Ondřej Palát z Tampy Bay slaví svůj gól proti Torontu.

Ondřej Palát z Tampy Bay slaví svůj gól proti Torontu. | foto: AP

Palát oslavil narozeniny gólem, čtveřice Čechů sbírala asistence

• 18
Útočník Ondřej Palát opět potvrdil skvělou formu před play-off, když bodoval už v pátém zápase NHL v řadě. Naposledy v den svých 25. narozenin jedním gólem přispěl k výhře Tampy Bay 3:0 nad Torontem. V dalších zápasech se asistencemi zviditelnili Martin Hanzal z Arizony (0+2), Jakub Nakládal z Calgary (0+1) a duo San Jose Tomáš Hertl - Roman Polák (oba 0+1).

Z posledních pěti startů Tampa Bay čtyřikrát zvítězila a pokaždé se bodově prosadil český útočník Ondřej Palát. Naposledy v den svých 25. narozenin gólem podpořil povinný zisk dvou bodů u výsledku 3:0 proti v tabulce Východní konference poslednímu Torontu.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (FLA), 72z.- 58b.(25+33)
2. David Krejčí (BOS), 66z.- 56b.(15+41)
3. Jakub Voráček (PHI), 66z. - 50b.(10+40)
4. T. Plekanec (MTL), 76z.- 49b.(13+36)
5. Tomáš Hertl (SJS), 75z. - 44b.(19+25)
6. Jiří Hudler (FLA), 65z.- 42b.(15+27)
7. Martin Hanzal (ARI), 63z.- 40b.(12+28)
8. Ondřej Palát (TBL), 56z. - 36b.(15+21)
9. Aleš Hemský (DAL), 69z.- 34b.(13+21)
10. M. Frolík (CGY), 64z. - 32b.(15+17)

Lightning se naopak zlepšili na 93 bodů a dorovnali na čele Atlantické divize vedoucí Floridu. První hvězdou pondělního duelu byl zvolen gólman Ben Bishop, jenž na svou šestou nulu sezony a celkově 18. kariéry v NHL potřeboval 34 zákroků.

Ve dvou případech Bishopa prověřil i český útočník Maple Leafs Milan Michálek (17:35, +/-: 0, 2 střely). Z gólů se však radovali jen domácí, které už v 8. minutě poslal do vedení Michael Blunden.

Slavná chvilka Paláta (15:47, +1, 2 střely, 1+0) přišla v 15. minutě, když ze vzduchu „baseballovým“ způsobem poslal do sítě vyražený puk po předchozím pokusu Stevena Stamkose. Poslední slovo si vzal ještě v 27. minutě bek Victor Hedman. Výhru v dresu Lightning slavil i obránce Andrej Šustr (17:17, +1, 1 střela).

Hokejisté Philadelphie, kteří se na dálku přetahují s Detroitem o poslední postupovou pozici do play-off Východní konference, uspěli na domácím ledě 3:2 po prodloužení proti Winnipegu.

V součtu tak mají 87 bodů a udrželi si divokou kartu, když Red Wings (rovněž 87 bodů ale o odehraný zápas navíc) ve stejný hrací den přehráli 3:2 Buffalo.

Flyers odskočili do dvougólového vedení na startu druhé třetiny, kdy hostujícího Ondřeje Pavelce překonali Mark Streit a Wayne Simmonds. V dalším průběhu se ale Jets podařilo ztrátu vymazat, když nejprve v 27. minutě snížil Mark Scheifele a v 43. minutě srovnával Blake Wheeler.

Za stavu 2:2 tak utkání dospělo do prodloužení, v jehož poslední minutě Flyers trefil důležitý druhý bod kapitán Claude Giroux. Gólman Ondřej Pavelec v utkání předvedl 29 zákroků. Jeho protějšek Steve Mason, jenž při zranění Michala Neuvirtha dostává plnou důvěru, se prezentoval 26 zákroky proti 28 pokusům a byl zvolen první hvězdou. Útočník Jakub Voráček (19:29, +/-: 0, 1 střela) ani obránce Radko Gudas (19:32, +/-: 0, 5 střel) tentokrát nebodovali.

V bráně Detroitu v pondělním domácím souboji s Buffalem dostal přednost Jimmy Howard poté, co v předešlém debaklu 2:7 od Pittsburghu po čtyřech úvodních gólech předčasně vystřídal Petra Mrázka.

V roli jasného favorita si Red Wings postupně vypracovali třígólové vedení, když se v každé třetině postupně prosadili Dylan Larkin, Riley Sheahan a Luke Glendening. Posledně jmenovaný upravoval stav na 3:0 v čase 57:00, přesto se v závěru fanoušci ještě museli strachovat o výsledek.

Sabres totiž zahrozili dvěma rychlými zásahy z 58. a 59. minuty, kdy Jimmy Howarda připravili o nulu Zemgus Girgensons a Sam Reinhart. Vyrovnat už ale Buffalo nestihlo. Detroit tak slavil důležité dva body v boji o play-off a potěšil i klubovou legendu Gordie Howea, jemuž během zápasu klub gratuloval k blížícím se 88. narozeninám.

Podruhé v klubové historii získali hokejisté Washingtonu Prezidentovu trofej pro nejlepší celek základní části NHL. Definitivní jistotu ze zisku dané trofeje a výhody domácího ledu v klíčových fázích celého průběhu play-off Capitals dalo pondělní vítězství 4:1 nad Columbusem, o kterém rozhodly až tři branky ze třetí třetiny.

Průběžný stav 1:1 vymazali Tom Wilson, T.J. Oshie a Nicklas Bäckström. Kapitán Alex Ovečkin, jenž je jedním ze šesti hráčů současného kádru pamatujícího předešlý triumf v základní části soutěže z ročníku 2009/10, tentokrát zůstal bez bodu. Washington kraluje Východní konferenci i celé soutěži se 113 body, nejblíže se mu přiblížili konkurenti z nabité Centrální divize Dallas a St. Louis se ziskem 99 bodů.

Centr Martin Hanzal asistoval u dvou přesilovkových gólů Anthony Duclaira z úvodu druhé dvacetiminutovky, v níž Arizona otočila průběžný stav na 2:1 proti Calgary. Se ziskem 40 kanadských bodů si tak český reprezentant vyrovnal své dosavadní maximum kariéry v NHL z ročníku 2013/14. V dalším průběhu utkání už ale stříleli góly jen hosté. Flames postupně vrátili vedení Sam Bennett, Sean Monahan, T.J. Brodie a Joe Colborne.

Jednu asistenci si v dresu kanadského celku u triumfu 5:2 připsal i obránce Jakub Nakládal (15:55, +1, 1 střela, 0+1). Útočník Michael Frolík (13:41, +/-: 0) nebodoval a navíc kvůli zranění předčasně zamířil ve třetí třetině do kabin. Bez bodu zůstali i domácí bek Zbyněk Michálek (21:08, +/-: 0, 1 střela) a útočník Jiří Sekáč (12:44, -2, 2 střely, 10 trestných minut), jenž se v závěru zapletl do hromadné šarvátky.

Útočník Tomáš Hertl (15:53, +1, 2 střely, 0+1) a obránce Roman Polák (15:58, +1, 0+1) asistovali u pondělního vítězného představení San Jose v poměru 5:2 proti Los Angeles. Sharks se tak stali v pořadí šestým celkem Západní konference s jistotou účasti v play-off, když rychlejší byli jen hokejisté Dallasu, St. Louis, Chicaga, Anaheimu a právě jejich poslední soupeři z Los Angeles.

Výsledky:

Philadelphia - Winnipeg 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
21. Streit, 26. Simmonds, 65. Giroux - 27. Scheifele, 43. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 32 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Střely na branku: 32:28. Diváci: 19 100. Hvězdy zápasu: 1. Mason, 2. Giroux (oba Philadelphia), 3. Scheifele (Winnipeg).

Washington - Columbus 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
17. Justin Williams, 44. Wilson, 55. Oshie, 58. Bäckström - 19. Atkinson. Střely na branku: 40:22. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Wilson, 2. Oshie, 3. Niskanen (všichni Washington).

Detroit - Buffalo 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
19. Larkin, 30. Sheahan, 58. Glendening - 58. Girgensons, 59. Reinhart. Střely na branku: 29:20. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Sheahan, 2. Larkin, 3. Glendening (všichni Detroit).

Tampa Bay - Toronto 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
8. Blunden, 15. Palát, 27. Hedman. Střely na branku: 18:34. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Stamkos, 3. Hedman (všichni Tampa).

Edmonton - Anaheim 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
52. Jakupov - 5. Perry, 33. Pirri. Střely na branku: 28:25. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Gibson (Anaheim), 2. Hall, 3. Jakupov (oba Edmonton).

Nashville - Colorado 3:4 (1:3, 0:0, 2:1)
18. Smith, 55. Sissons, 56. Josi - 7. Comeau, 11. Landeskog, 12. Skille, 53. Matthias. Střely na branku: 35:27. Diváci: 16 443. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog (Colorado), 2. Smith (Nashville), 3. Comeau (Colorado).

San Jose - Los Angeles 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
13. a 60. Braun, 28. Pavelski (Hertl), 45. J. Thornton, 57. Karlsson (Polák) - 10. a 36. Lecavalier. Střely na branku: 31:32. Diváci: 17 066. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. J. Thornton, 3. Braun (všichni San Jose).

Arizona - Calgary 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
27. a 34. Duclair (na obě Hanzal) - 2. a 37. Bennett (na první Nakládal), 40. Monahan, 52. Brodie, 59. Colborne. Střely na branku: 24:21. Diváci: 14 347. Hvězdy zápasu: 1. Bennett (Calgary), 2. Duclair (Arizona), 3. Monahan (Calgary).

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.