk, Sergačjov, Černák, Coburn, L. Schenn – Kučerov, B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – Paquette, Maroon.

Boston Bruins Halák (Vladař) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Clifton, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand (A) – O. Kaše, Krejčí, DeBrusk – Bjork, Coyle, N. Ritchie – Wagner, Kuraly, Nordström.

Vegas Golden Knights - Vancouver Canucks 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky: 26:34 Tuch (N. Roy, Theodore), 58:34 Pacioretty (Theodore, Stastny) - 01:29 Toffoli (E. Pettersson, Q. Hughes), 10:59 Horvat (Toffoli, E. Pettersson), 38:35 E. Pettersson (Edler, Toffoli), 40:18 Horvat (Boeser, Edler), 59:31 Pearson (J. T. Miller). Rozhodčí: Sutherland, Kozari – Murchison, Cherrey. Stav série: 1:1

Vegas Golden Knights Lehner (M.-A. Fleury) – McNabb, Schmidt, Martinez, Theodore, Holden, Whitecloud – Pacioretty, W. Karlsson, Mark Stone – Marchessault, Stastny, R. Smith – Cousins, N. Roy, Tuch – W. Carrier, Stephenson, Reaves.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Edler, Stecher, Q. Hughes, Ch. Tanev, Fantenberg, Jo. Benn – J. T. Miller, Horvat, Boeser – Pearson, E. Pettersson, Toffoli – Roussel, Gaudette, B. Sutter – Motte, Beagle, Virtanen.