nhl

nhl - Ruský centr Calgary Flames Oleg Saprykin (v bílém) svedl v zápase s Phoenixem tento souboj s finským obráncem Teppo Numminenem | foto: Reuters

Philadelphia ukončila sérii bez vítězství

Sedm zápasů trvající série, během které hokejisté Philadelphie nedokázali zvítězit, skočila v utkání s New York Rangers. Tým Flyers zvítězil těsně 5:4 a teprve podruhé v letošní sezoně vyhrál. Další bod přidal do své sbírky Nashville, asi největší překvapení této sezony zámořské NHL. Ovšem vzhledem k tomu, že v zápase s Vancouverem vedl už 4:0, není remíza 4:4 zrovna důvodem k jásotu. Nováček z Minnesoty překvapivě remizoval v Montrealu a získal historicky první bod na ledě soupeře.

V souboji dvou ambiciozních týmů, kterým se v NHL zatím moc nedaří, zvítězila Philadelphia v Madison Square Garden nad domácími Rangers především díky skvělé úvodní třetině. V té si Flyers vypracovali tříbrankový náskok, který byl, jak se později ukázalo, pro vývoj utkání rozhodující. Na druhý gól Jody Hulla přihrával český obránce Michal Sýkora, s jehož výkony zatím v Philadelphii nepanuje zrovna spokojenost. Celkově hosté v úvodu přestříleli soupeře poměrem 13:2!

Ve druhé třetině sice Rangers především zásluhou Jana Hlaváče snížili na rozdíl jediné branky, krátce před sirénou ovšem nováček Justin Williams vrátil do týmu Flyers pohodu. Na konci zápasu se domácí ještě vzchopili, nejdříve snížil Adam Graves, při power play v poslední minutě upravil na konečných 4:5 Valerij Kamenskij.

V brance Philadelphie dostal tentokrát před Romanem Čechmánek přednost Brian Boucher a díky 21 úspěšným zásahům získal druhou výhru v této sezoně. Podle posledních zámořských spekulací bude asi Čechmánek vyměněn za nějakého zkušenějšího gólmana, který by mladému Boucherovi vytvořil solidní zázemí. Nejčastěji se hovoří o Čechmánkově odchodu do Toronta.

S brankářským problémem se potýkají i v týmu Rangers. Navrátivší se Mike Richter vyhořel v minulém zápase s Tampou Bay, druhý veterán Kirk McLean proti Philadelphii zlikvidoval jen 14 střel. V sestavě newyorského klubu chyběl útočník Michal Grošek. Podle trenérova názoru hraje bez zaujetí a jedinou přihrávkou v šesti utkáních zatím nesplňuje očekávání.

Hokejisté Montrealu byli rádi, že šest minut před koncem vybojovali na vlastním ledě remízu s z nováčkem z Minnesoty. Pro hosty to byl vůbec historicky první bod na ledě soupeře. Paradoxní je i to, že Minnesotu vedl trenér Jacques Lemaire, jenž se jako hráč i kouč proslavil právě v Montrealu. Domácí měnili ve druhé třetině brankáře, ma Hackettovu místo přišel Jose Theodore. Důvodem znměny ovšem nebyl výkon, nýbrž zranění.

Ani čtyřgólový náskok nestačil Nashvillu, aby dokázal zvítězit nad Vancouverem. O remíze 4:4 nakonec rozhodl hostující útočník Brendan Morrison gólem 35 vteřin před koncem třetí třetiny. Na bodu pro Vancouver se výrazně podílel švédský nováček Daniel Sedin, autor jednoho gólu a dvou přihrávek. Carolina prohrála se San Jose 2:3 a v dresu domácíh si svoji letošní premiéru odbyl obránce Marek Malík, jehož dosud trápilo zranění krční páteře. Stal se již 61. Čechem v novém ročníku NHL.

NY Rangers - Philadelphia 4:5 (0:3, 2:1, 2:1).
Branky a nahrávky:
25. Hlaváč (Dvořák, Johsson), 36. Leetch (Hlaváč, Fleury), 55. Graves (Kamenskij, Fleury), 60. Kamenskij (Leetch) - 1. Primeau, 7. Hull (Primeau, Stevens), 18. Langkow (Sýkora, Gagne), 39. Williams (Gagne), 42. White (Gagne). Střely na branku: 25:19. Diváci: 18 200.

Carolina - San Jose 2:3 (0:1, 1:0, 1:2).
30. Gelinas (Ozolinš, Willis), 47. Battaglia (DiMaio, Brind´Amour) - 8. Ragnarsson (Matteau, Marleau), 43. Marleau (Stuart, Sundstrom), 51. Sturm (Damphousse). Střely na branku: 28:26. Diváci: 10 140.

Montreal - Minnesota 2:2 (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky
: 12. Zubrus (Žoltoks, Brisebois), 54. Weinrich (Brunet) - 16. Walz (Nielsen, O´Donnel), 40. Laaksonen (Nielsen). Střely na branku: 35:23. Diváci: 19 011.

Nashville - Vancouver 4:4 (2:0, 2:1, 0:3)
3. Bordeleau (Ronning, Kjellberg), 6. Walker (Houlder, Robitaille), 22. Fitzgerald (Robitaille, Hartnell), 37. Kjellberg (Ronning, Robitaille) - 38. Naslund (Schaeffer, Jovanovski), 47. D. Sedin (Klatt, H. Sedin), 53. Klatt (Aucoin, D. Sedin), 60. Morrison (Cassels, D. Sedin). Střely na branku: 33:34. Diváci: 14 171.

Calgary - Phoenix 2:2 (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
27. Saprykin (Lindsay, Housley), 40. Savard (Bure, Saprykin) - 4. Smith (May, Vaananen), 49. Wilson (May, Lumme). Střely na branky: 27 :20. Diváci: 15 412.

Za klubem je počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branky a bilance plus/minus při účasti na vstřelených a inkasovaných brankách