NHL moc rostla, teď je v historické krizi

  • 41
New York, Praha - Hokejové impérium zvané National Hockey League už skoro pět měsíců chátrá. Od minulého pátku se v zámoří nekonalo žádné jednání mezi znesvářenými stranami - vlastníky klubů a hráčskými odbory NHLPA. Více než dvě třetiny naplánovaných zápasů základní části odpadly. Konec výluky není na dohled.

A přesto se šéf soutěže Gary Bettman nemá k tomu, aby vystoupil a prohlásil: "Ročník 2004-05 definitivně rušíme. Amen."


Proč se zoufalá agónie tak dlouho vleče? Jak dlouho trvá spor hokejových "továrníků" s hokejovými "dělníky"? A skončí vůbec někdy? "Nevěřím, že by NHL úplně zanikla," tvrdí útočník Martin Ručinský. "Tak velký a výnosný byznys majitelé nenechají padnout."

Jak obchod ovládl sport

Úvodní sezony NHL 1917-18 se zúčastnily pouhé čtyři kluby. Nejlépe placeným mužem Toronto Arenas, kteří v roce 1918 získali Stanley Cup, byl obránce Harry Cameron s příjmem 900 dolarů. Fenomenální střelec Joe Malone nastupoval pouze v domácích partiích Montreal Canadiens, neboť upřednostňoval civilní zaměstnání. "To mi na rozdíl od hokeje dávalo jistotu pro budoucnost," vzpomínal.

Teď jsou všichni hráči v NHL profesionálové, ti lepší se v průběhu kariéry finančně zabezpečí na zbytek života. Průměrná gáže v sezoně 2003-04 vystoupala nad 1,8 milionu dolarů. Základní hrubá mzda Jaromíra Jágra a Petera Forsberga činila 11 milionů dolarů.

HISTORIE NHL VE ZKRATCE

1917-1918 První sezonu zahajují čtyři týmy - Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators a Toronto Arenas.

1942-1967 Klasické období. Ligu tvoří skupina šesti tradičních klubů zvaná "Original Six": Montreal Canadiens, Detroit Red Wings, New York Rangers, Toronto Maple Leafs, Chicago Blackhawks a Boston Bruins.

1967 Začíná rozšiřování NHL. Přistupuje šest nových týmů, které formují vlastní divizi.

1979 NHL přijímá kluby, které přežily rozpad konkurenční WHA. Dohromady je v lize 21 členů. Nastává doba ofenzivního hokeje, v níž vládne Wayne Gretzky.

1994 Na čtyři měsíce ochromuje soutěž výluka. Majitelé se teprve v lednu 1995 dohodnou s hráčskými odbory na nové kolektivní smlouvě. Sezona je zkrácena skoro na polovinu. Platy hokejistů následně strmě stoupají.

2000 Expanze je korunována. NHL má 30 příslušníků, zhruba třetina sídlí daleko na jihu. Ozývají se finanční trable, kluby prodělávají. Pittsburgh, Ottawa a Buffalo vyhlašují bankrot.

2004-2005 Takřka pět měsíců je liga v krizi. Majitelé chudších klubů chtějí omezit gáže hráčů, kteří jejich restriktivní opatření zatvrzele odmítají. Zdá se, že poprvé v historii NHL odpadne celý ročník.

Odjakživa byla NHL spjata s ekonomickými otázkami. Kluby krachovaly a stěhovaly se. Obchod ligu, podobně jako jiná sportovní odvětví - i jinde ve světě, stále víc ovlivňoval, až ji ovládl docela.

Výnosy z National Hockey League rostly. Aby si z nich hráči urvali co nejvíc, nechali za sebe vyjednávat agenty. V létě 1966 vydupal právník Alan Eagleson pro nováčka Bobbyho Orra dvouletou smlouvu na 150 000 dolarů, což byla na tehdejší poměry senzační částka.

O rok později vznikla odborová organizace NHLPA, jež měla hájit zájmy hokejistů. "Zakladatelům unie vděčíme za podmínky, za jakých dneska hrajeme," prohlásil český bek Jiří Fischer.

Přehnala NHL rozpínavost?

Díky prodeji suvenýrů, pronájmům lóží v nových halách a výhodným kontraktům na televizní práva NHL bohatla a nabírala sebedůvěru.

Postupně rostl počet týmů. Zejména "božský" Wayne Gretzky  se svým angažmá v Los Angeles zasloužil o rozmach ledního hokeje i v "exotických" oblastech. Soutěž se v závěru minulého století rozpínala do všech koutů severoamerického kontinentu - k floridským plážím i do arizonské pouště. Komisař Gary Bettman hrdě dovršil expanzi NHL na 30 klubů, k čemuž přispěl příliv talentovaného personálu z Evropy. "Liga nikdy nebyla v lepší formě, finanční ani sportovní," holedbal se Bettman v polovině 90. let.

NHL v uplynulém ročníku celkem utržila 2,1 miliardy dolarů. Hvězdy i obyčejní "pěšáci" vydělávali jako nikdy předtím. Především rozhazovační New York Rangers bezostyšně roztáčeli platovou spirálu. Přidávaly se Detroit, Philadelphia či Toronto. "A to není naše chyba!" hájí se hráči. "Nikdo majitele nenutil, aby nám dávali tolik."

Prudkému, leč nerovnoměrnému rozmachu nestačil každý. Dramaticky se prohlubovaly hospodářské rozdíly mezi bohatými a skromnějšími trhy. Bettmanovo megalomanství popohánělo impérium k záhubě. Pittsburgh, Ottawa a Buffalo dokonce zbankrotovaly. Kanada trpěla nižším kurzem svého dolaru v porovnání s americkým. Týmy z Winnipegu a Quebeku se stěhovaly za penězi na jih, do Spojených států.

Platové stropy. Komunismus?

Ekonomicky slabší Edmonton Oilers či Nashville Predators nemohli živit tolik "superstars" jako třeba Colorado a nadávali na nespravedlnost: "Jak můžeme vyhrát Stanley Cup, když máme proti Detroitu čtvrtinový rozpočet?!"

Proto se v současnosti jedná o regulaci výdajů na hráče - platových stropech. Podle nich by žádný klub nesměl překročit limit stanovený na gáže, třeba 40 milionů dolarů. Pro srovnání: Detroit loni utratil skoro dvakrát tolik. "Jenže to je komunismus!" protestuje Martin Ručinský. "Proč by měli mít všichni stejně?"

Ligoví generálové odvětí: "Srovnají se šance na vítězství!"

"Ale ono to není v penězích, vždyť naposledy byly ve finále Tampa a Calgary, mančafty s podprůměrnými rozpočty," tvrdí Ručinský.

Zdá se, že ze sporu není úniku. Ani jeden ze soků nehodlá uhnout. NHL se i v beznadějné pozici zdráhá prohlásit sezonu za ztracenou. Odmítá roli toho, kdo uťal jednání. Posléze může prohlásit tzv. "nemožnost dohody" s odbory a místo hokejistů z NHLPA naverbovat "stávkokaze", "dělníky" z jiných lig. To by pro ni znamenalo triumf, byť podivný.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.