Gólman Turek už potřetí udržel čisté konto

Calgary - V sobotním utkání zámořské NHL mezi Tampou Bay a Pittsburghem se v dresu Penguins po osmizápasové pauze objevil Mario Lemieux. Ve vyrovnaném duelu, který se rozhodoval za stavu 2:2 až v prodloužení si připsal jednu asistenci a dva dvouminutové tresty. Český gólman Roman Turek opět udržel čisté konto a Calgary zdolalo vítěze Stanley Cupu z Colorada 2:0, jeho krajanům Dominiku Haškovi a Tomáši Vokounovi se už tolik nedařilo.

"Brusil jsem opatrně, ale šlo to výborně," řekl Lemieux a dodal: "Bylo to po těch týdnech bez hokeje pro mě překvapení. Cítil jsem se dobře."  Rozhodující gól vstřelil půl minuty před koncem nastavení při přesilové hře Václav Prospal a pomohl tak Tampě přerušit nelichotivou šestizápasovou sérii porážek. "Je to skvělé. Před brankou bylo trochu místa, a tak jsem prostě zkusil dostat puk skrz," poznamenal spokojený český hráč.

Roman Turek z Calgary výrazně přispěl k vítězství svého týmu nad Coloradem v poměru 2:0. Český brankář chytil všech 36 střel Avalanche a připsal si již své třetí čisté konto v letošním ročníku.

Nejvíce se blýskl při trojité šanci dua Hejduk - Sakic na začátku druhé třetiny. Nejprve kryl Hejdukovu bekhendovou střelu, pak betonem zastavil Sakikovu dorážku a rukou i jeho druhý pokus. "Ten třetí zákrok byl šťastný, o ruku mi puk jen lehce zavadil," řekl Turek a pokračoval: "Když k shutoutu potřebujete 36 zásahů, je jasné, že nějaké budou šťastné. Někdy prostě nemáte žádnou představu o tom, kde puk vlastně je."

Druhý gól Flames dal Jerome Iginla a prodloužil tak svou sérii zápasů, v nichž bodoval, na jedenáct. Jeho čtrnáctá přesná trefa v sezoně jej navíc vynesla do čela tabulky střelců celé soutěže. Stejný hráč zároveň s osmadvaceti body vede i kanadské bodování NHL.

Méně se už dařilo dalšímu českému brankáři Dominiku Haškovi, který na ledě Králů z Los Angeles kryl 26 pokusů, ale prohře Detroitu 2:3 v prodloužení nezabránil. Rozhodující gól mu vstřelil v předposlední minutě prodloužení po samostatném nájezdu slovenský útočník Žigmund Pálffy. "Je velmi těžké takový nájezd využít. Obvykle nevíte, co na něho vymyslet," řekl Pálffy o Haškovi a dodal: "Musel jsem být rychlý a správně se rozhodnout. Během chvilky totiž mohlo být pozdě."

Columbus sice ještě nedokázal vyhrát před svými diváky, ale z ledu soupeřů si přece jen nějaké body odváží. Tentokrát vyhrál v Bostonu vysoko 5:1 a připravil Bruins druhou domácí porážku v řadě. "Je to moje chyba, že jsem nepřipravil tým na dnešní zápas. Nebyli jsme disciplinovaní ve hře a ztráceli moc puků," řekl trenér Bruins Robbie Ftorek.

Do branky Nashvillu se v Ottawě postavil Tomáš Vokoun, chytil 27 pokusů, ale k úspěšnému výsledku svůj tým nedovedl. I díky jedné nahrávce Martina Havláta vyhráli Senátoři 3:2.  Olaf Kolzig, gólman Washingtonu, poprvé v sezóně neinkasoval, chytil 34 střel a přispěl k výhře Capitals nad Atlantou v poměru 3:0. V brance Thrashers nastoupil Norm Maracle, ale ani on sedmé prohře hostů v řadě nezabránil.

Poprvé v letošní sezině prohráli Islanders dvě utkání v řadě. Postaral se o to Montreal, který je na domácím ledě přehrál 3:2. Na bodový zisk hosté nedosáhli ani díky Alexeji Jašinovi, který vstřelil obě jejich branky. Na jednu z nich mu přihrál obránce Roman Hamrlík.

Po špatném startu do sezóny se zvedají hráči New York Rangers. Z Buffala si odvezli po výsledku 4:2 oba body a prodloužili tak svou vítěznou sérii už na čtyři zápasy. Dvěma góly se na tom podílel Mike York, jednou asistencí uzdravený Petr Nedvěd.

Boston - Columbus 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
18. Samsonov - 5. Sloan, 14. Sillinger (Klesla), 31. Darche, 40. Whitney, 43. Dineen (Kron). Střely na branku: 37:18. Diváci: 14 945.

Buffalo - NY Rangers 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky
: 31. Patrick, 32. Šatan - 36. a 50. York, 8. A. Johansson (Nedvěd), 29. Fleury. Střely na branku: 31:21. Diváci: 17 529.

Toronto - New Jersey 1:1 (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky
: 38. Sundin (T. Kaberle) - 49. Madden (Holík). Střely na branku: 23:34. Diváci: 19 262.

Montreal - NY Islanders 3:2 (0:0, 3:2, 0:0)
Branky
: 29. Rivet, 35. Petrov, 36. Perreault - 35. a 39. Jašin (na druhou Hamrlík). Střely na branku: 26:24. Diváci: 19 967.

Ottawa - Nashville 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 6. Herperger (Havlát), 11. White, 57. Redden - 19. Berenzweig, 44. Delmore. Střely na branku: 30:18. Diváci: 16 895.

Washington - Atlanta 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky
: 6. Halpern, 6. Simon, 26. Dahlen. Střely na branku: 20:34. Diváci: 17 636.

Tampa Bay - Pittsburgh 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky
: 22. LeCavalier, 27. Ylonen (Neckář), 65. Prospal - 15. Morozov, 25. W. Primeau. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18 812.

Florida - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky
: 5. Laus, 44. Kozlov - 10. a 30. Gagne, 65. LeClair. Střely na branku: 18:36. Diváci: 17 977.

St. Louis - Phoenix 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky
: 3. a 31. K. Tkachuk, 37. Mellanby, 60. Weight - 50. Nagy. Střely na branku: 38:24. Diváci: 18 647.

Calgary - Colorado 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky
: 37. Gauthier, 57. Iginla. Střely na branku: 24:36. Diváci: 17 409.

Los Angeles - Detroit 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
Branky
: 44. Belanger, 51. Deadmarsh, 64. Pálffy - 12. Larionov, 55. Chelios. Střely na branku: 29:22. Diváci: 18 385.

Ottawský útočník Martin Havlát dotírá před brankářem Tomášem Vokounem z Nashville.