Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Zbraně legend: Howeovy lokty a Jágrův zadek. Mr. Hockey a jeho příběh

  16:50
Pravá křídla s nadpřirozenou silou a bezmeznou láskou k hokeji se v NHL na chvíli potkala historickém pořadí kanadského bodování. V čem se liší a v čem se podobají Gordie Howe a Jaromír Jágr, který ho v pondělí předstihl?

Gordie Howe v dresu Detroitu na momentce z roku 1951 | foto: Repro: Sports Illustrated The Hockey Book

Paní Katherine v poslední březnový den roku 1928 štípala dříví na dvorku farmy v kanadské provincii Saskatchewan. Přistěhovala se ze Stuttgartu, kde pomáhala dědovi, jenž vyráběl rakve.

Teď v osadě Floral, daleko od civilizace, pocítila porodní bolesti. Na kamnech ohřála vodu, ulehla do postele a přivedla na svět Gordona, své šesté dítě. Přestřihla pupeční šňůru a čekala, až muž Albert přijde z práce.

KANADSKÉ LEGENDY. Gordie Howe, Wayne Gretzky a Mario Lemieux (zleva) při natáčení reklamy na NHL.

Z drsného kraje a nevlídného podnebí vzešel Gordie Howe, Mr. Hockey, legendární útočník, který ještě ve dvaapadesáti hrál NHL.

Právě jeho minulý týden dohnal v historickém bodování Jaromír Jágr, český pan Hokej. On ovšem ohromující součet 1 850 ještě vylepší. Už po pondělním utkání s Bostonem je na čísle 1 851.

Howeův příběh se v lecčems podobá tomu Jágrovu, třebaže jejich data a místa narození dělí téměř 44 let a více než 7 300 kilometrů.

Posilovna? Míchačka i vojtěška

Oba zdědili po otcích statnou postavu, oba se vděčně drželi jejich rad.

Albert Howe živil sebe i své nejbližší jako farmář, lovec a zedník. V jeho těle nevězela útlocitná dušička. Synkovi odmalička vštěpoval: „Nedej si od ostatních nic líbit, jinak ti budou ubližovat pořád.“

Gordie byl spíš plachý kluk, později všímavý manžel a milující táta. Při hře se však řídil Albertovými slovy. „Kdykoliv jsem jel do rohu pro puk, vždycky jsem měl jeho větu někde uloženou v hlavě.“

Jaromír Jágr slaví svůj 1 851. bod v NHL, díky kterému se stal třetím nejproduktivnějším hokejistou v historii NHL

I sokové, kteří ho uctívali, třeba Bobby Orr, poznali tvrdost jeho loktů. Mezi mantinely neznal slitování. Naskytla-li se šance porvat se, využil ji. To Jágr je vedle něho úplný pacifista. Málokdy se přimíchá do strkanic. Když už se musel prát, použil svůj oblíbený chvat zvaný kravata.

Také on si ovšem pamatuje, co mu Jaromír senior opakoval: „Nepřestávej bruslit. Drž hokejku pořád na ledě. Tlač se před bránu, odtamtud padají góly.“

A zatímco Howe proslul svými lokty coby útočnými zbraněmi, Jágr používá jako štít jinou část těla. Zadek. Vytrčí ho na napadajícího soupeře a báječně si tak pokryje puk.

Ty dva spojuje takřka nadpřirozená síla, kterou oba čerpali, už když v dětství pomáhali doma.

Howeovi se s devítidenním Gordiem přesunuli ze Zapadákova Floralu do města Saskatoonu. Žili ale ve čtvrti, kde netekla voda. Museli si ji nosit od veřejného kohoutku.

„Vláčel jsem plná vědra do kopce, nohy se mi bořily do písčité půdy,“ líčí Howe v životopise Mr. Hockey, My Story. „Nebyla to legrace, ale časem se ukázalo, že díky té dřině jsem byl stabilnější na bruslích.“

LEGENDA S ČÍSLEM 9. Zatímco Jágr proslavil číslo 68, k Howeovi patřila devítka. Třeba rekordman Gretzky na počest svého idolu nosil číslo 99. Howe hrával s výškou 183 cm a váhou zhruba 93 kg. Obdivován byl hlavně pro všestrannost. Vžil se termín Howeův hattrick (gól, asistence a bitka v jednom utkání), ačkoliv on sám zaznamenal jen dva takové zápasy.

Posléze se junior připojil k tátovi na stavbě. Házel písek lopatou do míchačky, tahal pytle s cementem.

Jágr vyrůstal na statku v Hnidousích na kraji Kladna a pravidelně se podílel na obstarávání hospodářství. Krmil býky, oháněl se vidlemi na poli. Den před ligovou premiérou v kladenském áčku sklízel skoro do půlnoci vojtěšku. „Končily žně, nikoho nezajímalo, že mě čeká první zápas. Byly důležitější věci,“ psal v knize Z Kladna do Ameriky.

Mohutné figury obalené svaly prodloužily kariéru oběma forvardům. Stejně jako oddanost povolání.

„Kdyby vážili 80 kilo, jistě by tak dlouho nehráli,“ řekl floridskému listu Sun-Sentinel bývalý skvělý bek a nyní komentátor Denis Potvin. „Bůh je ušetřil osudových zranění. Ty dva hlavně pojí láska k hokeji. Málokdo dokáže takhle skloubit předpoklady a vztah ke hře.“

Přežil díky díře do lebky

Sanitka se řítila detroitskými ulicemi, pacientovi se chtělo zvracet v každé zatáčce. Měl dojem, že kamsi padá, pokoušely se o něho mdloby.

Howe versus Jágr

Gordie Howe, Kanaďan, 87 let
Získal 4x Stanley Cup, 6x Art Ross Trophy (vítěz bodování) a 6x Hart Trophy (nejužitečnější hráč NHL)
V NHL získal 1 850 bodů (801 + 1 049) ve 1 767 utkáních. V lize působil v letech 1946-71 a 1979-80, ve WHA hrál 6 sezon (1973-79).

Proslavil číslo 9.

Jaromír Jágr, Čech, 44 let
Získal 2x Stanley Cup, olympijské zlato, 2x titul z MS, 5x Art Ross Trophy, 1x Hart Trophy
V NHL získal 1 851 bod (743 + 1 108) v 1 613 zápasech. V lize působí od roku 1990, na tři sezony (2008-11) odešel do Ruska.

Kultovní se stala osmašedesátka, kterou nosí na dresu.

Oba borci mohli sbírat další stovky bodů, kdyby v NHL setrvali celou kariéru. Oba v ní váleli hlavně v érách, kdy nepadalo moc gólů.

Howe potkal málo soků z Evropy, v lize ale po většinu jeho kariéry bylo jen šest týmů, v nichž byla koncentrovaná veškerá zámořská kvalita. V Detroitu vydělával Howe od pěti do 100 tisíc dolarů. Jágr bral od 150 tisíc do 11,5 milionu.

Tři dny zbývaly do Howeových 21. narozenin. Jeho život visel na vlásku. Stačilo málo a Potvin by nikdy nepronesl zmíněný výrok týkající se štěstí a vážných úrazů.

Po nárazu do hrazení v utkání play-off s Torontem utrpěl Howe jednu ze svých 14 zlomenin nosu a frakturu lícní kosti. Měl pošramocené oko, těžký otřes mozku. Krvácení a sílící nitrolebeční tlak přiměl lékaře k naléhavé operaci. Nástrojem připomínajícím vývrtku mu vyráběli díru do lebky.

„Bylo jedna ráno, zákrok trval hodinu a půl, nikomu bych ho nepřál,“ stojí v Howeově autobiografii. „Vnímal jsem ten pres, slyšel zvuky a hlavně doufal, že doktoři vědí, kdy mají s hloubením otvoru přestat. Ani po operaci jsem nesměl usnout. Pro jistotu mě každou chvíli píchali jehlou do chodidla.“

Howe se záhy zotavil. Na jeho zdravotní kartě se však objevilo o dost víc záznamů než na té Jágrově. Mohl za to jeho dravý styl a chabá výstroj.

České křídlo několikrát přibrzdila pochroumaná třísla, spravovali mu rameno, nedávno ztratil další zuby.

Howeovi ale šili jen ve tváři otevřené rány nejméně 300 stehy. Jedna střela bombarďáka Bobbyho Hulla mu přes holenní chránič rozsekla nohu až na kost, další mu přerazila palec. Chronické potíže s úlomky kostí v zápěstí jej ve 43 letech postrčily k prvnímu odchodu do penze.

Stejně jako Jágr opustil NHL a později se do ní vrátil. Klub Red Wings, jemuž byl věrný 25 sezon, ho na přelomu 60. a 70. let zklamal hned dvakrát.

Nejdřív velebený veterán s rozčarováním zjistil, že s výdělkem 45 tisíc dolarů není nejlépe placenou hvězdou soutěže. A že není ani nejlépe placeným mužem na detroitské soupisce (tehdy se ještě gáže nezveřejňovaly). Nakvašeně zažádal o zvýšení na 100 tisíc, které jeho šéfové okamžitě odkývali. „Pochopil jsem, jak mě obírali. Měl jsem si říct rovnou o 150 tisíc,“ vyčítal si.

Velkých ovací se dostalo legendárnímu Gordiemu Howeovi, který zavítal na utkání...

Gordie Howe, hokejová modla. Kde se zjeví, tam se mu tleská.

Podruhé ho zaplavila hořkost, když jej coby důchodce zaměstnali ve vedení Wings, jenže používali ho pouze jako živého reklamního panáka, kterého posílali na bankety a vystavovali při ceremoniálech.

Není proto divu, že se o dva roky později nechal zlákat do konkurenční ligy WHA, kde za Houston nastoupil se svými potomky Martym a Markem.

Rodinná pouta pro něj znamenala hodně. Dokonce víc než hokej.

58 let, jedna žena

Odmalička překonával protivenství s úžasnou zarputilostí. Dějiny mu připravily víc překážek než Jágrovi.

V časech Velké hospodářské krize v nuzném domě spal v ponožkách, neboť v noci kamna zhasla a v pokoji se rozhostil chlad. Když se otci v práci nevedlo, dostával Gordie a jeho osm sourozenců třikrát denně ovesnou kaši. Sprchovali se hlavně ve škole. Pili mléko z prášku. „Kdo ho neochutnal, ať je rád,“ tvrdí.

Bídná výživa asi přispěla k jeho potížím s páteří. Musel cvičit, aby posílil svaly a záda si narovnal. Zřejmě trpěl dyslexií, ve škole zaostával, takže se mu děti posmívaly. O první brusle, samozřejmě obnošené, se přetahoval se sestrou.

Na soustředění nováčků v Detroitu přespával s ostatními na vojenských lehátkách v aréně Olympia, kde se to hemžilo krysami. Zelenáči je tloukli holemi, leč válku s hlodavci nemohli vyhrát.

Jaký je bojovník, předvádí Howe stále. Vzepjal se po mrtvici, pomohla mu léčba kmenovými buňkami. Koncem měsíce mu bude 88 let. Až dojemně o něj střídavě pečují všichni čtyři potomci, které vychoval s milovanou chotí Colleen (zemřela v březnu 2009).

Gordie Howe a jeho rodina, manželka Colleen a synové Marty a Mark.

Zatímco dosud bezdětný Jágr střídá modelky a televizní moderátorky, Howe si 58 let vystačil s jednou ženou. Poznal ji ve třiadvaceti v bowlingové herně v Detroitu. Hned se mu líbila, dlouho se odvažoval pozvat ji na rande. Psali si romantické dopisy, jezdila s ním na ryby, dělala mu manažerku.

„Vážím si každého vítězství ve Stanley Cupu, ale pět nejšťastnějších dnů v mém životě se týká svatby a narození našich dětí,“ tvrdí Howe ve své knize. „Hokeji vděčím za spoustu věcí. Ale považuju se v první řadě za rodinný typ a až ve druhé za sportovního profíka.“

Autor:

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Povolávají všechny, ke kterým se dostanou. KHL se klepe před mobilizací

Původní zprávy po vyhlášení ruské mobilizace tvrdily, že sportovci, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti, přijdou...

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Lakatošův hattrick posunul Vítkovice do čela extraligy. Plzeň a Třinec se zvedají

Hokejová extraliga má po třech předehrávkách šestého kola nového lídra. Do čela tabulky se vyhouply Vítkovice, které i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta přetlačila Pardubice, Kometa vynulovala Hradec. Olomouc opět úspěšná

Šlágr šestého kola hokejové extraligy vyzněl lépe pro Spartu, která v atraktivní partii přetlačila Pardubice 3:2 po...

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Ofenzivní hvězda na postu obránce? Kouč Toronta hlásí: Chceme tomu dát šanci

Vyčnívá šikovností, rychlostí a všestranností. Uplynulý ročník zakončil na desátém místě tabulky produktivity, moc...

Hokejového útočníka Radima Zohornu získalo v NHL Calgary

Útočník Radim Zohorna se stal hráčem Calgary. Kanadský klub NHL si šestadvacetiletého českého hokejistu stáhl z...

Šance, která se nemusí opakovat. Hertl chce v Praze vyhrát a pobavit diváky

Nové sezony NHL se nemůže dočkat. A protože ji odstartuje v pražské O2 areně, těší se ještě o poznání více. Nadšení mu...

Na další rok juniorem, Svozil si na dospělý hokej počká. Kvůli síle, slyšel

Blýskl se krásnou asistencí proti Buffalu, za pár hodin ho ale Columbus vyřadil z kempu. Míří do juniorské WHL, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...