Jak sportovci zvládají daně

Praha - Hokejová megastar Jaromír Jágr má potíže s americkým daňovým úřadem. Jak zápolí s daněmi jiní čeští sportovci? Právní řád České republiky nezná pojem profesionálního sportovce - to je výchozí bod. Finanční záležitosti řeší téměř 1500 profesionálních fotbalistů a hokejistů v zemi podle paragrafu 7 Zákona o daních z příjmu. Ten hovoří o „příjmech z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů“.Dále čtěte: Jágr prý dluží na daních přes tři miliony x Jak platí jiní: Hokejisto, teď se starej! x V Německu bez potíží x Ospalého živnost: triatlon

„K nim nepotřebuje živnostenské oprávnění, ale daňové přiznání odevzdává jako každá jiná samostatně výdělečná osoba,“ vysvětluje daňový poradce Karel Poch, který spolupracuje například s hokejovým agentem Jaromírem Henyšem.

Nejlepší je „švarc-systém“
Kluby platí hráče na základě uzavřené smlouvy, a odpadají jim tak starosti se zdravotním a sociálním pojištěním. Naopak hráči musejí ještě sami danit nepeněžní příjmy - třeba služební auta, doplňkovou výživu, další oblečení nebo mobily.

Z nedostatků okolo těchto záležitostí vznikly pravděpodobně daňové problémy hokejisty Jiřího Dopity ve Vsetíně. Dopláceli i fotbalisté, působící před časem v Jablonci. „Pro kluby i hráče je to stále jasně výhodnější. Kdyby kluby vzaly hráče jako zaměstnance, platily by navíc přes 35% z hrubé mzdy na odvodech státu,“ vysvětluje Karel Poch.

Tedy - prodělaly by obě strany, vydělal by stát. Což připomíná tzv. „švarc-systém“, vynalezený počátkem 90. let benešovským podnikatelem a fotbalovým mecenášem Miroslavem Švarcem.

Zaměstnanci a daňové ráje
Ve většině vyspělých zemí však bývá i sportovec zaměstnancem. V kanadsko-americké NHL, v západoevropských fotbalových ligách. „Kluci mají čistou hlavu a mohou se soustředit jen na sport,“ říká Pavel Zíka, šéf firmy Sport Invest, zabývající se zastupováním hráčů. Nabízí jim i finanční poradenství.

Komplikace nastávají sportovcům, kteří stráví část roku v zahraničí a zbytek působí doma. „Aby se zamezilo dvojímu zdanění, zjišťuje se tzv. daňový domicil. Podle toho, kde se zdržuje většinu roku,“ vysvětluje daňový poradce.

Pokud tedy hokejista stráví víc než 183 dní v roce v Česku, platí daně tady. Může si do nich však započítat i částky placené v Americe. Tam se řídí platby podle států. Pokud hraje dva dny na Floridě, platí tam, i když bydlí v Pittsburghu.

Byty v daňovém ráji v Monaku si udržuje a „provozuje“ mnoho prominentů. Mezi nimi čeští tenisté v čele s Jiřím Novákem, který loni vydělal zhruba 1,5 milionu dolarů. V Monaku se daň z příjmu neplatí. V Rusku, kam nyní míří hodně Čechů, dělá jen 15 %. Podle progresivní daně spolkne berní úřad v Česku až 32 % příjmů, v Německu dokonce přes 50 %.

Řada sportovců, většinou z individuálních odvětví, má vlastní živnost. Jako triatlonista Filip Ospalý na „sportovní činnost - triatlon“. Často ji kombinují s reklamní činností, jíž vlastně propagují své sponzory.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.