Hull: 900 utkání, 600 gólů

N e w Y o r k - Posledním střelcem roku 1999 v zámořské Národní hokejové lize se stal útočník Brett Hull z týmu obhájce Stanleyova poháru Dallas Stars. Pro domácí tým znamenala Hullova druhá gólová trefa v utkání plném zvratů s Anaheimem dva body a ve vyrovnané tabulce Pacifické divize posun na třetí místo.

Anaheim potřetí za sebou prohrál, i když dvakrát vedl. Pak ještě vyrovnával na 3:3 Paul Kariya z přihrávky českého obránce Pavla Trnky. V poslední třetině však přišly chvíle Bretta Hulla, který dvěma góly v rozmezí 133 vteřin odčinil dosavadní čtyři minusové body za svou přítomnost na ledě při všech brankách soupeře. Oba puky dopravil jubilant Hull, jenž hrál 900. zápas v soutěži, do sítě Anaheimu po vzorné spolupráci s Kirkem Mullerem a Mikem Modanem. Gól na 4:4 byl přitom jeho šestistým v NHL. To se dosud v NHL podařilo jen jedenácti hokejistům včetně Hullova otce Bobbyho (610).

Nepříliš dobrý pocit museli mít z posledního zápasu loňského roku brankáři. Ed Belfour opustil domácí branku už na začátku čtrnácté minuty, když jej podruhé překonal Kariya, a utkání dochytal Manny Fernandez, který však rovněž dvakrát inkasoval. V dresu Anaheimu si Guy Hebert připsal jen dvanáct úspěšných zásahů, ze sedmnácti střel Dallasu prošlo pět puků za jeho záda.V poslední třetině na Heberta mířily jen dva střelecké pokusy, oba z Hullovy hokejky - a oba skončily v síti.

"Je to krásný pocit, vstřelit poslední gól tisíciletí. Reakce diváků byla úžasná," pochvaloval si Hull obecenstvo, které mu po vítězné brance aplaudovalo v stoje. Hebert se však mračil. "Nechtěl jsem být jeho obětí, ale stalo se. Když je někdo takový jako Hull na ledě, musíte zapnout pozornost na plné obrátky," ocenil střelce Dallasu.

V utkání prvního a posledního celku Centrální divize se schylovalo k velkému překvapení, Chicago totiž v hale nejlepšího celku dosavadního průběhu NHL Detroitu vedlo po polovině druhé třetiny už 4:1. Domácí však ještě stihli vybojovat remizu.

"Dneska jsme zachránili remízu jen díky nezměrné bojovnosti celého mužstva," ulevil si Brendan Shanahan, který v poslední minutě normální hrací doby zachránil Detritu bod. "Ve třetí třetině jsme měli opravdu hodně šancí, ale některé Passmoreovy zákroky byly neuvěřitelné. Přesto jsme to nevzdali," dodal hráč, který prodloužil sérii neporazitelnosti svého týmu na pět zápasů. "Ve třetí třetině jsem měl docela dost práce," konstatoval lakonicky chicagský gólman.

Detroit - Chicago 4:4 po prodloužení (1:3, 2:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Verbeek (Murphy, Shanahan), 32. Chelios (Duchsne), 40. Holmström (Fjodorov, Lapointe), 60. Shanahan (Lapointe) - 5. McAmmond (Nylander, Sullivan), 17. McAmmond (Sullivan), 19. Gilmour (Mironov), 31. Daze (Mironov, Eriksson).
Střely na branku: 50:20.
Využití přesilovek: 1:1.
Diváků: 19 983.

Dallas - Anaheim 5:4 (1:2, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 47.  a 49. Hull (u obou Modano, Muller), 2. Lehtinen (Carbonneau, Zubov), 24. Sydor (Zubov, Hull), 32. Jackman (Modano) - 14. Kariya (Tverdovsky, Haller) 39. Kariya (Trnka, Donato), 6. Cullen (McKenzie, Tverdovsky), 42. Donato (Marsahll, Kariya).
Střely na branku: 17:27.
Využití přesilovek: 3:0.
Diváků: 17 001