Vladimír Sobotka z Buffala na vhazování v zápase se San Jose. | foto: AP

Opouštím NHL, ale chci se vrátit. Proč odešli Jágr, Hudler i Sobotka

  • 6
Je krajně neobvyklé, aby hokejista dobrovolně opustil zámořskou NHL. Okolnosti však někdy dělají divy, takové případy se skutečně stávají. A dobře je zná i český fanoušek. Kdo by nepamatoval adié Jaromíra Jágra. Najdou se ale i další. Třeba Jiří Hudler. Nebo Vladimír Sobotka, který nejslavnější ligu opouští dokonce podruhé.

Pravda, Sobotka tentokrát asi neměl jinou možnost, jelikož o něj není za Atlantikem zájem. Může za to trudné zranění, jež mu způsobil hvězdný Rus Kučerov zkraje minulé sezony. Vážně pochroumané koleno si vyžádalo dlouhou léčbu. Když si k tomu připočteme nevýrazná čísla z předchozí sezony, není divu, že jeho vyjednávací pozice byla velmi nešťastná.

Poprvé však na výběr měl. Psal se rok 2014, když mu v St. Louis končila smlouva, jenže se s klubem nedokázal dohodnout na nových podmínkách. Nabídka byla menší, než si představoval. A tak sáhl po lukrativním lasu z Omsku, kde strávil tři roky.

Naštvání na Kučerova přetrvá do konce života, nebylo to fér, říká Sobotka

„A já si myslím, že si tím krokem v konečném důsledku uškodil. Po sportovní stránce i po stránce renomé,“ tvrdí Václav Prospal, který jinak na Sobotku nedá dopustit a hovoří o něm jen v superlativech. „Je to velice chytrý hráč, šikovný na kotouči a spolehlivý na obou stranách hřiště.“

Vydělal si, nakonec ale zatoužil po návratu do blyštivějšího světa. Ten se mu povedl, v St. Louis však stejně musel přistoupit na plat, který mu mezitím určila arbitráž. Navíc s vědomím, že nejlepší roky kariéry strávil v Rusku.

Vladimír Sobotka (vlevo) z Buffala bráněný Jevgenijem Malkinem z Pittbsurghu.

„Ať si každý říká, co chce, ale odchody do Ruska vám ublíží po sportovní stránce. NHL je jenom jedna a KHL se tomu absolutně nevyrovná. Se vším respektem k té soutěži. Vždycky jde o peníze,“ říká Prospal.

A zároveň o ješitnost, o ego. Když už se nějaký hokejista rozhodne opustit NHL, většinou má pocit, že v ní není doceněný. To se v roce 2008 týkalo i Jágra, jenž z vlastní vůle opustil New York Rangers a šel vydělávat ohromující peníze také do Omsku.

2006. Jaromír Jágr při utkání proti Ottawě (19. dubna 2006)

2006. Jaromír Jágr při utkání proti Ottawě (19. dubna 2006)

On sám tehdy vykládal, že odchod potřeboval k tomu, aby mohl dál hrát hokej. Aby získal motivaci. Tento výrok však vyplýval z obrovského vnitřního zklamání, že není v Rangers dostatečně oceněn. Svým způsobem právem, protože byl jasným lídrem a tahounem týmu, který by měl logicky dostat nejvyšší smlouvu.

Jenže vedení to tak nevidělo, generální manažer mu nechtěl přihodit, přitom v kádru bylo dost přeplacených borců. „Jardu obdivuju a vždycky obdivovat budu, ale kvůli těm třem rokům ztratil hodně. Jeho rekordy v NHL mohly být úplně někde jinde, což je ohromná škoda,“ tvrdí Prospal.

ČESKÁ PUMELICE. Jiří Hudler se gólem podílel na vysoké výhře Detroitu 7:4 nad Los Angeles. Přestože poražení mají v zápisu o 12 střel víc, ujaly se hlavně ty z hokejek soupeře.

O rok později se u Jágra inspiroval i Jiří Hudler, jenž také odešel na truc. A pochopitelně za extrémně výhodnou nabídkou z Dynama Moskva - hovořilo se o platu 10 milionů dolarů za dva roky, zatímco v Detroitu mu arbitráž přidělila sotva čtvrtinu.

Hudler se po roce vrátil a dvě sezony za „mrzké“ peníze si v Detroitu nakonec odkroutil. Následovaly dva povedené ročníky v Calgary, ale nakonec překvapivý konec kariéry v relativně hodně mladém věku 33 let.

„Těžko koukat do hlavy samotného hráče, každý má své důvody, ale NHL je jenom jedna, jsou v ní nejlepší hráči na světě a jestli jsi někde nespokojený, tak se nech vytrejdovat a ukaž, co umíš, v jiném týmu. Vezmi třeba i míň peněz, abys to mohl dokázat a mohl jsi potom podepsat daleko výnosnější kontrakt,“ je přesvědčený Prospal.

Sobotka v Buffalu nenašel ideální prostředí bez ohledu na zranění. Nesedl mu trenér, který mu na ledě nedával tolik prostoru, a takové role, díky nimž by mohl víc ukázat své možnosti. Čísla šla logicky dolů. A to ve spojitosti s věkem (v červenci mu bylo 33 let) a roční pauzou zaviněnou zraněním přesvědčí málokterého manažera.

Proto Sobotka vzal příležitost ve Švýcarsku. Doufá, že se po boku kamaráda Romana Červenky rozehraje a ještě někoho přesvědčí. Pokud ano, pak bude muset opět ukázat, že na to má a že si zaslouží víc.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.