Dominik Hašek | foto: Reuters

Haškův tým podlehl Calgary i podruhé

• 20
Calgary - Útočník Daymond Langkow dvakrát překonal brankáře Dominika Haška a výraznou měrou se zasloužil o vítězství Calgary nad Detroitem v poměru 3:2. Kanadský celek Flames tak napodobil svého soupeře, když naplno využil výhody domácího ledu a srovnal stav série na 2:2. Za Red Wings jedenou asistoval Robert Lang.

Calgary podruhé za sebou potvrdilo své postavení nejlepšího mužstva na domácím ledě ze základní hrací části NHL.

Série se tak za nerozhodného stavu 2:2 přestěhuje opět do Joe Louis Arény v Detroitu.

Obdobně jako v předcházejícím duelu Flames těžili zejména z přesilových her.

V průběhu 8. minuty domácí disponovali hned dvojnásobnou výhodou poté, co se provinil Mathieu Schneider a následně byl za nesportovní chování potrestán také Dominik Hašek.

Calgary udeřilo pouhou vteřinu po návratu Schneidera z trestné lavice. Přihrávky Alexe Tanguaye a Jaroma Iginly dovedl do gólového konce Daymond Langkow.

V čase 11:07 bylo vyrovnáno, když Robert Lang za brankou vybojoval puk pro Todda Bertuzziho. Záhy na to ovšem domácí útočník Craig Conroy překvapil Dominika Haška střelou z levého kruhu, která přes bránící hráče Detroitu prolétla až do sítě.

Těsné vedení Flames ale nemělo dlouhého trvání. V šestnácté minutě totiž po přihrávce Todda Bertuzziho srovnal na 2:2 ranou z mezikruží Johan Franzén.

V prostřední hrací části se Calgary dočkalo již druhé dvojnásobné přesilovky, která rozhodla o konečném výsledku utkání. Na trestnou lavici tentokrát usedli Robert Lang a Nicklas Lidström, aby mohli pouze sledovat jak Daymond Langkow zakončuje přihrávku zpoza branky od Alexe Tanguaye.

Ottawa ukončila první účast Crosbyho v play-off

Vítězství 3:0 z ledu domácí arény Scotiabank Place zajistilo Ottawě postup do 2. kola play-off. Pro lídra kanadského bodování základní části NHL a tahouna ofenzivy Pittsburghu útočníka Sidney Crosbyho tak skončila premiérová účast v bojích o Stanley Cup.

"Hrál velmi dobře. Samozřejmě jsme si na něj dávali velký pozor pokaždé, když byl na ledě. Nasazovali jsme proti němu Volčenkova s Phillipsem, kteří mu nedali příliš prostoru. Zejména v posledních dvou zápasech nám to vycházelo," řekl na adresu Crosbyho kapitán Senátorů Daniel Alfredsson.

V pěti zápasech play-off si devatenáctiletý talent kanadského hokeje připsal pět bodů za tři branky a dvě asistence. V posledním představení však Crosby vyšel naprázdno, shodně jako všichni hráči Penguins. Gólman Ray Emery si totiž poradil se všemi 20 střeleckými pokusy a dosáhl svého prvního čistého konta kariéry ve vyřazovacích bojích.

"Prohráli jsme se skvělým mužstvem, které má šanci vyhrát Stanley Cup," pochválil výkony soupeře trenér Pittsburghu Michel Therrien. Ottawa rozhodla o svém triumfu třemi góly z prostřední dvacetiminutovky, kdy skórovali Dany Heatley, Antoine Vermette a Chris Kelly.

Dallas unikl vyřazení a vrací se do domácí arény

Již potřetí se v sérii mezi Dallasem a Vancouverem rozhodovalo o vítězi až v nastaveném čase, aby se po dvou úspěších kanadského mužstva poprvé radovali hokejisté Stars.

Dallas, do jehož sestavy se navrátil uzdravený útočník Eric Lindros, se však prodloužení málem nedočkal. V úvodu třetí třetiny se provinil proti pravidlům domácí kapitán Markus Näslund, přičemž gólman Marty Turco během signalizované výhody odjel na střídačku.

Loui Eriksson operoval v útočném pásmu a zpětnou přihrávkou hledal na modré čáře Mika Modana, jemuž však puk přeskočil hokejku a směřoval do prázdné klece Stars. K nelibosti vyprodané arény GM Place však projel těsně kolem levé tyče. Na stavu 0:0 se tak nic nezměnilo.

Rozhodnutí přinesla až sedmá minuta nastaveného času, kdy Vancouver doplatil na špatné střídání a následnou hru dokonce s šesti hráči v poli. Zkušený obránce Sergej Zubov vystřelil na branku Roberta Luonga, aby puk skončil v síti po ideální teči kapitána Dallasu Brendena Morrowa.

Anaheim přehrál Minnesotu a slaví postup

Utkání mezi Anaheimem a Minnesotou předcházela hromadná potyčka při rozbruslení, kterou vyvolali bitkaři obou celků George Parros a Derek Boogaard. Rivalitu mezi hráči rozpoutal tvrdý zákrok z předchozího duelu v podání Brada Maye proti Kimu Johnssonovi, v jehož osobě tak Minnesota přišla o jednoho z klíčových zadáků.

Aby toho nebylo málo tak při rozbruslení ještě inkasoval ránu pukem do hlavy domácí střelec Teemu Selänne. Lékaři Anaheimu jej však rychle ošetřili a "Finský blesk" stihl už začátek duelu, který po 62 vteřinách ozdobil prvním gólem bek Chris Pronger.

V 36. minutě srovnal skóre trefou z oslabení Marián Gáborík, za dalších 47 sekund ale Anaheim opět vedl. Pokračující přesilovku totiž využil mladý útočník Ryan Getzlaf. Třetí hrací části si domácí pohlídali a díky zásahům Corey Perryho a Travise Moena navýšili své vedení na konečných 4:1.

Výsledky:

Východní konference:

Ottawa - Pittsburgh 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
22. Heatley, 27. Vermette, 38. Kelly. Střely na branku: 26:20. Diváci: 20.179. Konečný stav série: 4:1.

Západní konference:

Calgary - Detroit 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)
9. a 29. Langkow, 14. Conroy - 12. Bertuzzi (Lang), 16. Franzén. Dominik Hašek odychtal za Detroit 59 minut, z 21 střel inkasoval tři góly, úspěšnost měl 85,7%. Střely na branku: 21:35. Diváci: 19.289. Stav série: 2:2.

Vancouver - Dallas 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka:
67. Morrow. Střely na branku: 21:30. Diváci: 18.630. Stav série: 3:2.

Anaheim - Minnesota 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
2. Pronger, 37. Getzlaf, 51. Perry, 60. Moen - 36. Gáborík. Střely na branku: 39:27. Diváci: 17.318. Konečný stav série: 4:1.